VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Rypl: Příslibů do budoucna máme hned několik

/ROZHOVOR/ Především v žactvu se KPS Opava může dlouhodobě pyšnit velkými úspěchy. Důkazem budiž letošní krajské přebory mladších žáků, kde talentovaní plavci dělali jedno pódiové umístění za druhým. Naše redakce si o tom povídala s trenérem a předsedou oddílu Petrem Ryplem.

14.12.2016
SDÍLEJ:

Petr RyplFoto: DENÍK / Petr Dušek

Má za sebou KPS úspěšný rok?

Troufám si říct, že ano. Na květnových a listopadových krajských přeborech mladšího žactva se nám povedlo získat téměř šedesát medailí. Je nutno zmínit také velký úspěch Zuzky Volovecké, která je v padesátileté historii opavského plavání první ženou, která na Velké ceně Krnova dokázala plavat 100 metrů kraul v čase pod jednu minutu.

Je právě Zuzana Volovecká aktuálně největším příslibem KPS do budoucna?

Určitě jde o jeden z největších talentů. Na krajských přeborech staršího žactva získala sedm titulů, na nedávném republikovém šampionátu v Kopřivnici pak získala celkem čtyři medaile. Pokud na sobě bude pracovat, může dojít daleko.

V oddíle jsme „plavecky vychovali" také reprezentantku Petru Gebauerovou nebo Radka Jurošku, kteří v patnácti letech přešli na sportovní gymnázium do Ostravy. Zuzce je momentálně čtrnáct let a chce zůstat v Opavě.

Předpokládám, že disponujete i dalšími nadějnými plavci. Je tomu skutečně tak?

Z pohledu medailových úspěchů na krajských a republikových pohárech musím zmínit i Nikolu Fojtíkovou, Luboše Kukola, Tobiase Kerna, všichni mají jedenáct let. Dále pak je to desetiletá Leona Novotná, devítiletý Petr Vítek a Ella Bartošová, které je osm.

Dlouholeté úspěchy plavců KPS Opava jsou výsledkem každodenní práce zkušených trenérů a lektorů. Mimo mě především Vladimíra Rypla, Zuzany Kracíkové, Evy Ryplové a také Libora Kellnera.

Jak je to s náborem malých dětí? Je o plavání zájem?

Zájem je enormní. Když jsme zahájili poslední nábory, po týdnu se musely omezovat počty. Momentálně máme třicet závodních plavců, plaveckými kurzy ročně projde 350 dětí. KPS ovšem není pouze o plavání, máme také oddíl vodního póla anebo triatlonu.

V souvislosti s plaváním se v Opavě hodně mluví o tom, zda postavit nový bazén, anebo rekonstruovat ten stávající. Ke které variantě byste se přiklonil?

Abych řekl pravdu, často nad tím přemýšlím, obě možnosti mají svá pro a proti.

Tak jaké pro a proti má nový bazén?

Je to teď žhavé téma. Měli bychom tam mít osm drah, dobré podmínky pro přípravu, ale jedná se o značnou investici. Bazén by měl vysoké náklady na provoz. Těžko říct, jak by nás to finančně zatížilo a zda bychom na činnost sehnali potřebné prostředky.

Rekonstrukce dle propočtů vyjde výrazně levněji. Nebyla by to pro vás schůdnější cesta?

Možné to je. Největší problém však vidím v tom, že bazén by byl nějakou dobu mimo provoz. Hovoří se o roce, ale já jsem v tomto ohledu skeptičtější a myslím si, že by se to v takové době nestihlo. Velká potíž by byla s tím, kde bychom trénovali.

Máme třicet závodních plavců, kteří se musí udržovat v kondici. Nedokážu si představit, že by plavci téměř denně dojížděli za tréninkem do jiných měst. Kde bychom pak realizovali kurzy, ve kterých si vychováváme budoucí plavce? Museli bychom přerušit činnost, což je pro nás dost rizikové. Každopádně v rámci obou projektů jsem připraven ke spolupráci se zástupci města.

Teď trochu z jiného soudku. Největší plaveckou akcí ve slezské metropoli je Velká cena Opavy. Probíhají už přípravy na blížící se čtyřiadvacátý ročník?

Na přípravě pracujeme již nyní. Závod proběhne 4. a 5. února. Mělo by se jej účastnit 300 až 350 závodníků z 25 oddílů. Tato akce je už zavedená a je o ni značný zájem, jezdí k nám i plavci ze zahraničí. Ponejvíce pak ze Slovenska, jež tvoří přibližně polovinu všech závodníků, a také z Polska.

Pravidelně se účastní závodníci ze všech koutů Moravskoslezského kraje, z Olomouce, Brna, Zlína, ale také plavci z opačného konce republiky, konkrétně z Varnsdorfu.

Petr Rypl se narodil 29. července 1983 v Opavě a v minulosti se aktivně věnoval závodnímu plavání, vodnímu pólu, triatlonu a také atletice. V plaveckých sportech působí už pětadvacet let. Posledních deset let jako trenér, přičemž na letošní valné hromadě byl zvolen předsedou oddílu.

Na Slezské univerzitě v Opavě a Univerzitě Palackého vystudoval obor Sociologie-andragogika v profilaci na personální management. V současnosti působí jako vedoucí Poradenského a kariérního centra Slezské univerzity. Společně s přítelkyní Nikol má dvouletého syna Jana, kterého také vede v plavání.

Autor: Petr Dušek

14.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Ilustrační foto

Bolatice ožijí oslavami dožínek

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Doslova štěstí v neštěstí měla šestiletá dívka z Hlučínska. Kvůli pádu z výšky k ní dnes vzlétal vrtulník záchranné služby.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení