VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahřeje krása z gotiky a renesance

Opava – Gotické a renesanční kachle Moravy a Slezska budou k vidění na nové výstavě, která bude ve čtvrtek 30. dubna otevřena ve Slezském zemském muzeu.

29.4.2009
SDÍLEJ:

Slezské muzeum v Opavě.Foto: Archiv

Kurátorkou expozice je Markéta Tymonová a vernisáž začne v 17 hodin.

„Reprezentativní výstava, která vůbec poprvé souborně mapuje problematiku kamnářství a výroby kachlových kamen na Moravě a v české části Slezska, seznámí širokou veřejnost s vývojem tohoto efektivního způsobu vytápění obytných prostor v různých sociálních prostředích, jako jsou hrady, města, kláštery, od středověku do raného novověku,“ uvedla k výstavě kurátorka Markéta Tymonová.

„Prostřednictvím ikonografických pramenů, dobových vyobrazení, modelů a vybraných kachlových výrobků prezentuje kamna jako představitele vyšší úrovně kultury bydlení a zároveň jako nositele různých ideových poselství, skrytých v promyšleně uspořádaných obrazových galeriích, jež dokumentují způsob myšlení a mentalitu doby, v níž vznikly,“ doplnila kurátorka

Mezinárodní charakter zobrazovaných témat, jakož i samotné ztvárnění jednotlivých motivů na čelních stěnách komorových kachlů, ať již jde o tematiku světskou (lov, honitba, turnajové scény, heraldika aj.), náboženskou (staro- či novozákonní motivy) či fantaskní (Meluzína, gryfové, draci), dokládá vysokou řemeslnou zručnost a vysokou uměleckou úroveň vystavených artefaktů.

„Tyto jedinečné doklady hmotné i duchovní kultury každodenního života našich předků budou na výstavě přiblíženy i prostřednictvím katalogu, kde budou podány bližší informace o vystavených předmětech,“ uzavřela pozvánku na výstavu Tymonová.

V rámci výstavy je opět připravena i komentovaná prohlídka. Pro veřejnost se uskuteční ve čtvrtek 14. května v 17 hodin. Prohlídky pro školy lze dohodnout na telefonním čísle 553 714 809. Výstava potrvá do 23. srpna a na jejím vzniku se kromě Slezského zemského muzea podílely Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Ústav historie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Finančně se na výstavě podílely keramické závody Hein z Oder.

Autor: Anna Sotolářová

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Slezský FC hraje v neděli o postup do ligy

Jana Kostková u jednoho z pevných bodů v areálu Psychiatrické nemocnice v Opavě.

Do psychiatrické nemocnice můžete nyní vyrazit i kvůli orientačnímu běhu

Stěbořický zámecký park se dočká velkých úprav

Park u zámku ve Stěbořicích v budoucnu projde velkou revitalizací a nejen místní budou moci používat novou odpočinkovou zónu.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 27. a 28. května.

Hostina může někomu zůstat v krku

/POZVÁNKA/ Dům obklopený hustou mlhou, nemluvný číšník, sarkastická hostitelka, jídlo s nevábnou barvou i chutí a další překvapení čekají na účastníky slavnostní večeře.

Barevný běh Hněvošicemi

/POZVÁNKA/ Poslední květnová neděle bude v Hněvošicích patřit běhu. Přesně v 10 hodin na hřišti místního Sokola odstartuje Hněvošická desítka, která je určena převážně trénovaným sportovcům, na 14. hodinu je pak na stejném místě naplánován začátek Barevného běhu Hněvošice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies