VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyčkařská exhibice vyšla na jedničku

Opava /FOTOGALERIE/ – Dolní náměstí bylo svědkem ojedinělého a v Opavě vůbec premiérového závodu tyčkařů pod otevřeným nebem. Bylo vidět, že atletická show diváky opravdu baví a celá akce se nesla v pohodové atmosféře.

5.8.2011
SDÍLEJ:

Dolní náměstí bylo svědkem ojedinělého a v Opavě vůbec premiérového závodu tyčkařů pod otevřeným nebem. Bylo vidět, že atletická show diváky opravdu baví a celá akce se nesla v pohodové atmosféře.Foto: DENÍK / František Géla

Svým hlasem provázel z pozice moderátora Jan Škrabal a několik stovek diváků přivítala na náměstí také náměstkyně primátora paní Pavla Brady.

„Šlo určitě o podařenou akci, jsme hlavně rádi, že nám vyšlo počasí. A závodníci? To byl výkvět. Taková tyčkařská sestava jako u nás se nesešla na žádném jiném náměstí. Opava byla šestým městem, které dokázalo exhibici tohoto typu uspořádat a vždy šlo buď o velká města, či města s velkými granty. Zde se akci povedlo zorganizovat opravdu nadšením celého výboru Sokolu Opava a zvlášť Jirky Lesáka, který odvedl opravdu spoustu práce,“ sdělil na úvod jeden z organizátorů atletického cirkusu Jan Škrabal.

„Podařilo se nám získat závodníky a bylo výhodné, že polovinu startovního pole tvořili Opavané. Buď současní, nebo odchovanci, kteří jsou nyní jinde. Měli jsme strach z počasí, protože ty deště byly v poslední době takové nešikovné. Kdyby pršelo, byl by závod opravdu nebezpečný a my bychom jej museli odsunout,“ podotkl Škrabal.

Diváci se zdáli na začátku zakřiknutí, ale po několika úvodních pokusech skokanů se rozjeli i oni. Při každém rozběhu tyčkařů se spustil mohutný potlesk, jenž dostával závodníky do varu.

„Jsme z lidí nadšení, protože zase ukázali, že jsou sportumilovní a atletika jim není cizí. Zajímá mě její historie a třeba v padesátých létech, byla atletika velkou slávou. Lidé chodili v sobotu neděli ve společenském obleku a nešlo jen o sportovce ale i o ty, kteří ke sportu neměli tak blízko a toužili se bavit. Není proto divu, že na stadionech byli k vidění i několikatisícové návštěvy,“ vracel se zpátky Škrabal.

„Kromě atletiky je tady spousta jiných sportů, ale já věřím, že pokud se nám podaří atletiku vtáhnout mezi lidi, tak se na ni nezapomene a dnes nám to vyšlo úplně špičkově. Je vidět, že Opava má atletickou tradici,“ dodal.

5. ročník Memoriálu dr. Lesáka v Opavě, to byla jedna velká show, při které se nikdo nenudil. Může se tato open air exhibice stát tradicí?

„Vypadá to hodně nadějně, ale všechno je dáno tím, že kluci měli trošku smůlu a nepodařilo se jim splnit limity. Mohli tak závodit tady. Toto období je vesměs vrcholnou přípravou na mistrovství světa či olympijské hry,“ vysvětlil Jan Škrabal.

„Byl bych hrozně moc rád, kdyby se akce zopakovala, ale ještě raději bych byl, kdyby kluci závodili na těch velkých závodech. Samozřejmě by pak chyběl Kudlička nebo Balner, ale na druhou stranu je tady spousta mladých a šikovných tyčkařů a zúčastnit by se mohli i polští a slovenští závodnici. Ti sami řekli, že se jim tu moc líbilo a že by znova přijeli. Byť naše odměny jsou podstatně nižší, než třeba v Drážďanech, o čemž jsem se bavil s Honzou bavil. Ceny se opravdu pohybují v jiných částkách a ještě v jiných měnách,“ uvedl Škrabal.

„Honza byl vždycky showman a tyčkaři jsou temperamentní. Ono přece jenom, tady jej publikum dokázalo vyhecovat k tomu, že skočil třeba ten exhibiční skok navíc,“ sdělil Škrabal k úspěšnému pokusu Jana Kudličky na 565 cm a na závěr připojil malou perličku: „Týden před tyčkou, jsme se dozvěděli, že na Dolním náměstí mají být dvě akce. Museli jsme vše dát do souhry, aby to vycházelo a konstrukce nešla přemístit na Horní náměstí. Takže děkujeme městu, že i když došlo ke kolizi, nechali nás tady.“

A teď k samotnému hlavnímu závodu mužů. Nastoupilo devět tyčkařů a základní výškou byla 440 cm. Tu většina závodníků vynechala a laťka se zvedla o 15 cm. Přes 455 cm se přeneslo pět závodníků, ale 470 cm už znamenalo konec pro současné tyčkaře Sokola Opava Jakuba Böhma a Ondřeje Honku. V soutěži tedy zůstalo sedm závodníků a se zvedající se laťkou se zvyšoval počet odpadlíků.

O vítězství si to rozdalo trio Jan Kudlička, Lukáš Bechyně a Adam Pašiak, které se dostalo přes výšku 515 cm. 530 cm zdolal pouze opavský odchovanec Jan Kudlička a stal se zaslouženým vítězem exhibice. Vždyť na první pokus přeletěl laťku ve výšce 550 cm.

Protože se chtěl před domácím publikem náležitě předvést, nechal si jakožto vítěz zvednout laťku do výšky 565 centimetrů. Bohužel mu ani jeden ze tří pokusů nevyšel. Rozhodl se však ještě o jeden exhibiční skok na stejné výšce mimo závod a světě div se, s velkou rezervou laťku překonal!

Druhý skončil Lukáš Bechyně, protože překonal 515 cm na první pokus, kdežto Adam Pašiak až na druhý.

Velmi napínavý byl závod žen. Vždyť první tři závodnice přeskočily stejně vysoko položenou laťku. Díky svému nejlepšímu výkonu sezony (355 cm) zvítězila Kateřina Musilová z opavského Sokola.

5. ročník Memoriálu dr. Lesáka ve výsledcích

MUŽI:
1. místo Jan Kudlička (Dukla Praha) 550 cm
2. místo Lukáš Bechyně (Škoda Plzeň) 515 cm
3. místo Adam Pašiak (USK Praha) 515 cm

ŽENY:
1. místo Kateřina Musilová (Sokol Opava) 355 cm
2. místo Petra Kozelková (Sokol Opava) 355 cm
3. místo Martyna Cyganek (MSK Ustroň) 355 cm

JUNIOŘI:
1. místo Michal Stuchlík (Sokol Opava) 445 cm
2. místo Martin Kuča (Sokol Opava) 415 cm
3. místo Tomáš Veverka (Sokol Opava) 400 cm

Jan Šimek

5.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení