VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení varuje podnikatele před podvodnými praktikami

Opavsko - Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje se poslední dobou setkává stále častěji s podvody, zaměřenými na podnikatele. Proto je chce před některými praktikami předem varovat. Jde hlavně o nabídky různých katalogových společností a o podvodný prodej předražených doménových jmen. Praktiky některých katalogových firem jsou už na hranici práva.

4.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: archiv DENÍKU

„Nabídka na registraci v katalozích a jiných databázích musí podle Obchodního zákoníku obsahovat jednoznačně a zřetelně vyjádřenou informaci, že jde výlučně o nabídku na uzavření smlouvy," upozorňuje předsedkyně sdružení Marcela Reichelová podnikatele. Upozorňuje, že právě tato informace je uvedená velice drobným písmem na lehce přehlédnutelném místě. Nabídky těchto společností pak často vypadají jako faktury nebo výzvy k zaplacení bez předchozí objednávky.

Podvodné firmy se snaží vzbudit mylný dojem a některé využívají formuláře, napodobující známé instituce.

Zveřejnění v oficiálním Registru je bezplatné

V této souvislosti Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje informuje podnikatele i živnostenské úřady o praktikách společnosti Informatik Česká republika, s.r.o., se sídlem v Brně. Tato společnost se zaměřuje na začínající živnostníky a zasílá jim písemnou nabídku na registraci do soukromé databáze Rejstříku obchodu a živností.

„Dopis, jak je formulován, se dá snadno splést s úředním dopisem ze živnostenského nebo finančního úřadu. Soukromý Rejstřík obchodu a živností může být svým názvem pro podnikatele zaměnitelný s oficiálními registry, jako je Obchodní rejstřík nebo Registr živnostenského podnikání," upozorňuje možné adresáty právní poradkyně Sdružení Renata Horáková. Firma si za uvedenou službu účtuje značný poplatek. Řada podnikatelů ho přiloženou složenkou uhradila v domnění, že je to poplatek za povinný zápis do těchto registrů. Uveřejnění v oficiálním Registru živnostenského podnikání je však automatické a bezplatné.

Smlouvy, uzavřené v omylu, jsou neplatné

Označení tohoto soukromého registru, ve spojení s celkovým vyzněním zaslaného dopisu, může podle Sdružení působit klamavě. Může vyvolat nebezpečí záměny s oficiálními registry, čímž by došlo k naplnění znaků nekalého soutěžního jednání ve smyslu Obchodního zákoníku. „Smlouvy, uzavřené v omylu, jsou neplatné. Poškození se mohou domáhat vrácení peněz a případně i náhrady škody soudní cestou. V případě podezření na spáchání trestného činu mohou také podat trestní oznámení," radí podnikatelům Renata Horáková.

Sdružení současně varuje před aktivitami některých firem, které telefonickou cestou nabízejí registraci stávajících domén s koncovkou cz v dalších doménových prostorech, například com, eu, net. Během hovoru je volaný přesvědčován o tom, že třetí osoba má v úmyslu registrovat jeho stávající doménu.

Poškození jsou zastrašováni možností ztráty dobrého jména firmy a v uměle vyvolané časové tísni doménu objednají. Cena za registraci přitom bývá řádově vyšší než cena obvyklá u standardních registrátorů. „Firmám, které takovou nabídku dostanou, doporučujeme pečlivě ji prostudovat. Vyplatí se zjistit si o případném obchodním partnerovi a nabízené službě co nejvíce informací předtím, než některou nabídku přijmou," dodává Marcela Reichelová.

Autor: Jitka Hrušková

4.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení