Už několik měsíců lze v obchodech na regálech s máslem spatřit cenu, nad kterou zůstává mnohým rozum stát. Kostku másla lze v průměru koupit asi za padesát korun. To se týká celého Česka, a tudíž i opavského okresu.

Ačkoli na přípravu Vánoc zbývají ještě minimálně dva měsíce času, už teď někteří lidé řeší, jestli letos vůbec budou na stole tác s cukrovím mít. „Vánoční cukroví si peču doma, je to už zavedená tradice. Nemám sice dvacet druhů, ale těch deset určitě ano.

Do některých používám heru, ale někdy je prostě máslo lepší. Jestli ovšem bude jeho cena dále stoupat, pečení si asi rozmyslím, to se už vůbec nevyplatí,“ konstatovala například Jana Machová.

Někdo však doma nepeče a dává přednost objednávce přímo u cukrářů. I v tomto případě si ale nejspíš bude muset připlatit. „Žádné zásoby másla z dob, kdy byla jeho cena nižší, rozhodně nemáme, ani nemůžeme mít. Určitě se to už do naší výroby promítá a postihuje nás to. Zatím jsme ke zdražování přistupovat nemuseli, ale vyloučeno to bohužel není.

Netýká se to jen másla, ale třeba i náplní. Nízká úroda ovoce či máku bude mít také na rostoucí cenu výrobků vliv,“ přiznala majitelka výrobny Cukrárna Jařabová Ludmila Jařabová.

A podobně jsou na tom také pekaři v okrese. „Zdražování začne od října, to bude taková první etapa. Je to nejenom cenou másla, ale i cenou práce, která je dnes velmi drahá. Ceny se budou zvyšovat v rozsahu dvaceti až třiceti haléřů. Další kolo zdražování pak očekávám ještě před Vánoci,“ poznamenal majitel Pekařství a cukrářství Knappe Martin Knappe.

Kde už si naopak zákazníci připlatí, je Pekařství Sezam. „Zdražení másla se u nás už promítlo a ceny jsme zvedli. Projevilo se to na všech druzích pečiva,“ uvedla zástupkyně vedoucího pekařství Andrea Bašarinová.

Rostoucí náklady pociťují ale třeba také v opavské firmě Bobaja, kde mléko a další mléčné výrobky používají k výrobě zmrzliny. „Náklady nám skutečně stouply. Do konečné ceny pro zákazníka jsme to ale nepromítli,“ řekl majitel Bobaji Michal Krejčí.