„Žádost o vyslání kolového nakladače, který už se několikrát při obdobných událostech osvědčil, přišla od středočeských hasičů v noci z pátku na sobotu a ještě před půlnocí vyrazila první skupina ze základny ve Zbirohu, což je Plzeňský kraj," uvedl tiskový mluvčí hlučínských hasičů Ivo Adámek.

Jakmile přijela jednotka na místo, byl kolový nakladač nasazen k vyvážení uskladněného sena do bezpečné vzdálenosti od hořícího seníku. V průběhu soboty však musela být k zásahu povolána další technika. Tentokrát se jednalo o pásové rypadlo Caterpillar 329E a třístranný sklápěcí automobil z Hlučína a dva sklápěcí automobily ze Zbirohu.

„Rypadlo se díky pásovému podvozku dokázalo bez obtíží pohybovat i v rozmáčeném terénu, který se vlivem neustálého hašení vytvořil v okolí hořícího seníku. Rypadlo je vybaveno drapákem, díky němuž mohlo postupně vybírat seno ze stohu.

Jelikož docházelo k častému zahoření sena ihned po jeho vytažení ze stohu, byly další hasičské jednotky určeny k jeho skrápění ještě během procesu nakládání na sklápěcí automobily," doplnil Ivo Adámek s tím, že ty seno poté odvážely do nedaleké silážní jámy, kde bylo za pomoci kolového nakladače nejprve rozprostřeno, poté dohašeno a opětovně nakupeno na jednu hromadu.

Činnost hlučínských i ostatních hasičů probíhala nepřetržitě až do pondělního rána, kdy došlo k úplnému rozebrání a dohašení celého seníku. Zásahu se zúčastnilo celkem patnáct příslušníků hlučínského záchranného sboru, kteří se na místě střídali v zásahové činnosti.

Ta trvala dlouhých čtyřiapadesát hodin. Kromě jednotek ZÚ HZS ČR se na zásahu podílely jednotky HZS Středočeského, Pardubického a Královehradeckého kraje a dobrovolné jednotky z okolí.

„Při zásahu byla opět využita speciální technika, pořízená z Integrovaných operačních programů. Konkrétně pásové rypadlo CAT 329E, sklápěcí automobil T815 8x8 S1 a dvě soupravy tahačů MAN TGL a návěsů Nooteboom OSD, které byly použity pro převoz speciální techniky k zásahu," uzavírá Ivo Adámek.