VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahřeje krása z gotiky a renesance

Opava – Gotické a renesanční kachle Moravy a Slezska budou k vidění na nové výstavě, která bude ve čtvrtek 30. dubna otevřena ve Slezském zemském muzeu.

29.4.2009
SDÍLEJ:

Slezské muzeum v Opavě.Foto: Archiv

Kurátorkou expozice je Markéta Tymonová a vernisáž začne v 17 hodin.

„Reprezentativní výstava, která vůbec poprvé souborně mapuje problematiku kamnářství a výroby kachlových kamen na Moravě a v české části Slezska, seznámí širokou veřejnost s vývojem tohoto efektivního způsobu vytápění obytných prostor v různých sociálních prostředích, jako jsou hrady, města, kláštery, od středověku do raného novověku,“ uvedla k výstavě kurátorka Markéta Tymonová.

„Prostřednictvím ikonografických pramenů, dobových vyobrazení, modelů a vybraných kachlových výrobků prezentuje kamna jako představitele vyšší úrovně kultury bydlení a zároveň jako nositele různých ideových poselství, skrytých v promyšleně uspořádaných obrazových galeriích, jež dokumentují způsob myšlení a mentalitu doby, v níž vznikly,“ doplnila kurátorka

Mezinárodní charakter zobrazovaných témat, jakož i samotné ztvárnění jednotlivých motivů na čelních stěnách komorových kachlů, ať již jde o tematiku světskou (lov, honitba, turnajové scény, heraldika aj.), náboženskou (staro- či novozákonní motivy) či fantaskní (Meluzína, gryfové, draci), dokládá vysokou řemeslnou zručnost a vysokou uměleckou úroveň vystavených artefaktů.

„Tyto jedinečné doklady hmotné i duchovní kultury každodenního života našich předků budou na výstavě přiblíženy i prostřednictvím katalogu, kde budou podány bližší informace o vystavených předmětech,“ uzavřela pozvánku na výstavu Tymonová.

V rámci výstavy je opět připravena i komentovaná prohlídka. Pro veřejnost se uskuteční ve čtvrtek 14. května v 17 hodin. Prohlídky pro školy lze dohodnout na telefonním čísle 553 714 809. Výstava potrvá do 23. srpna a na jejím vzniku se kromě Slezského zemského muzea podílely Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Ústav historie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Finančně se na výstavě podílely keramické závody Hein z Oder.

Autor: Anna Sotolářová

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Otická a ZŠ pro tělesně postižené

Dermoplastický model slůněte krátce před dokončením.

V muzeu je k vidění další preparát slona indického

Souhrn fotbalového víkendu

/FOTOGALERIE, VÝSLEDKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Obyvatelé si oddechli: herna v Osadě míru už je minulostí

Aby se jí zbavili, zakázali v Dolním Benešově provoz nonstopů i hazardu. Po několika letech se konečně dočkali. Herna totiž byla před několika měsíci uzavřena.

Rozestavěné obchvaty jsou teď v bezpečí

Klíčové dopravní stavby v regionu budou mít příští rok zelenou, ale například opravy krajských silnic čeká pro přiškrcený rozpočet velmi nejistá sezona.

Ženu ohrozil truhlík s květinami, který se zřítil přímo na chodník

V místech, kde se truhlík s květinami zřítil, je velký pohyb lidí. Je tedy velkým štěstím, že se nikomu nic nestalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení