VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná jubilejní padesátý Beethovenův Hradec

Hradec nad Moravicí, Opava – Poslední květnový den bude neobvykle patřit začátku tradičního festivalu Beethovenův Hradec, který letos slaví 50. jubileum. Program akcí začíná tento rok dříve, jelikož je v rámci Beethovenova Hradce v plánu uspořádání dvou společných koncertů ve spolupráci s dalším velkým festivalem Janáčkův máj.

30.5.2011
SDÍLEJ:

Ludwig van BeethovenFoto: DENÍK/Veronika Zahradníková

Kromě jiného vynikající obsazení sólistů v těchto vystoupeních zapříčinilo, že jsou obě již vyprodána. První z koncertů se uskuteční v úterý 31. května k 200. výročí narození Ference Liszta, a to přímo na zámku Hradec nad Moravicí.

Druhý je pak na řadě ve čtvrtek 2. června v kostele svatého Ducha v Opavě, kde se před dvěma staletími zúčastnil uvedení své Mše C dur samotný Beethoven.

Zlatý hřeb festivalu

Hlavní bod programu, mezinárodní klavírní soutěž, se koná od pátku 3. do neděle 5. června vždy od 10 hodin a je volně přístupný veřejnosti. Přihlášky do soutěže poslali studenti z celého světa (např. Číňanka studující v New Yorku, Vietnamka studující v Moskvě, studenti z Drážďan nebo Berlína pocházející z Ukrajiny a Koreje, Japonci studující v Praze či Brně).

Mnozí z nich jsou ověnčeni cenami z několika dalších mezinárodních soutěží. Své zastoupení má mezi kandidáty i Janáčkova konzervatoř a Gymnázium Ostrava. Porota zasedne ve složení Jan Jiraský z JAMU Brno, Jan Simon z Prahy, Daniel Buranovský z Bratislavy, Arkadi Zenzipér z Dráždan a Viviana Sofronitsky z Glasgowa.

Vítěz bude mít tu čest prezentovat se na koncertě v úterý 7. června ve Velké dvoraně Červeného zámku jako sólista Janáčkovy filharmonie Ostrava. Dirigent Rostislav Hališka zde uvede rovněž laureáty minulých tří ročníků, kterými byli klavíristka Veneta Neynska z Bulharska, houslista Jan Mráček z Prahy, violoncellista Charles Antoine Duflot z Francie a violistka Sara Kim z Koreje.

Nekonečná řada hudebních lákadel

Dále čeká hudební příznivce ve středu 8. června od 18.30 hodin v kostele svatého Petra a Pavla repríza Lisztovy kantáty Via crucis v nastudování studentů a pedagogů Církevní konzervatoře Opava. Studenti Církevní konzervatoře rovněž nastudovali některá oceněná díla mladých skladatelů pro premiérový koncert s názvem Hledá se nový Beethoven, který je zařazen do festivalového programu v pátek 10. června dopoledne.

Zejména mladým hudebníkům jsou poté určeny i další doprovodné akce, jako jsou Múziáda, Beethovenův klavír, skladatelská soutěž, Dílna pro nejmladší skladatele, které se konají až do neděle 12. června a jsou volně přístupné veřejnosti. Festival pořádá Sdružení pro umění a výchovu Talent ve spolupráci se správou zámku Hradec nad Moravicí za finanční podpory Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury ČR, Městského úřadu v Hradci nad Moravicí, Matice slezské v Opavě, Nadace Český hudební fond i Společnosti Ference Liszta z Bratislavy.

Díky dotaci Moravskoslezského kraje navíc vznikla i knížka mapující bohatou hudební historii zámku a mezinárodní soutěže. Opavští abonenti mohou na placené programy získat vstupenky za poloviční cenu a lze je zakoupit ve Sluně nebo před koncertem.

Autor: Tomáš Pustka

30.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení