VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V regionu se loni řešily dva smrtelné pracovní úrazy

Celkem dvěma smrtelnými pracovními úrazy se v loňském roce zabýval Státní úřad inspekce práce (SÚIP) na území Opavska. Při kontrolách inspektoři uložili celkem jedenáct pokut ve výši 625 tisíc korun.

1.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Úrazy jsou podle SÚIP rozdělovány do tří kategorií. Jedná se o tzv. ostatní, u nichž je pracovní neschopnost delší než tři kalendářní dny, závažné s délkou hospitalizace přesahující pět dní a smrtelné, na jejichž následky zaměstnanec nejpozději do jednoho roku zemřel.

Jeden ze dvou takových úrazů se na území opavského okresu stal během března u hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí. Devětapadesátiletý muž zde měl opravovat elektrický rozváděč. Následně byl spolupracovníky nalezen bez známek života.

Pomoci mu nedokázali ani přivolaní záchranáři, kteří se pokoušeli obnovit činnost jeho srdce. Poranění zaviněné elektrickým proudem v oblasti hlavy a krku byla natolik vážná, že dotyčný jim na místě podlehl.

V rámci Moravskoslezského a Olomouckého kraje došlo v roce 2015 k šestnácti smrtelným úrazům. Těch závažných SÚIP na obou zmíněných územích za stejné období eviduje 228. Patnáct z nich se stalo na Opavsku. Vedoucí úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a vyhrazených technických zařízení Státního úřadu inspekce práce Ondřej Varta se některé pokusil blíže popsat. Důvody závažných a ostatních pracovních úrazů bývají podobné.

„Nejčastěji jde o pády na rovině, přiskřípnutí, pořezání či pády břemen nebo materiálu na různé části těla. Jejich příčinami většinou bývají špatně nebo nedostatečně odhadnuté riziko při pracovní činnosti, nedostatky osobních předpokladů k řádnému pracovnímu výkonu, dále pak používání nebezpečných postupů nebo způsobu práce," popisoval Ondřej Varta.

Poštovní doručovatelku napadl pes

K jednomu z nejkurióznějších ostatních úrazů, ke kterým během uplynulého roku došlo v opavském okrese, se řadí zranění poštovní doručovatelky. Tu napadl pes, když chtěla dodat zásilku.

Nepříjemně byl zraněn také zaměstnanec, jenž nabíjel baterii na vysokozdvižný vozík. Po připojení na zdroj ovšem explodovala a dotyčného poleptala. Jeden z pracovníků přišel o prst poté, co se při opravě tabule uvolnilo ocelové lanko a uřízlo mu ho.

Ze skupiny závažných zmiňme případ, kdy postižený bez povolení vzal elektrický nízkozdvižný vozík. „Měl přitom povinnost používat pouze ten ruční. Naložil čtyřsetkilovou paletu a převážel ji k násypce tak, že vozík táhl za sebou. Při manipulaci u násypky si elektrickým vozíkem přimáčkl pravou dolní končetinu, čímž si způsobil zlomeninu nártu," pokračoval dále Ondřej Varta.

Ostatních pracovních úrazů SÚIP loni na Opavsku registroval celkem 455.

Za rok 2015 inspektoři Oblastního inspektorátu práce v okrese provedli 322 kontrol subjektů. Z toho se jednalo o 222 právnických a 100 fyzických osob. Kontrolní činnost se zaměřovala například na bezpečnost práce ve stavebnictví, systém opatření souvisejících s ochranou osob a zaměstnanců před úrazem elektrickým proudem, dodržování předpisů bezpečnosti práce v oblasti provozu plynových a tlakových zařízení, zemědělství anebo třeba potravinářství.

Počet šetřených podnětů se zastavil na čísle 105. Celkově padlo jedenáct pokut ve výši 625 tisíc korun. Ondřej Varta se v závěru pokusil o shrnutí: „Nejčastěji dochází k porušování předpisů při řízení péče a bezpečnosti práce u zaměstnavatelů.

Jde o nevyhledaná či špatně vyhodnocená rizika, chybějící školení zaměstnanců o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci atd. Dále je to nepříznivý stav výrobních a provozních budov, ve skladech nedochází k bezpečnému skladování, u elektrických zařízení chybí ochranná opatření anebo nejsou dostatečná, zaměstnanci při pracích ve výškách nejsou vybaveni osobními ochrannými pracovními prostředky."

Jak je definován pracovní úrazPodle zákoníku práce se pod tímto pojmem rozumí poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Nepovažuje se za něj úraz, jenž se zaměstnanci přihodil na cestě do práce a zpět.

Evidence všech úrazů, i když jimi nebyla způsobena pracovní neschopnost, patří mezi základní povinnosti zaměstnavatele. Na základně obdržených záznamů je eviduje Státní úřad inspekce práce.

Autor: Petr Dušek

1.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bolatice ožijí oslavami dožínek

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Doslova štěstí v neštěstí měla šestiletá dívka z Hlučínska. Kvůli pádu z výšky k ní dnes vzlétal vrtulník záchranné služby.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení