VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K vidění je knižní grafika Otakara Karlase

OPAVA - Už jen do 1. července můžete v Kabinetu fotografie Domu umění zhlédnout výstavu typografií, plakátů a knižní grafiky Otakara Karlase.

20.6.2007
SDÍLEJ:

Otakar Karlas vystavuje v Domě umění ukázky své tvorby.Foto: Archiv DU

Otakar Karlas vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, speciální ateliér knižní kultury a písma. V letech 1985 – 95 vedl oddělení grafické úpravy tiskovin na Střední průmyslové škole grafické v Praze, od roku 1997 externě působí na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko- přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Od roku 1998 pedagogicky působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vede předměty nauka o písmu a typografie.

V roce 2003 byl jmenován docentem pro obor písmo a typografie. „Typografie může tak jako mnoho dalších produktů lidských myslí i rukou posloužit i zranit. Otakar Karlas nepodlehl nikdy svodu proměňovat význam sdělení, jeho typografie není egoistická. Nelže. Nepředstírá. Nekřičí na nevhodném místě. Slouží. Slouží jak autorovi textu, tak i adresátu sdělení, čtenáři. Nezahrává si samoúčelně s podstatou vizuální komunikace, s čitelností,“ říká o Karlasovi Jan Solpera. „Otakar Karlas dovede dešifrovat ve formách písmen jejich logickou tvarovou stavbu, ale dovede také – a to považuji za dost důležité – v nich nalézt a ve své práci využít emotivní a někdy až ilustrativní prvky. Ve svých typografických realizacích klade na prvém místě důraz na harmonickou, nekonfliktní komunikaci, bez zbytečných útoků na oči čtenáře. Jeho pracovní postup není samoúčelný, má vnitřní logiku. Ať se jedná o samostatné slovní sdělení nebo o spojení obrazových prvků – a tím myslím i fotografii – s textem, vždy staví na logických vztazích jednotlivých elementů, a to jak v ploše, tak i u knihy v prostoru a čase. Otakar Karlas je ve svém oboru léta respektovaným praktikem, ale i teoreticky velmi vzdělaným tvůrcem.“

Jeho výtvarná práce je založena na písmu; vyznačuje se respektem a vědomým navázáním na tradici české typografie. Styl jeho práce je přesně promyšlený, úsporný, neokázalý. Jeho realizace jsou soustředěnou prací s několika prvky (sémantická hra slovního a typografického vyjádření, uměřená kontrastní barevnost grafických ploch). Navrhl řadu typografických plakátů výstavních, divadelních i autorských filmových.

Graficky upravil knihy pro nakladatelství Albatros, Český spisovatel, Kant, Mladá fronta, Olympia, Paseka, Petrov, Portál, Prostor, Sursum, Zvon a množství výstavních katalogů. Navrhuje autorské knižní vazby a značky. V letech 1991 – 92 se podílel na řešení grafického designu československého pavilonu EXPO ’92 v Seville. S Františkem Štormem spolupracoval na digitalizaci Preissigovy antikvy z roku 1925 a knižních písem Johna Baskervilla a Justuse Ericha Walbauma. Je členem TypoDesignClubu od roku 1996.

Výstavu spolupořádá Institut tvůrčí fotografie Filozoficko- přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě za finanční podpory statutárního města Opavy, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

20.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slezský FC Opava – FC Sellier & Bellot Vlašim 3:1
37

II. LIGA: Opava - Vlašim 3:1

HC Slezan Opava - Salith Šumperk 1:6
1 15

HOKEJ: Opava - Šumperk 1:6

MSFL: Hlučín - Uherský Brod 1:2

Trápení hlučínských fotbalistů nekončí. V sobotu nestačili Slezané na nováčka z Uherského Brodu. Přitom ještě v poločase díky brance Krauta vedli 1:0.

Právě jsme se narodili

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme sedm holčiček a dva chlapečky.

Roman Kořistka a Jiří Zimola: Cílem je pro nás samotná cesta

/ROZHOVOR/ Silnice Evropy brázdí už téměř deset let na motorkách, ale ne ledajakých. Mají zálibu v padesát let starých jawách a letos v létě společně podnikli cestu do Řecka.

Vláda rozhodla: výstavba přehrady se odkládá

Stavba přehrady Nové Heřminovy měla začít v roce 2020. Zahájení se o pět let odkládá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení