Florbalisté P.E.M.y zdolali favority

Opava – Nevídaný kousek se povedl druholigovému A-týmu florbalistů S.K. P.E.M.A. Opava na palubovce domácí haly. V sobotu rozstříleli favorizovaný Frýdek-Místek, v neděli si poradili i s ještě loni extraligovým Havířovem.

12.11.2013

Snímek z utkání proti Frýdku-Místku, před domácím gólmanem Vladimírem Černínem brání David Martiník, v pozadí Lukáš Rychlý.Foto: DENÍK / Pavel Habram

Opava - Frýdek-Místek

Frýdek-Místek byl před víkendovými duely na druhém místě za suverénními Petrovicemi. Opavští se do soupeře pustili bez respektu a hned ve druhé minutě otevřel skóre Both, 1:0. Pak sice hosté využili přesilovku, ale zbytek první třetiny patřil Opavě. Domácí florbalisté se lépe pohybovali a kombinačně svého protivníka přehrávali. Trefy Terchovana, Boželníka a Jakuba Kocura rázem dostaly Opavu do vedení 4:1, a to probíhala teprve dvanáctá minuta.

Frýdečtí po chybě domácí obrany snížili, ale dvě minuty před první pauzou vrátil P.E.M.A. náskok Mazur.

Kdo čekal, že se v prostřední části Frýdek vrhne do náporu, byl zklamán. Opavští svého soka nepouštěli do hry, a když už šance přišla, zlikvidoval ji pozorný gólman Černín. Konečně se také domácím podařilo využít přesilovou hru, když bomba obránce Kučery skončila až v síti, 6:2. A aby toho nebylo málo, zvyšoval v polovině utkání Dzierža už na 7:2.

Hosté přiostřili zákroky a byli za to trestáni. Ale Opava byla v přesilovkách smrtící, navíc měla i štestí. Ránu Kučery tečoval jeden z beků hostí za svého brankáře, 8:2. Výbornou třetinu P.E.M.A. uzavřel dorážkou po brejku a střele Boželníka Mazur, 9:2.

Ve florbale je všechno možné a Opava už to mnohokrát zažila, ale tuhle výhru už si vzít nenechala. Hned v úvodu poslední dvacetiminutovky vstřelil Pavela desátou branku. Frýdek-Místek se ještě ve třetí třetině snažil, běhal, dohrával souboje. Přišly šance i snížení dvěma góly na 10:4.

V závěru se hra ještě přiostřila, hosté se nechtěli spokojit s tímto výsledkem, ale poslední dvě slova řekli domácí. Nejprve Dzierža mazácky proměnil sólový únik a definitivní tečku za utkáním udělal Jakub Kocur, když vymetl pavouky z šibenice frýdecko-místecké svatyně - 12:4.

SK P.E.M.A. Opava - FBC BD STAV Frýdek-Místek 12:4 (5:2, 4:0, 3:2)
Branky Opavy: 2. Both (Vojtěch Kocur), 6. Terchovan (Vojtěch Kocur), 9. Boželník (Halámek), 12. Jakub Kocur (Volf), 19. Mazur (Halámek), 27. Kučera (Mazur), 29. Dzierža (Rychlý), 34. Kučera (Both), 39. Mazur (Boželník), 42. Pavela (Dzierža), 56. Dzierža (Pavela), 60. Kocur
Opava: Černín – Martiník, Rychlý, Repček, Kučera, Jakub Kocur, Both – Mazur, Boželník, Halámek – Dzierža, Solný, Pavela – Terchovan, Vojtěch Kocur, Volf – Balnar, Gavenda. Trenér: Martin Both

Opava - Havířov

Ještě loni hráli Havířovští prakticky v totožném složení extraligu a jména jako Kowal, Bezděčík, Peřka, Mattivi nebo Kantor jsou u nás pořád florbalovými pojmy. V sobotu si Torpedo vyšláplo na vedoucí Petrovice, které smetlo 9:3. V neděli se čekalo, že něco podobného provede s Opavou. Jenomže nepřicestovala hlavní hvězda, bývalý reprezentant Pavel Kožušník, a k tomu P.E.M.A. předvedla nejlepší první třetinu za posledních několik let.

Domácí byli u všech míčků dříve, vyhrávali osobní souboje a hlavně stříleli góly. Hned ve čtvrté minutě propálil gólmana hostí junior Repček. Za minutu trefil horní růžek Mazur, P.E.M.A. vedla 2:0 a získala křídla. V polovině první části přišly další dva slepené góly Opavy. Nejprve se nenápadnou otočkou prezentoval opět Mazur, 3:0. Dvacet vteřin po něm uvolnil Kučera parťáka v obraně Repčeka a bylo to 4:0.

Až za tohoto stavu se Havířov trochu vzpamatoval. Do první šance je ale dostala až hrubka domácí obrany. Stoprocentní gólovku Kantora ale zlikvidoval Černín. Těsně před první sirénou mohl ještě zvýšit opavský Pavela, ale jeho sólo zneškodnil brankář hostí.

Druhá část se hrála už podle jiných not. P.E.M.A. se snažila pozorně bránit a Havířovští drželi míček více na svých hokejkách. Místy uzavřeli Opavu na její polovině a ve dvacáté čtvrté minutě snížili, 4:1. Pak P.E.M.A. přežila oslabení, i když místy bylo kolem její branky hodně horko. Z tlaku prostřední třetiny vytěžilo Torpedo ještě jednu branku a snížilo na hratelný rozdíl 4:2.

Čekalo se, jak se domácí florbalisté poperou s tradičně slabší třetí třetinou. Deset minut to vypadalo, že Havířov je odhodlaný utkání otočit. Hrál s míčkem, kombinoval, tlačil, zatímco Opava se sem tam pokusila o brejk, v nouzi vyhazovala, ale hlavně velice obětavě bránila, což nebýval typický prvek její hry. Devět minut před koncem přišel jeden z klíčových momentů. Opavští získali míček, Both vyslal po křídle Gavendu, který ač atakován protihráčem vypálil a trefi l přesně horní růžek branky, 5:2.

P.E.M.A. znovu získala jistotu a sama uvěřila, že Torpedo porazí. Hosté se ani nedostali k obávané power play, když minutu a půl před hvizdem protlačil děrovaný nesmysl pošesté do havířovské sítě Dzierža, 6:2. Opava předvedla heroický výkon a zaslouženě vybojovala za víkend šest bodů. To ji katapultovalo na druhou pozici 2. ligy, jen tři body za Petrovice. Tabulka soutěže je ovšem velice vyrovnaná.

SK P.E.M.A. Opava - Florbal Torpedo Havířov 6:2 (4:0, 0:2, 2:0)
Branky Opavy: 4. Repček (Martiník), 5. Mazur (Balnar), 10. Mazur (Dzierža), 10. Repček (Kučera), 51. Gavenda (Both), 59. Dzierža (Boželník)
Opava: Černín – Balnar, Rychlý, Repček, Kučera, Jakub Kocur, Both – Mazur, Boželník, Dzierža – Martiník, Solný, Pavela – Gavenda, Vojtěch Kocur, Terchovan – Volf. Trenér: Martin Both

Martin Both: Kluci mi dali nejhezčí dárek k narozeninám

Hrající trenér opavských florbalistů po druhém vítězném utkání za víkend jen zářil. Jeho tým porazil nejen fyzicky výborně disponovaný Frýdek-Místek, ale hlavně největšího favorita celé 2. ligy, loni ještě extraligové florbalisty Torpeda Havířov.

Kdyby vám někdo před víkendem řekl, že s těmito soupeři uhrajete šest bodů, asi byste mu nevěřil, že?

No, když vezmu tyhle dva zápasy dohromady ještě s minulou nedělí, kdy jsme měli doma vedoucí tým ligy, Petrovice, tak jsem chtěl devět bodů (směje se). V duchu jsem si říkal, že šest bodů z těch tří utkání by bylo super. Ale vhledem k tomu, že i nad těmi Petrovicemi jsme dlouho a vysoko vedli, tak těch devět zase nebylo nereálných.

Když se podíváme na poslední dva duely, který soupeř byl kvalitnější, Frýdek-Místek, nebo Havířov?

Oba patřili na špici 2. ligy. Sice oba byli na špici, ale bavil jsem se před sobotním zápasem s trenérem Frýdku a on mi sám přiznal, že měli lehčí los, hráli s týmy z dolní poloviny tabulky, proto získali tolik bodů. Teprve teď narazili na ta výše postavená mužstva. Od nás dostali dvanáct gólů a od Petrovic v neděli třináct.

Takže Havířov byl těžším soupeřem?

Určitě, to je bez diskuze. Ale jak zase říkal trenér Havířova, oni zůstali někde na cestě a neprobrali se. A my jsme zase měli to štestí, že se nám povedl nástup do zápasu, z prvních šesti střel jsme dali čtyři góly a to nás nakoplo.

Vraťme se k utkání s Frýdkem-Místkem. Co bylo rozhodující pro vaše vítězství?

Těžko říct, ale už přístup Frýdku k tomu zápasu se mi zdál špatný. My jsme k tomu přistoupili plně koncentrovaní. A musím pochválit celý tým, že to, co jsem po nich chtěl, tak kluci plnili. V obou zápasech. Rozehrávka se nám dařila, poctivé bránění, důraz, to jsme všecko předvedli, a to si myslím, že rozhodlo.

V obou utkáních jste vedli. Nebál jste se, že zase přijde nějaký zlom, jako s Petrovicemi, a soupeři se podaří otočit skóre?

S Frýdkem ani ne, tam bylo vidět, že jsme je strašně lehce přehrávali. A co se týče Havířova, samozřejmě nějaké chyby tam byly, ale viděl jsem to obrovské nasazení našich hráčů, kdy nic nevypouštěli, do všeho šli na maximum. Tušil jsem, že to už nepustíme.

Taková perlička ze zápasu s Havířovem. Góly padaly jenom do jedné branky. První třetinu jsme vyhráli 4:0, druhou prohráli 0:2 a třetí vyhráli 2:0. Tak bylo dobře, že jsme hráli dvakrát na tu stranu, kam padaly góly (směje se).

Havířov vás místy hodně zatlačil, věřil jste, že máte na soupeře i fyzicky?

Toho jsem se taky trochu bál, že nám dojdou fyzické síly, protože fyzická příprava nebyla úplně ideální, ale bylo vidět, že ten adrenalin, co se vyplavil, tak ten pomohl a utkání se uhrálo.

Sestava Havířova se od loňské extraligové sezony moc nezměnila. Hráči Opavy, kromě vás, takové zkušenosti nemají. Věřil jste, že to utkání takovým způsobem zvládnou?

Já znám Havířov a jeho hráče strašně dlouho, už z extraligy. Ta jejich hra je pořád dost podobná. Známe je i z letních turnajů. Jsou to velmi kvalitní florbalisté, co se týče střelby, pohybu po hřišti, ale my jsme plnili přesně to, co jsme si řekli. Nepustili jsme je do křižných nahrávek.

A co si myslím, že Havířovu hodně uškodilo, že s nimi nepřijel Pavel Kožušník. Pokud není v sestavě, tak ten tým je poloviční. Říká se, že týmová hra by neměla být o jednom hráči, ale ten Pavel je taková persona, takový hráč, který vždycky něco na hřišti vymyslí. Třeba by dávali kontaktní góly a vypadalo by to úplně jinak.

Zrovna v den utkání jste měl narozeniny, to byl pěkný dárek.

(směje se) Kluci mi dali nejhezčí dárek. Věděl jsem, že když k tomu utkání přistoupíme stoprocentně koncentrovaní, když se nám bude dařit jako loni v poháru, tak můžeme uhrát dobrý výsledek. Ale momentálně tu loňskou formu nemáme, takže jsem tomu zase úplně nevěřil. Některé věci, co loni šly samy, tak letos nejsou. Dneska se to jakoby znovu zrodilo. Doufám, že to tak bude pokračovat dál.

Autor: Pavel Habram

12.11.2013 VSTUP DO DISKUSE

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

/ROZHOVOR/ Loňský finalista poháru z Opavy je ve třetím kole MOL Cupu. Slezané v úterý vyhráli v Prostějově 3:1, rozhodně ale nemají za sebou žádnou procházku růžovým sadem. Hanáci ještě osm minut před koncem drželi remízu. Jedním z klíčových hráčů Skuhravého výběru byl osmadvacetiletý záložník Tomáš Jursa. Dal první gól, k tomu ještě v prvním poločase trefil tyč.