VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavy připomínají lidskou solidaritu i naprostý zmar

Hrabyně /FOTOGALERIE/ - Doklad nekonečné lidské pomoci i naprostého a nesmyslného zmaru. To jsou témata dvou nových výstav, které byly v úterý otevřeny v prostorách správní budovy Památníku druhé světové války v Hrabyni.

29.4.2010
SDÍLEJ:

Doklad nekonečné lidské pomoci i naprostého a nesmyslného zmaru. To jsou témata dvou nových výstav, které byly v úterý otevřeny v prostorách správní budovy Památníku druhé světové války v Hrabyni.Foto: DENÍK / Martin Kůs

První výstava autorek Kamily Polákové a Miroslavy Noskové zavádí návštěvníky do doby prvních poválečných měsíců roku 1945.

Tehdy kyjovická rodačka, malířka Helena Salichová, a učitel Jindřich Šajnar společně vyhlásili akci Budujeme Slezsko, původně finanční sbírku určenou válkou zničeným obcím regionu. Ta se rozjela v úžasnou národní ukázku lidské solidarity a pomoci, kdy se k obnově slezských obcí a měst vybralo 10 milionů korun.

Tyto peníze následně putovaly do tří desítek obcí v našem kraji, mnohé navíc získaly i svého partnera v jiném městě republiky. Jak první výstava ukazuje nezištnou pomoc druhým, další otevřená výstava je naopak ukázkou nesmyslnosti lidské touhy po pomstě a ukázkou zmaru.

Už samotný název výstavy připravené vedoucí hrabyňského památníku Janou Horákovou Perzekuce - příběh zla: Vypálené Lidice jasně hovoří o tématu expozice. Slezskému muzeu se podařilo nashromáždit ucelený pohled na Lidice, a to jak v dobách před válkou, tak osudový rok 1942 i na jejich nový život po osvobození.

K oběma výstavám nejprve krátce promluvil ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík a posléze předal slovo jejich autorkám, které přítomné seznámily nejen s tím, co v expozicích uvidí, ale i s dalšími, často veřejnosti méně známými, souvislostmi. Vernisáž doplnil svými písněmi dětský pěvecký sbor Nota ze ZŠ Pustá Polom. Pak se už lidé vydali mezi výstavní panely a exponáty.

„Vůbec jsem netušil, že se něco takového po válce dělo. Jsem překvapen, jak byli lidé ve válkou zničené republice ochotni pomoci těm, kteří na tom byli ještě hůře. Před fotografiemi zničených vesnic, které znám, jsem měl prazvláštní pocity,“ řekl při prohlídce výstavy Miroslav Kubec z Ostravy.

Anna Mazná naopak vzpomínala na den, kdy se o vyhlazení Lidic dozvěděla: „Pamatuji si tu zprávu z rádia dodnes. Bylo mi dvanáct a bydleli jsme tehdy u Hradce Králové. Tehdy jsem si ale ještě nedokázala představit, co ta zpráva vlastně znamená. Dnes jsem si to znovu vybavila. Je hrozné, že Němci se neštítili ani vykopávat pohřbené a zničit jejich hroby.“

Nově otevřené výstavy v hrabyňském památníku jsou poučením i varováním zároveň. Každý si odnese své dojmy, ale jednu myšlenku asi budou mít všichni společnou. Již žádné války, již žádné Lidice.

Výstava Budujeme Slezsko potrvá do konce roku. Expozice o Lidicích však bude otevřena do konce června.

Anna Sotolářová, Martin Kůs

29.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení