VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatelská elita se dočkala uznání

Opava /FOTOGALERIE, DOPLNĚNO/ - Podnikatelská elita opavského regionu si minulý čtvrtek dala dostaveníčko v sále bývalého Městského domu kultury Petra Bezruče, ve kterém teď sídlí Okresní hospodářská komora. Ta si připomínala 160. výročí založení a dvacáté výročí obnovení své činnosti a při té příležitosti předala nejlepším podnikatelům pilotní cenu Merkurova křídla.

21.10.2011
SDÍLEJ:

V každé ze tří kategorií na ně bylo nominováno pět kandidátů, ale cenu mohl dostat vždy pouze jeden. Kteří to jsou, už není tajemstvím. Živnostníkem regionu bude dva nejbližší roky majitelka módní firmy Jircha Art z Malých Hoštic Anna Kolichová. Podnikatelem regionu je jednatel opavské společnosti Ferram Břetislav Tůma a za osobnost regionu bude nejméně na dva roky označen předseda představenstva společnosti Model Obaly Walo Hinterberger.

Těžké rozhodování

Rozhodování poroty rozhodně nebylo jednoduché, protože právo získat cenu měli určitě všichni navržení. „Pečlivě jsme si zjišťovali všechny informace, které se k nim vztahovaly, a bodovým systémem jsme pak tři laureáty vybrali v tajném hlasování,“ přibližuje předseda kapituly Merkurových křídel Josef Vondál celý postup.

Oceněným pogratulovali prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel, primátor Opavy Zdeněk Jirásek a generální konzulka Polské republiky v Ostravě Anna Olszewska.

Přežít podnikání ve zdraví

Autorem plastiky Merkurova křídla je pedagog opavské Střední školy průmyslové a umělecké Jan Ermis a vzhledem k ručnímu vyhotovení je každá originálem. Držitelé si jí také hodně váží.

„Rozhodně jsem nečekala, že budu oceněna. Ohromně mě potěšilo už samotné navržení. V průběhu sezony mi pomáhají zhruba čtyři lidé a po sezoně pracuji sama. V poslední době je hlavní úkol přežít podnikání ve zdraví,“ říká Anna Kolichová.

Pro Břetislava Tůmu je získaný titul příjemným pocitem, ale podle jeho slov se v něm cítí jako slon v porcelánu. „Podnikatelů i s výraznějším úspěchem je tu daleko víc a možná by cenu měli dostat spíše oni. Co mě skutečně moc potěšilo je, že se taková cena konečně zrodila,“ konstatuje podnikatel regionu.

Osobnost regionu Walo Hinterberger

Předseda představenstva společnosti Model Obaly Walo Hinterberger si cenu osobně převzít nemohl, protože byl mimo republiku. Dostane ji až po příjezdu do Opavy a jistě ho také potěší. Náleží mu plným právem, protože je skutečnou osobností. Kromě podnikatelské úspěšnosti má charisma člověka, který svůj význam dokáže zlidštit smyslem pro humor a nadhledem i ve vztahu ke své osobě.

Proč Merkurova křídla?
V římské mytologii je Merkur – Hermes mimo jiné bůh obchodu. Řekové uctívali Herma od nejstarších dob a zhruba v pátem století před naším letopočtem převzali jeho kult i Římané a ztotožnili ho se svým Merkurem. Podle jejich představy byl jako posel bohů mladým mužem s berlou a křídly na nohou i na přilbici. V této podobě se stal symbolem peněžních ústavů i hospodářské komory.

Autor: Martin Kůs

21.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení