Jak jste se dostal k šermu?

To je poměrně zajímavá příhoda. Já jsem jako dítě viděl představení v Praze v Divadle Komedie, kde se šermovalo, velmi se mi to zalíbilo, přemlouval jsem rodiče, aby mě přihlásili do šermu, takže jsem začínal asi v deseti letech.

Kombinoval jsem šerm v juniorském věku ještě s házenou, ale nakonec tento nádherný sport nad házenou vyhrál. V Opavě trénuji od roku 1986 do dnes.

Pojem Slezan je zakotven v názvu různých sportovních odvětví v Opavě. Jde o jednotnou instituci?

V podstatě ano, když se podíváte na web Slezanu, tak zjistíte, že do jednoho ranku patří kromě šermu také například atletika, judo, volejbal, plavání nebo šachy, takže ta hlavička je takovou reklamou a snad i pojmem nejen v našem regionu.

Jak si stojí český šerm ve světové konkurenci?

Nasazením a chutí jsme na tom stejně jako největší velmoci, ale bohužel financemi a zázemím se nemůžeme srovnávat s Itálií, Ruskem, Čínou nebo USA. V těchto zemích působí hodně ruských trenérů.

Netvrdím, že systémově je to bez chybičky, ale když máte možnosti, je všechno snazší. Každopádně český šerm jde určitě kupředu. Vždyť na posledních letních olympijských hrách v Riu jsme měli dvojí zastoupení v Jiřím Beranovi a velkém talentu Alexandru Choupenitchovi, takže já bych řekl, že se postupnými krůčky dostáváme výše, ale cesta je dlouhá.

Je sportovní šerm prací na plný úvazek?

Ne. Musíte ten sport milovat a dávat mu hodně, přesto nečekejte tučné konto. To je rozdíl od fotbalu nebo hokeje.

Třeba právě Saša Choupenitch je naše špička, je mistrem Evropy do 23 let, je vícenásobným finalistou mistrovství Evropy (ME) a mistrovství světa (MS) v šermu, má nakročeno, aby z něj byl světový šermíř, u něj už jsou i ty finanční podmínky o dost lepší, ale obecně platí, že v Česku se sportovním šermem určitě vydělat nedá.

Existuje nějaká šermířská liga, které se Slezan účastní?

Je to poměrně čerstvý systém. Zápolí se v českém poháru, kde šermíři sbírají body, po jejich sečtení se teprve rozhoduje, kteří sportovci mají právo účastnit se republikového šampionátu, a až z tohoto mistrovství se může každý kvalifikovat na velké akce typu ME nebo MS, takže opravdu dostat se na vrcholnou akci není snadné a ve Slezanu jsme rádi, že několik takových šikulů máme.

Kdo je v současnosti hvězdou šermu v Opavě?

Bez debat Eva Havránková, která je v jednadvaceti letech už i seniorskou mistryní republiky, dále Robert Zwinger, který už se také může směle poměřovat s nejlepšími českými fleretisty, a rozhodně Jan Hoschna, několikanásobný účastník ME a MS a taková ikona opavského šermu.

V jakém věku je ideální se šermem začít?

Tvrdím, že nejlepší start je v osmi letech. Měli jsme ve Slezanu i čtyřleté dítko, ale to je opravdu brzy. Hlavně těch zájmů mají děti dnes mnoho a přece jen v těch osmi už se tomu šermu dokáže tu a tam někdo opravdu více věnovat.

Navíc nejde jen o nějaké šmidlání s kordem, šavlí nebo fleretem. Dnes šermíři trénují dobrou polovinu času tréninkové dávky obecnou přípravu. Hodně dbáme na atletický základ a na to se nabalují šermířské dovednosti.

Opravdu dobrý šermíř by se třeba neztratil ve sprintu na 60 metrů, protože je důležitá reakce a rychlost na prvních metrech.

V čem je tento sport specifický?

Nevím, zda jde přímo o specifikum, určitě to tak má více sportů, ale oproti kolektivním sportům je šerm krásný v tom, že už od útlého dětství jsou v jedné skupině chlapci i dívky. V podstatě se tak dá říci, že i ta spolupráce s trenéry musí být trochu jiná, než když se sejde dvacet kluků na házenou, jak jsem to poznal já.

Šerm je zkrátka krásný, čistý a sofistikovaný sport.

Ivo Borna je trenérem a předsedou oddílu šermu při TJ Slezan Opava. Narodil se v roce 1959 a v čele opavských šermířů stojí od roku 1986. V mládí šerm kombinoval s házenou, ale postupně hraní zmíněného míčového sportu zanechal a vrhl se čistě na šermířskou dráhu.

Později jako trenér oslavil řadu úspěchů. Své svěřence dovedl k titulům mistrů republiky a s některými absolvoval i mistrovství Evropy nebo světa. Ve svém oboru je uznávanou veličinou.

Jakub Plaskura