VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravní problémy brzdí rozvoj kraje, odborníci se pokoušejí najít řešení

OSTRAVA - S velkými investicemi, které do regionu přišly, je nutné urychlit modernizaci silnic i železnice. Podle odborníků jde zejména o hlavní silniční i železniční tah na Slovensko, který je důležitý nejen kvůli budoucí spolupráci automobilek Hyundai v Nošovicích a Kia v Žilině, ale i pro další rozvoj velkých podniků i menších firem v regionu.

12.11.2007
SDÍLEJ:

Ostravský úsek dálnice D47Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Zásadní je ale také například napojení D 47 na polskou autostrádu A1, výstavba obchvatu Frýdku- Místku či napojení Karviné na páteřní silniční síť. Těmito a mnoha dalšími tématy se bude zabývat mezinárodní konference Transport, kterou 20. a 21. listopadu uspořádá v Ostravě Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.

Konference se uskuteční letos už po jedenácté, finančně ji podporují Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a Zlínský kraj. Generálním marketingovým partnerem je Tchas. Přijedou na ni odborníci na dopravu a logistiku včetně ministrů dopravy, hejtmanů krajů či představitelů Evropské komise. Na letošním ročníku budou zhruba tři stovky účastníků. Modernizace silnic I/11 – I/57, které vedou od polských hranic přes Krnov, Opavu, Ostravu, Třinec až ke slovenským hranicím a v některých úsecích jsou už neúnosně přetížené, je nezbytností.

Jejich stavem je totiž limitován rozvoj celého regionu. „Je proto nutné zařadit komunikace I/11 – I/57 s kapacitním napojením na Slovensko mezi priority v rámci celé republiky. Dále musíme se slovenskou stranou dohodnout urychlení výstavby návazné komunikace na Žilinu a stanovit krizový harmonogram výstavby I/11 – I/57 k řešení prioritních etap, legislativních souvislostí, finančních zdrojů a s určením zodpovědností,“ vysvětlil generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian.

Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje společně s městem Třinec, Třineckými železárnami a Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje připravili možný návrh řešení složité a v současnosti už neúnosné dopravní situace.

„Dopravní spojení mezi Moravskoslezským a Žilinským krajem musí odpovídat jejich hospodářským potřebám a garantovat kvalitní dopravní dostupnost pro jejich rozvoj,“ uvedl k tématu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Pavol Lukša.. Historické, konstrukční a provozní parametry hlavního tahu na Slovensko totiž už dávno neodpovídají současnému dopravnímu zatížení. To se navíc bude dále ještě zvyšovat.

Silnice I/11 má už dnes téměř stejné zatížení jako dálnice. Z měření intenzity dopravy například v úseku mezi Třincem a Vendryní vyplývá, že kamionová doprava v průběhu dvou let v tomto úseku narostla o téměř padesát procent. „Předpokládá se, že v roce 2010 dojde v tomto úseku k dalšímu výraznému zvýšení intenzity silničního provozu, které současný profil komunikace už nebude schopen přenést jinak, než za cenu dopravních zácp a velkých časových zdržení,“ dodal dále Lukša.

S tím je spojena zátěž pro dotčené obce a města, větší nehodovost, zvýšení škodlivých emisí ve vzduchu a logistické problémy významných podniků a firem. Investice Hyundai a Kia výrazně zvýší také nárůst dopravy na železnici, zejména na třetím tranzitním železničním koridoru v úseku Dětmarovice- Slovensko. Nutné je proto modernizovat III. tranzitní železniční koridor v úseku mezi Dětmarovicemi a slovenskou hranicí a také napojit na železnici hlavní průmyslové zóny.

12.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení