V úterý krátce před devátou hodinou muž z nenadání spadl na silnici, právě když sjížděl z kopce od Starého Hrozenkova směrem k Bystřici pod Lopeníkem. Pak už nevstal. Příčinu jeho úmrtí se lékařům zatím nepodařilo určit. Podle předběžných informací sehrál svou roli zdravotní stav cyklisty. Kvůli nejasnému úmrtí je však nutné provést pitvu.

„Technickou závadu, která by zapříčinila dopravní nehodu, policisté na místě nezjistili,“ informoval o dosavadním šetření uherskohradišťský mluvčí Jaroslav Krejčíř.

Právě vyšetřovatel však připustil možnost nenadálého zhoršení zdravotního stavu cyklisty. Policie však nevylučuje ani možnost, že se muž řádně nevěnoval řízení horského kola a upadl na vozovku, čímž si způsobil smrtelná zranění.

Podle lékařů se podobným nenadálým příhodám nedá předejít. „Záleží jen a jen na kondici konkrétního člověka. V pokročilém věku je srdeční sval samozřejmě opotřebovanější, ale pokud je člověk trénovaný, neměl by pro něj být kopcovitý terén problémem,“ sdělil praktický lékař Vlastimil Lapčík ze Starého Města.

Podle něj však riziko kolapsu narůstá se zvyšujícím se horkem. Stejného názoru jsou i profesionální sportovci. „Při tropických vedrech není možné zatěžovat organismus stejnou námahou, jako za běžné teploty. Musí se omezovat dokonce i tréninkové dávky,“ prohlásil Karel Pokorný z Uherského Hradiště, který se dlouhá léta věnuje tréninku mladých atletů.

Nejrizikovější kategorií jsou při současných tropických teplotách lidé pokročilejšího věku. „Právě senioři často přepínají své síly. Pokud člověk není trénovaný a v těchto vedrech sedne na kolo a vyrazí do kopců, tak je to pro tělo skutečný šok,“ prohlásil bývalý kardiolog Marek Pláňka.

Právě na bicykl však senioři usedají velmi často. „Já bych se už za volant neodvážila. Ještě bych ohrozila ostatní řidiče. Jsem už na řízení stará. Ale na kolo klidně sednu, to ještě bez problémů zvládnu,“ prohlásila dvaasedmdesátiletá Božena Pšurná z Uherského Hradiště.