„Udělejte průzkum mezi zaměstnanci Brano, a.s. v Hradci nad Moravicí. Jak se k nim chová majitel firmy a nadřízení vedoucí pracovníci. Co všechno je zakázáno. Žvýkat, v době finanční krize se smát, za co všechno se finančně postihuje nebo vyhazuje, lidem se dokonce vnucuje neplacené volno!

Když odmítnete jet do Rakovníka montovat zvedáky, hned jdete na osobní a zítra jste propuštěn. O tom vyšel článek Za problémy nejsou zaměstnanci z 18. března 2009 v Rakovnickém deníku. Ty příspěvky tam jsou pravdivé,“ uvedl ve svém e-mailu pisatel.

„To celé není pravda,“ reagoval na text generální ředitel Brana Pavel Juříček a pokračoval: „Ani zmíněný článek z Rakovníka, ani slova vašeho pisatele. My jsme v Rakovníku zjistili, že někteří zaměstnanci kradou a věc jsme předali polici. Ta to ale odložila i přesto, že vše dokazují video záznamy, které máme. A tak, protože je to podle nás nesporné, jsme tyto jedince propustili.

A najednou vyšel článek plný nepravd a zkreslených informací.“ Pro nás jsou ale důležitější slova pisatele. Má pravdu? V době takzvané finanční krize je možné ledacos, ale zákaz žvýkání nebo zákaz smání se?

„Doufám, že nevěříte podobným nesmyslům, že je u nás zakázáno se smát. S takovými hloupostmi nemá cenu vůbec polemizovat. Připadá mi to, jakoby se některý ze zaměstnanců mstil. Přitom je to jednoduché. V Brance nám klesly zakázky o třicet, možná čtyřicet procent a lidi jsou tak bez práce.

Naopak v Rakovníku máme trvalý problém se zaměstnáváním a práce tam je. Chtěli jsme tamní výrobu doplnit. Proto jsme chtěli po zaměstnancích aby tam jezdili pracovat. Tak, jak to umožňuje zákoník práce. Těm, co bezdůvodně odmítli, bylo navrženo rozvázání pracovního poměru.

Chci ale zdůraznit slovo bezdůvodně, snažíme se přistupovat ke každému individuálně. Třeba s ohledem na rodinu,“ řekl nám. Současně dodal, že v Rakovníku je pro zaměstnance zajištěno ubytování, dostávají zákonné diety. Tedy zatím dvě tvrzení proti sobě.

V každém případě situaci v jednom z nejdůležitějších podniků Opavska budeme i nadále sledovat.