NOVÝ SYSTÉM SOUTĚŽE

Byť se vyřazení ve čtvrtfinále s Jindřichovým Hradcem může jevit jako částečný neúspěch, je potřeba vzít v úvahu, že hokejbalisté se museli vypořádávat s novým systémem soutěže a dalekým cestováním. Opava a Brno byly jedinými dvěma týmy z Moravy.

„Cesty byly daleké. Vzdáleností se rovnaly přesunům v extralize. Hráli jsme například s Teplicemi, Třemošnou, Plzní a mohl bych pokračovat. Na utkání se jezdilo auty. Čtyři nebo pět lidí, kteří řídili, pak byli v zápasech vyšťavení. Na utkání play off jsme jeli autobusem, ale na naše výkony to mělo stejný vliv. Dlouhá cesta byla znát," komentoval Dušan Vladař, který však v nové organizaci první ligy nevidí pouze negativa plynoucí z únavného cestování:

„Zahráli jsme si s úplně jinými mužstvy, než na která jsme naráželi na Moravě. Bylo zajímavé zkusit, jak se hokejbal hraje v Čechách, kde je celá řada kvalitních týmů. Rozdíl mezi tím českým a moravským pojetím je značný."

JINDŘICHŮV HRADEC BYL HOKEJBALOVĚJŠÍ

Opavský forvard při sumarizaci uplynulého ročníku rozděluje sezonu na dvě části. Nad očekávání dobře odehranou základní část, ve které SHC obsadilo konečnou druhou pozici, a play off. Opava si nejprve v osmifinále, které se nakonec hrálo na tři zápasy, tvrdě vybojovala postup přes Českou Třebovou a následně ve dvou utkáních prohrála s Jindřichovým Hradcem. Z vyřazovacích bojů tak byla venku.

„Třebovský celek jsme podle papírových předpokladů měli porazit. Přece jenom na sebe narazilo druhé a patnácté mužstvo tabulky. Realita ovšem nebyla vůbec jednoduchá. O postupu jsme rozhodli až v prodloužení třetího duelu," popisoval Dušan Vladař, jenž narazil na novinku, která se v letošním play off uplatňovala.

Byť v základní části byla Opava výše než Jindřichův Hradec a za normálních okolností by zahajovala čtvrtfinále doma, tentokrát kvůli změně pravidel začínala venku, což se ukázalo jako nevýhoda.

„Stejné to bylo i proti České Třebové. První zápas jsme absolvovali na jejím hřišti. Ve čtvrtfinálových bojích to na nás dolehlo. Na výkonu se podepsala únava z dlouhé cesty. Po prohře na jihu Čech následoval přesun do Opavy. Vzhledem k tomu, že se hraje na dvě vítězství, tlak na nás byl daleko větší. Věděli jsme, že když to prohrajeme, sezona pro nás skončí. I přesto však Jindřichův Hradec postoupil zaslouženě. Byl hokejbalovější.

My jsme začali pořádně hrát až v poslední třetině druhého utkání. Za stavu 0:4 jsme dali tři branky, pokračování série jsme si však nevynutili."

VYHLÍŽÍ ČESKÝ POHÁR

Přestože je cestování přes celou republiku náročné, a to nejen z časového, ale hlavně finančního hlediska, zvláště když si náklady platí hráči sami, v příštím ročníku první ligy by SHC Opava neměl chybět.

„Už nyní můžu říct, že do další sezony se stoprocentně přihlásíme. Ta současná pro nás přitom ještě úplně neskončila. Během června nás čeká Český pohár a rozhodně chceme navázat na úspěch z loňska. Tehdy bylo obrovským překvapením, že jsme prošli až do finále, které se odehrálo před kamerami České televize.

Pro nás pro všechny to byl neuvěřitelný zážitek a jeden z největších úspěchů opavského hokejbalu," vzpomínal Dušan Vladař, který by se svým mužstvem nejraději zopakoval účast ve finále: „Rádi bychom postup do finále obhájili. Bude se hrát v Pardubicích na ploše hokejového stadionu. To znamená, že hřiště bude velké. Právě tyto podmínky by naší hře mohly vyhovovat."

VĚŘÍ V REKONSTRUKCI HŘIŠTĚ V KYLEŠOVICÍCH

Dušan Vladař patří ke generaci hokejbalistů, o něž se SHC Opava mohla léta opírat. V klubu se během uplynulé sezony snažili do týmu zapracovat také mladé hráče.

„Letos to bylo i o určité hráčské obměně. Rozloučili jsme s Jindrou Římským, který byl dlouhé roky naším lodivodem, a některými dalšími. Z dorostenců jsme měli sestavenou naši třetí lajnu. Máme spoustu mladých, k týmu se připojil i Adam Holuša. Mládež se v klubu celkově skvěle rozvíjí. Výborně funguje přípravka nebo mladší či starší žáci.

Pro mě osobně jde o velkou motivaci do budoucna. Když člověk vidí, že je na kom stavět, žene ho to dopředu," vysvětloval elitní opavský útočník, jehož nabíjí i víra v rekonstrukci hřiště. Ta by mohla být realizována současně s výměnou umělé trávy vedlejšího fotbalového hřiště v Kylešovicích.

Město už podalo žádost na dotaci: „Pracovali jsme na tom s panem Halátkem a Witasskem. Zatím je k tomu projektová dokumentace. Pevně věřím v to, že pokud to klapne, mohly by opravy být zahájeny během léta."

CHTĚJÍ JÍT S DOBOU

Kylešovické hokejbalové hřiště je dvanáct let staré a rekonstrukci nutně potřebuje. Klíčová je zejména výměna povrchu hrací plochy.

„Nejenom evropským, ale celosvětovým trendem je plastový povrch. V Čechách je jím vybavena většina hřišť, v letošním ročníku jsme tak mohli sbírat inspiraci. Největší problém v asfaltu je zdravotní hledisko. I když se už dnes dají koupit velmi kvalitní boty, pohybový aparát hráčů je narušen a po deseti či patnácti letech se to negativně projeví," mínil Dušan Vladař a vzápětí ještě doplnil několik zajímavých postřehů:

„Máme spoustu dětí a nechtěli bychom, aby se v budoucnu potýkaly se zdravotními komplikacemi. Druhá stránka věci je také opotřebení materiálu, konkrétně hokejek. Na plastovém povrchu vám vydrží podstatně déle než na asfaltovém. V Čechách si plast pochvalují. I my bychom se rádi vydali touto cestou."