A to Státní úřad inspekce práce (SÚIP) v Opavě. Kauza byla odstartována poté, co přímo do redakce i na naše webové stránky napsaly desítky stávajících i bývalých zaměstnanců.

K dnešnímu dni jsme obdrželi téměř čtyři stovky reakcí. Ani jeden z pisatelů nebyl šéfům firmy nakloněn. Lidé je viní z těžké šikany a novodobých otrokářských metod. Generální ředitel Pavel Juříček, proti němuž kritika směřovala především, šikanu ve své firmě podnikající v automobilovém průmyslu odmítl.

„Jsem přísný šéf, ale jsem zodpovědný,“ prohlásil s tím, že se pomluvami nebude zabývat. Juříček rovněž míní, že řada českých zaměstnanců je nespolehlivých a neumí pracovat tak kvalitně, jako zaměstnanci v západních automobilkách.

Ostrá kritika se ale snesla i na hlavu místního odborářského předsedy Břetislava Witwera, kterého zaměstnanci obviňují z toho, že se jich nezastává a jde Juříčkovi na ruku. A byl to právě Witwer, který je po celé aféře pověřen komunikací s médii.

„Pan Juříček se stará o byznys, já mimo jiné i o komunikaci s vámi,“ odpověděl odborář na otázku, proč generální ředitel přestal s novináři komunikovat. A byl to opět odborářský šéf, který se minulý týden v celé této záležitosti postaral o další překvapení, když prohlásil: „Sami jsme požádali Státní úřad inspekce práce, ať zajistí provedení kontroly dodržování pracovně právních předpisů v Branu.“

Witwer rovněž odmítl, že by šéfové Brana měli z výsledků této kontroly strach. „Podstatné je, že ve firmě nyní panuje normální nálada a začíná být zase více práce,“ dodal. Ředitel SÚIP Rudolf Hahn pozvání svých lidí do Brana potvrdil, nicméně zdůraznil, že úřad se ke kontrole stejně chystal sám.

„Kontrolu provede ostravský inspektorát. Nechceme, aby měla zbytečný odklad. Přesný termín ale ještě není znám,“ podotkl minulý čtvrtek Hahn. Podle jeho slov rozhodně není běžné, že by si firmy samy na sebe pozývaly kontrolu. „Spíše je to naopak,“ doplnil.