VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změní zahrádky svůj vzhled?

Vylidňování centra města je dlouhodobým problémem. Svou roli v něm sehrávají také předzahrádky kaváren a restaurací, které mnohdy nepůsobí zcela esteticky.

3.6.2017
SDÍLEJ:

Halka KaňokováFoto: DENÍK / David Beinhauer

Vše začíná i končí u vůle podnikatelů a vedení města. Základní pravidla pro provozovatele jsou sice stejná, co se týká nájmu, to, jak bude předzahrádka podniku vypadat, je však již zcela v režii podnikatele.

„Pokud se projdete po Ostrožné ulici v létě, tak narazíte na mnoho předzahrádek. Každá vypadá jinak a z estetického hlediska to na člověka nepůsobí moc dobře. Možnou cestu bych viděla například v tom, že by se podoba předzahrádek sjednotila a centrum by tak působilo celistvějším a více přátelským dojmem," říká provozovatelka Kavárny u Halky Halka Kaňoková s tím, že do procesu realizace jednotného vzhledu předzahrádek by mohli být zapojeni také samotní občané, například studenti místní umělecké školy.

ZAHRANIČNÍ MODEL BY MOHL MÍT ÚSPĚCH

Model jednotných zahrádek je úspěšně využíván například v sousedním Rakousku. „Pokud se procházíte v rakouských městech, tak na vás vše působí velmi přátelsky. Jednotný a zajímavý vzhled nejen předzahrádek, ale i běžných odpočívadel opravdu láká člověka sednout si a dát si například kávu," přibližuje paní Kaňoková své zkušenosti.

Designová celistvost centra by tedy mohla vést k jeho oživení, ze kterého by těžili i tamější podnikatelé. Pro ty je stále velkou konkurencí nové nákupní centrum Breda.

S názorem Halky Kaňokové se do velké míry ztotožňuje také náměstek opavského primátora Josef Sitborský (KDU-ČSL), pod něhož daná problematika spadá. „Jsem dlouhodobým zastáncem toho, aby vizuální prvky centra byly co nejvíce jednotné. A to nejen co se týče reklam, za které jsem již dříve bojoval, ale samozřejmě i předzahrádek."

Situace je však v současné době jen stěží řešitelná. Pro vedení města by totiž další direktivní nařízení pro místní podnikatele mohlo způsobit jejich odchod z pronajatých prostor. „V současné době o takovém nařízení opravdu neuvažujeme. Pro podnikatele by to znamenalo další náklady, které by jim město nemohlo nahradit.

Variantou by mohl být jednotný nábytkový inventář, který by město podnikatelům zdarma propůjčilo. Tím však v současné době nedisponujeme," uzavřel téma Josef Stiborský.

Myšlence jednotného designu zahrádek se nebrání ani majitel Medical Café v Ostrožné ulici Daniel Jašek: „Do našeho inventáře jsem poměrně hodně investovali. Pokud by však iniciativa vzešla ze strany města tím, že by poskytl svůj vlastní, pro všechny v centru jednotný inventář, tak bychom do toho šli.

Dle mého názoru a mých zkušeností je to však poměrně nereálná představa."

Autor: David Beinhauer

3.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Sigma Olomouc – Slezský FC Opava 2:2 a 3:2
40

FOTBAL příprava: Olomouc - Opava: 2:2 a 3:2

Okrasná zahrada. To by mohla být budoucí náplň prostoru za Slezankou.
2

Vize za Slezanku dostává první obrysy

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Právě jsme se narodili

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme dvě holčičky a tři chlapečky.

Matice slezská vznikla před 140 lety

/HISTORIE/ Regionální vlastenectví má své důležité místo i v novodobé historii České republiky.

Lidé z Opavska svá rodiště neopouštějí

Své obci jsou obyvatelé Opavska věrni více než v ostatních koutech republiky. Větší podíl rodáků žije pouze v okrese Hodonín. Vyplývá to z výsledků posledního Sčítání lidu, domů a bytů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies