Můžeme se podrobněji rozepsat, že podobné procedury používali už čínští lékaři nebo havajští a indiánští šamani, ale to bychom se dostali k otřepaným frázím typu: „Už naše babičky…"

Zkusme se na tepelné procedury podívat spíše z jiného hlediska. Teplo člověk vnímá různých způsobem, ale ve většině případů je to něco příjemného. Málokdo by si lehl na pláž nebo zahradu v zimním období, aby se uvolnil a relaxoval. A o uvolnění a relaxaci jde při masáží především.

Podívejme se na účinky tepla podrobněji a odborněji. Zjistíme, že teplo má analgetický účinek, což znamená, že ulevuje od bolesti. Dále je zde trofi cký účinek, který se vztahuje k výživě tkání, jejich růstu, snižuje zranitelnost a zvyšuje hojivou schopnost. Nakonec je v teple zastoupen spasmolytický účinek, který uvolňuje křeč, sevření, vůlí neovlivnitelnou svalovou kontrakci a navozuje hyperémií neboli překrvení tkáně.

A protože krev je nositelem kyslíku, pomáhá i okysličení. Všechny tyto věci působí souběžně a souvisí s dalšími pochody v lidském těle. Účinky tepla lze shrnout do několika bodů a pozorný čtenář jich jistě najde mnohem více.

Mezi základní účinky tepla patří: zlepšení prokrvení, posílení toku lymfy, uvolnění svalového napětí, uvolnění od bolesti kloubů, napomáhání od bolesti zad, páteře a hlavy, mírnění křečových stavů, posílení imunitního systému, pomoc při otocích zaviněných přílišným zadržováním tekutin v těle, pomoc při kloubních onemocněních, zlepšení látkové výměny v tkáních, urychlení vylučování odpadních látek a odbourání stresu.

Teplo tak jednoznačně patří k masáži a je to „lék" pro duši i tělo. Masérovi usnadňuje práci a klientovi výrazně zlepšuje účinek masáže, která má stejné cíle.

Přes všechny přínosy a výhody má ale i teplo svá omezení. Ne každý člověk si může užít účinků tepla, ale to by bylo na delší povídání. „Já osobně používám kombinaci lávových kamenů a „rašelinových polštářů", které nahřívám ve vodní lázni", dodává masér Sakura massage.

..více na www.sakura-massage.cz..