Opavské in-line bruslařky útočily na republikový titul

Brno, Opava - Mistrovství České republiky v in-line maratonu (42 km), které se jelo uplynulou sobotu v Brně jako Inline Grand Prix, přineslo opavskému ženskému in-line bruslení velkou prestiž. V desítce nejlepších dojely hned tři reprezentantky opavských SportovníchKurzů.cz.

18.8.2010

Opavanky na brněnské trati – Hana Fedáková, Martina Žáčková a Danka Fejtová.Foto: archiv Martiny Žáčkové

Letos poprvé se hlavní závod jel také jako Akademické MČR v in-line maratonu, tedy podobně, jako se v Opavě vždy na jaře závodí o akademické tituly na půlmaratonové trati 21 km. Závod se jel v areálu Brněnských veletrhů a výstav a tvořila jej dvoukilometrová, především asfaltová, místy betonová, trať.

Republikový šampionát svojí prestiží přilákal prakticky kompletní národní inlajnovou špičku. Ve startovní listině pak byla vidět i jména bruslařů opavského klubu SportovníKurzy.cz.

Ženy na startu

Mezi dvaadvacítkou žen se tak do dvaačtyřicetikilometrové trati zakously i Hana Fedáková (loni nejela) a Martina Žáčková (loni nedojela) a Daniela Fejtová (první start na maratonu vůbec).

Závod měl z opavského pohledu až nečekaně dramatický průběh. Ženy, které startovaly podle nově aplikovaných pravidel samostatně jednu minutu před muži, se brzy roztrhly na dvě skupiny. V té vedoucí desetičlenné byly i všechny tři Opavanky.

Celá skupina jela všechna kola v jednom chumlu a jen občas se některá ze závodnic pokusila ujet ostatním. K velkému úniku také nasadila Martina Žáčková. Její útok na titul by nejspíše měl i vítězný konec, kdyby ze svého zázemí nedostala nepřesnou informaci o počtu zbývajících kol. Ten byl větší, než na který si Martina rozložila své síly, a peloton ji ještě před cílem znovu pohltil.

I tak jí patří letošní osmá příčka, když unavená projela pouhých deset vteřin za vítěznou Nicol Hlůžkovou ze Žďáru nad Sázavou. S tratí i soupeřkami si skvěle poradila i Hana Fedáková. Ta zvolila klidnější jízdu ve skupině s nástupem až v závěrečném spurtu, který jí přinesl sedmé konečné místo.

Republikový titul jí tak utekl o pouhé tři a půl vteřiny. Opavský úspěch ještě doplnila Daniela Fejtová, která při svém první startu na maratonské trati a hned v republikové konkurenci dojela pro úžasné konečné desáté místo.

Nejrychlejší tři muži

Mužů se na start stejné trati postavilo rovných osmdesát. O prestižnosti závodu mluví fakt, že na start se postavil i Francouz Mathie Grandgirard nebo Rakušané bratři Tristan a Jakob Ulreichové (všichni z elitního týmu Rollerblade Speedodrom), které přijel podpořit i nejlepší ze Slováků Milan Križan.

O náročnosti závodu svědčí i fakt, že 12 z nich do cíle nedorazilo. Bohužel byl mezi nimi i jeden ze tří Opavanů Michal Pěčonka, který musel vzdát v předposledním kole, a nedokázal tak navázat na loňské skvělé osmé místo.

Závod byl v režii tří bruslařů – zmiňovaného Grandgirarda a dvou Čechů Ondřeje Suchého a Matěje Krupky. Tato trojice vystřelila společně ze startu a ujížděla všem tak rychle, že všem ujela o více než tři minuty. Nejrychlejším nakonec byl a republikovým mistrem se stal Ondřej Suchý, který tak obhájil své loňské prvenství stejně jako stříbro obhájil Matěj Krupka, přestože nakonec dojel až za Francouzem na třetím místě.

K nejlepším pak ještě jeden postřeh – dvoukilometrový okruh dokázali ujet také za rovné tři minuty. Mistrovský bronz si pak vyjel Filip Adlt.

Z černo–šedých dresů SportovníchKurzů.cz projel cílovou branou nejdříve ten, který obléká Vojtěch Drastich (loni nejel). Marek Sonnenschein, který loni obsadil 44 místo, letos otvíral čtvrtou desítku.

„Z brněnského šampionátu, který určitě byl nejlépe obsazeným závodem sezony, mám celkově velmi dobrý pocit. Přímo suprové byly holky, Hanka, Martina, a zejména Daniela, která při svém prvním startu na maratonu jela skvěle a jen proto, že v závěru přece jen silově nestačila na nejlepší, dojela desátá. Jsem rád, že se nám vrací poctivý trénink i soustředění, které máme s týmem za sebou,“ soudí Jan Krejčíř, trenér SportovníchKurzů.cz s tím, že u kluků tréninkové nasazení přece jen nebylo takové, a těsně před závodem se to prostě dohnat už nedá.

Opavské barvy byly vidět také na fitness desítce, tedy závodu amatérů na deset kilometrů. Mezi 99 startujícími si slušně vedl Petr Víteček (USK Opava), který před cílem předvedl souboj tělo na tělo s Michalem Zelinkou (Worker SSCO Team), kterému nakonec o necelé tři desetiny sekundy podlehl, a tak mu patřila 23 příčka mezi muži.

Pořadí MČR

Ženy: 1. Nicol Hlůžková (TJ Žďár nad Sázavou, čas 1:23:51.55), 2. Kamila Nováková (ISC Gigasport team 1:23:51.65), 3. Markéta Žďárková (BK Powerslide Náchod 1:23:51.81), 7. Hana Fedáková (1:23:54.84), 8. Martina Žáčková (1:24:01.62), 10. Daniela Fejtová (1:33:18.45, všechny SportovníKurzy.cz)

Muži: 1. Ondřej Suchý (BZK Praha pipni.cz, 1:12:00.84), 2. Matěj Krupka (BZK Praha, 1:12:05.92), 3. Filip Adlt (TJ Žďár n. Sáz.-inSPORTline, 1:15:11.77), 22. Vojtěch Drastich (1:17:41.11), 41. Marek Sonnenschein (1:25:15.06, oba SportovniKurzy.cz,)

Autor: Martin Kůs