VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravnu v Podhradí vylepší. Stát to bude 200 milionů

Vítkovsko - Až na dvě stě milionů korun by se mohly vyšplhat náklady spojené s připravovanou modernizací úpravny vody v Podhradí u Vítkova. Kromě řady vylepšení technologií by se památkově chráněný objekt měl rozrůst pravděpodobně také o malou vodní elektrárnu.

13.2.2012
SDÍLEJ:

Podoby budovy úpravny, která patří mezi památkově chráněné objekty, se plánovaná rekonstrukce údajně nedotkne.Foto: archiv SmVak

Voda z úpravny je přitom směřována ke spotřebitelům do Ostravy a lokalit zejména na levém břehu Odry.

„V průběhu posledních dvaceti let prošla rekonstrukcí podstatná část technologických linek a byla provedena modernizace technologie pro zdravotní zabezpečení vody. Rekonstrukcí ale dosud neprošly filtrační jednotky,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Severomoravských vodovodů a kanalizací a. s., která objekt spravuje, Miroslav Kyncl a dodává:

„Stávající zařízení již doznalo určitého stupně fyzického i morálního opotřebení a vzhledem k trvalé snaze naší společnosti dodávat zákazníkům pitnou vodu nejvyšší kvalitativní úrovně bylo nutno uplatnit nové poznatky a trendy úpravárenské technologie.“

Proto se přišlo na plán investiční akce, díky níž dojde v příštích letech v úpravně k rekonstrukci filtrů a trubních rozvodů, technologické linky vápenného hospodářství, modernizace hygienického zabezpečení upravené vody, a to včetně rozšíření technologie o ozonizaci. Jako bonus by se zde navíc měla vystavět nová malá vodní elektrárna.

Takto vypadá hala filtrů v útrobách vodárny. Foto: archiv SmVak

Vlastní princip úpravy vody však zůstane stejný prý i po rekonstrukci. „Rozhodnutí o tak rozsáhlé investici je výsledkem dlouhodobých provozních poznatků, řadou studií, modelových průzkumů a expertiz, které probíhaly několik let. Protože se jedná o finančně nákladnou rekonstrukci, která bude probíhat za plného provozu úpravny vody, byla rozložena do několika etap“ sděluje dále Kyncl.

Předpoklady hovoří o rozčlenění rekonstrukce do tří fází. Letos se začne s přípravou detailního rozčlenění stavby na jednotlivé realizační etapy a vyřízením potřebných povolení. První fáze prací má být poté zahájena v letech 2013 až 2014. Zmiňovaná elektrárna by tu přitom mohla stát už na konci tohoto roku nebo během roku příštího.

Seznamte se: Úpravna vody v Podhradí
Výstavba úpravny vody Podhradí u Vítkova začala v září roku 1954. Technologie úpravy říční vody z kružberské nádrže na vodu pitnou zde byla řešena jako jednostupňová koagulační filtrace v otevřeném, gravitačně protékaném systému mísících, flokulačních a filtračních jednotek. Jako čiřidlo byl používán síran hlinitý.

Upravená voda se alkalizovala vápnem a zdravotně zabezpečovala chlorováním. Celkem bylo v několika etapách vybudováno 26 filtračních jednotek o celkové ploše 1 872 m čtverečních s výkonem 2 200 litrů za sekundu. K výhodám projektového řešení patří to, že v případě poruchy může úpravna pracovat i na poloviční výkon 1100 litrů za sekundu, neboť je konstrukčně řešena ze dvou identických symetrických polovin.

Po stavební i architektonické stránce se jedná o dílo vysokých parametrů. Konstrukci tvoří převážně železobetonový skelet s cihelnými vyzdívkami. Dominantou nad vstupní částí je rozsáhlý reliéf národního umělce Vincence Makovského „Voda v našem živote“, zapsaný v seznamu kulturních památek. Zdroj: SMVAK

Autor: Tomáš Pustka

13.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení