Opavský rozehrávač Petr Czudek splnil svou misi, výraznou měrou pomohl vrátit opavský basketbal opět mezi českou elitu.

Před startem letošní sezony se zkušený rozehrávač Petr Czudek vrátil zpět do rodné Opavy. Měl být jedním z hlavních stavebních kamenů týmu, který měl za úkol vybojovat postup do nejvyšší soutěže. Záměr vedení opavského klubu se naplnil do puntíku. Czudek byl ústřední postavou Opavských během celé sezony, mužstvo táhl.

V sobotu přišel na řadu pátý, rozhodující zápas celé finálové série. Vzhledem k vytíženosti víceúčelové haly se hrálo na Mařádkově ulici, místu, kde Opava sbírala největší úspěchy své historie. Štěstí přinesla opavskému týmu i nyní. Před vyprodaným hledištěm dovedl Petr Czudek své bojovníky k vytouženému postupu, on sám hrál jako z partesu, a když v poslední minutě střídal, aplaudovala mu do posledního místečka zaplněná hala vestoje.

Petře, Opava slaví postup mezi elitu. Jak jste viděl letošní ročník, a hlavně ty závěrečné bitvy?

Celou soutěží jsme procházeli v pohodě, bez krize, pouze s dvěma porážkami. I do play off jsme vstoupili velmi dobře. První dvě série se nám podařilo vyhrát dvakrát 3:0. Na řadu přišlo finále se Sokolem pražským, který hrál velmi dobře. My jsme vedli po domácích zápasech 2:0 a mysleli si, že to u nich zakončíme. Jenomže najednou byla série srovnaná. Můžu říci, že týden před rozhodujícím, pátým zápasem byl hodně náročný, protože na klucích bylo vidět, že jsou nervózní. Měli jsme trochu obavy i z toho, že se bude hrát na Mařádkově ulici. Nakonec ale diváci vytvořili parádní atmosféru, taková, jaká zde bývala v dobách, kdy jsme hráli o titul, a nám se podařilo uspět. Důstojně jsme se tak se zdejší halou rozloučili, neboť tenkrát při finále s Nymburkem byla hala zavřená a my hráli v Ostravě. Dnešní vítězství beru pro ni jako holt, takové poděkování za úspěchy, které jsme zde uhráli.

Máte mladé mužstvo, většina hráčů hrála play off vůbec poprvé. Jak moc jste byli dole po dvou porážkách v Praze?

Nepříjemné na celé věci bylo, že jsme během roku neměli pořádný test. Stále jsme se vyhrávali, porážka přišla pouze dvakrát, z čehož jsme dokázali rychle otřepat. Žádná krize nás tedy nepotkala, to samé v play off, jasné zápasy. A teď přišly dva nezdary na Sokolu, to se muselo někde projevit.

A nemohlo dojít k podcenění? Sokol jste doma dvakrát porazili.. Nemohlo dojít u hráčů třeba k uspokojení s tím, že to půjde samo?

V žádném případě. Máme mladý tým, kterému nechybí nasazení a bojovnost. Jediné, co nemá, jsou zkušenosti. Sokol pražský hrál velice chytře. Já bych chtěl vzdát holt Vencovi Hrubému, který odehrál vynikající sérii a byl jednoznačně nejlepším hráčem celého finále. Zápasy kočíroval velice slušně a v Praze nám nedal ani čuchnout.

Rozhodující, pátý zápas jste hráli v hale na Mařádkově ulici, místu, kde opavský basketbal a vy konkrétně jste toho zažili hodně. Přehrávaly se vám v hlavě vzpomínky na ta úspěšná léta?

Opava není tak velká, řadu lidí znám, ať už od vidění nebo osobně. A oni dnes seděli na stejných místech jako před léty. Vzpomínky se mi vracely. Díky lidem za atmosféru, kterou dnes vytvořili, pro mladé kluky to byl dobrý impulz.

Musí se udělat hodně změn, aby tým hrál důstojnou roli v nejvyšší soutěži?

Na to je ještě hodně brzy. Samozřejmě, že nějaké kroky se už udělaly, je to práce pro vedení a trenéra. Máme mladé kluky, kteří potřebují nasát atmosféru nejvyšší soutěže, rozhodčí si na ně musí zvyknout. Čekají nás kvalitní soupeři, těžké zápasy. Doufám, že tam vydržíme déle než rok a kluci nasbírají zkušenosti, vytvoří se zde nějaká taková struktura, že Opava bude zase hrát, třeba ne už o ty úplně nejvyšší příčky, ale že někdy se medaile dočkáme.

Nebude se tedy opakovat historie, kdy Opava postoupila a hned zaútočila na titul?

Ne, tak bych to neviděl. Je to přece jenom o penězích. Zázemí tady sice je, ale ne takové, aby se hrálo hned o titul.

A co Petr Czudek a další sezona v opavském dresu?

Uvidíme, zdraví vydrželo jsem překvapený. Teď se musím pobavit s vedením a trenérem, jak si to představují dál.

Zaječí úmysly nemáte?

Určitě ne. Řeknu to takhle, teď jsem byl více hráč než asistent trenéra. A příští rok to vypadá, že budu více asistent než hráč.“

Při pohledu na opavskou sestavu, rýsuje se některý z mladíků, který by mohl Petra Czudka v budoucnu nahradit?

Já si myslím, že dvojice Čarnecký, Šiřina dává velkou naději pro basketbal. Oba jsou šikovní, mají hrozně moc výbušnosti a talentu. Jak se říká, jen to chce ten drahokam dobře vybrousit.

Nechají si poradit od zkušeného matadora?

Nechají, jsou až moc hodní.

Basketbalisé uhájili domácí tvrz a postupují

Domácí šli do utkání se základní pěticí hráčů ve složení Czudek, Pumprla, Kratochvíl, Hutňan a Čarnecký. Hostující kouč vsadil opět na zkušeného Václava Hrubého, který měl táhnout hru Sokola a usměrňovat své mladší spoluhráče.

Skóre zápasu otevřel ve druhé minutě dvoubodovou střelou Hutňan a nabitá hala vybuchla nadšením. Ve 3. minutě upravil přesnou střelou přes clonícího hráče na 6:1 Kratochvíl. Na druhé straně kontroval zkušený Lukš, jenž zažil nejlepší léta v USK Praha, stejně jako Hrubý. Ve 4. minutě se dopustil technické chyby Hutňan. Oba nařízené trestné hody přetavil v koš Hrubý.

Hosté navíc po rozehrání z poloviny hřiště skórovali Hlaváčkem a snížili na 9:8. V 5. minutě nejdříve vystřelil za dva body Pumprla, ale poté se taktovky ujali již hosté, kteří šli trojkou do vedení 11:12. Pak z velké dálky mířil do koše také Hrubý a Pražané vedli 11:15.

V opavském dresu nesl prapor nad hlavou skvěle hrající Pumprla, který se probil až pod koš a nemýlil se. Byl při svém pokusu faulován, ale trestný hod neproměnil. Pak se dvakrát prosadil pod košem Čarnecký. Zvláště jeho průnik zakončený smečí byl opravdovou lahůdkou, kterou ocenila domácí hala aplausem. Těsně před koncem prvního hracího období skóroval La Rosa, který upravil na 21:22.

Druhou část hry otevřel dvoubodovou střelou po samostatném úniku Pumprla. Ve 12. minutě střílel za tři body Čarnecký, který otočil skóre opět na stranu domácích – 26:24. Ve 14. minutě udělali hosté chybu při rozehrávce a Pumprla.

Tentýž hráč byl na konci bleskové kombinace, po které si vzala lavička hostí oddechový čas. Opava v té chvíli vedla 35:28. Pak na palubovku vyběhl v opavském dresu mladík Šiřina a také on se hned zapsal do střelecké listiny. V 18. minutě se opět předvedl hostující rozehrávač Hrubý, který z velké dálky typickou jedovkou od pasu střílel za tři body.

Na druhé straně ale stejnou mincí odpověděl opavský kapitán Czudek. Ve 20. minutě nejdřív po odvážném brejku skóroval Šiřina a hned v zápětí se po ztrátě hostí prosadil za tři body opět Czudek. Ten upravil na poločasových 51:37 ve prospěch Slezanů. Hráče domácích vyprovodila napěchovaná hala do šaten potleskem.

Po změně stran se ještě hosté chtěli pokusit s nepříznivým stavem, něco udělat, ale nadšeně bojující domácí jim to nedovolili. Ve 24. minutě pronikl pod koš Dygrýn a po otočce si pěknou akcí připsal na své konto dvoubodový koš. Ve 27. minutě přihrál Čarnecký Czudkovi, který mířil přesně. Opava v té chvíli vedla 57:42.

O několik okamžiků později se trefil opět Pumprla a zvýšil na 61:44. Publikum hnalo bouřlivým potleskem své miláčky za postupem a ti kontrolovali průběh zápasu. Ve 28. minutě vypíchl míč jednomu z domácích borců Hlaváček, kterého zastavil faulem Kuffa. Mladý křídelník Sokola se ani jednou nemýlil. Minutu před koncem třetího hracího období se pod košem otočil Hutňan – 66:51. Na druhé straně zacílil z dálky Lukš a připsal si tříbodový úspěch. Bodový účet třetího dějství uzavřel domácí Čarnecký. Na ukazateli skóre svítil stav 68:54 pro Opavu.

Ve 32. minutě vystřelil opět Czudek a tříbodovým košem zvýšil na 70:56. Hosté se jen marně dívali na světelnou tabuli a trenér Pražanů si vzal ihned oddechový čas. Po pauze šli hosté do útoku, ale domácí jejich snahu skvělou obranou eliminovali a naopak to byli oni, kteří po rychlé kombinaci a dalším neomylném pokusu z ruky Czudka, vedli 76:58.

Poté hosté předvedli několik ostřejších zákroků. Bouři nevole vyvolal především ten Zavadilův, při kterém se s jeho loktem důvěrně seznámil Dygrýn. Ve 36. minutě se míč při přihrávce pod koš odrazil na hranici trojky k Čarneckému a jeho pokus prosvištěl síťkou – 79:64. V té době již opavské publikum začínalo pomalu slavit.

Ve 38. minutě našel pod košem Čarnecký přesným pasem Kratochvíla a ten osamocen pod košem zavěsil. V poslední minutě, kdy už halou obíhali mexické vlny, pečetil tříbodovým košem cestu Opavy za postupem kapitán Czudek. Domácí porazili Sokol pražský v poměru 90:71 a stali se novým účastníkem nejvyšší soutěže.

„Jsem rád, že si to hráči mohli zažít na vlastní kůži. Tento týden mnozí poznali, co to je profesionální sport. Museli zvládnout psychický tlak, což se jim povedlo. Začátek utkání byl vyrovnaný. Pro hráče to bylo něco nového a trochu je svazovala nervozita. Důležité ale bylo, že jsme dnes velmi dobře bránili, což nás nakonec myslím dovedlo k vítězství,“ řekl k zápasu šťastný kouč Opavy David Klapetek.