„I v tak mužsky orientovaném oboru, jakým hutnictví a ocelářství bezesporu jsou, je pro dosažení lepších výsledků nutno vytvořit rovnováhu mezi ženským a mužským elementem. Proto klademe důraz na problematiku uplatnění žen a prosazujeme rovné příležitosti v kariérním uplatnění," vysvětlila Veronika Muroňová, vedoucí oddělení vzdělávání, rozvoje a náboru zaměstnanců ArcelorMittal Ostrava.

Právě ostravská pobočka ArcelorMittal Univerzity zorganizovala koncem loňského roku školení, které vedla mezinárodní vzdělávací společnost Kenexa se sídlem v Londýně. Několik desítek žen z ČR, Německa, Polska, Belgie, Rumunska i dalších zemí se v jeho průběhu seznámilo se vzdělávacím programem, jehož cílem bylo nabídnout možnosti, jak rozvíjet schopnosti žen a zvýšit šance na uplatnění ve vedení firem.

Skloubit kariéru a péči o rodinu není lehké

Ve vedoucích pozicích v rámci kunčické huti jsou ženy zastoupeny z patnácti procent, v nejvyšším vedení firmy je ale pouze pět procent žen. „Uvědomujeme si, že není snadné skloubit kariéru s péčí o rodinu a domácnost. Proto chceme ženám pomoci a například usnadnit jim návrat z mateřské dovolené prostřednictvím práce na zkrácený úvazek a práce z domu. Zvažujeme také další možnosti, například firemní školku, příspěvky na výpomoc v domácnosti či programy, jak udržet ženy na mateřské a rodičovské dovolené v kontaktu s děním ve firmě," dodala Veronika Muroňová.

Více o tématu se dočtete v tištěné verzi Deníku nebo jeho elektronické podobě EPAPER, kterou si lze koupit za jednorázovou platbu přes sms nebo za výhodných podmínek předplatit.
#flash|https://g.denik.cz/72/f9/denik-tisk.swf|500|115|denik_tisk#