Není po tom žádným překvapením, že se jeho jméno dostalo do širokého povědomí. „Byl mi doporučen známým na základě osobní zkušenosti," vysvětlila důvod své návštěvy zase slečna R. K., členka týmu Novatop Ghost.

Mezi jednu jeho takovou odbornou techniku patří právě baňkování. Baňkování, stejně jako jiné masážní techniky, slouží k uvolnění svalstva či úlevě od bolesti. Pokud si přečteme různé materiály o baňkování tak zjistíme, že jsou mu přisuzovány téměř nadpřirozené účinky.

Faktem však je, že se historie baňkování začala psát již ve starověku a patří do sféry tradiční čínské medicíny. Svým způsobem se jedná o unikátní masážní metodu, která nepůsobí na tělo tlakem jako ostatní druhy masáží, ale tahem. Baňkování spočívá v přikládání různých nádobek různých tvarů a materiálů na části těla, většinou na záda.

V Indii se baňkovalo pomocí bambusových rourek a staří Germáni prý používali kravské rohy. Důležité je, aby byl z baňky odstraněn vzduch, a aby v baňce vznikl podtlak, který do baňky „nasaje" kůži a podkoží klienta. Tím dojde k výraznému prokrvení oblasti, kde je baňka přiložena, a tedy k následnému uvolnění svalů.

Po vtáhnutí kůže a podkoží do baňky dochází k popraskání drobných cévek s malými krevními výrony. Ty jsou po baňkování znát jako červená až fi alová kolečka, označovaná jako podlitiny či modřiny. Ovšem modřiny v pravém slova smyslu to nejsou, nejsou tak bolestivé. Zhruba do tří dnů se tyto ‚modřiny' z těla ztratí.

Baňkování sice může být vnímáno bolestivěji, zato je ale velice účinné. Bolest je v tomto případě velmi individuální. Závisí na tom, jaký práh bolesti sami máme. Hodně také záleží na masérovi, který baňky přikládá, na jeho technice atd.

Udává se, že jedno baňkování udělá tu stejnou práci, co např. 5 masáží. S touto teorií bych si však dovolil nesouhlasit. Mnoho lidí se mylně domnívá, že baňkování (stejně jako lávové kameny) spočívá v tom, že masér baňky přiloží a pak se už jen čeká. S baňkami je ale třeba pracovat, posouvat je po „ošetřované" oblasti citlivě a nenechávat je neúměrně dlouho na stejném místě.

Osobně je používám v kombinaci s klasickými masážními technikami. Velmi podobná baňkování je svým účinkem i Gua Sha masáž. V překladu to znamená „gua" pohyb jedním směrem, škrábání a „sha" znamená špatné. Dohromady tedy „seškrábat všechno špatné".

Používá se při ní „škrabka", která je vyrobena z nefritu nebo z buvolího rohu. Masáž se provádí olejem. Během masáže se zlepšují výměnné procesy v kůži a svalech. I tato metoda však zanechává na lidském těle podlitiny v podobě tmavých skvrn, které se cca do tří dnů z těla úplně ztratí.

Stejně tak jako tepelné procedury, tak i baňky mají svá omezení a ne každý si je tak může dopřát.

..více na www.sakura-massage.cz..