VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Opavské domy s historií

Opavské domy s historií

DOMY S HISTORIÍ: Švédská kaple

Opava – V městské části Kateřinky stojí od 14. století kaple sv. Kříže, založená Přemkem Opavským jako zádušní svatyně z režných cihel s půdorysem, který v Česku rozhodně není obvyklý.

DOMY S HISTORIÍ: Chrám Nanebevzetí Panny Marie

Opava – Proboštský chrám Nanebevzetí Panny Marie, nyní označován jako konkatedrála, stojí na Horním náměstí a patří k historickým skvostům města.

DOMY S HISTORIÍ: Kostel sv. Ducha s minoritským klášterem

Opava – Minoritský klášter s kostelem sv. Ducha byl založen v první polovině 13. století a v kostelní kryptě jsou pohřbeni opavští Přemyslovci i příslušníci šlechtických rodů opavského knížectví.

DOMY S HISTORIÍ: Opavská synagoga

Opava – Křišťálová noc 10. listopadu roku 1938 byla začátkem otevřené nacistické likvidace židovství. Její záminkou byl atentát Žida Herschela Grynszpana na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži Ernsta von Ratha. Tak začala i likvidace židovské kultury ve Slezsku.

DOMY S HISTORIÍ: Klášter ve Velkých Heralticích

Velké Heraltice - Ve Velkých Heralticích byl postaven v sousedství kostela v roce 1659 klášter Chudých sester sv. Františka z Assisi. Ihned po svém obydlení se stal důležitým kulturním střediskem hlavně pro svou úlohu germanizace a výchovy dívek.

DOMY S HISTORIÍ: Palác Razumovských

Opava - Na začátku poslední dekády 19. století se Camillo Razumovský pustil do výstavby reprezentativního zimního sídla v Opavě.

DOMY S HISTORIÍ: Dominikánský klášter

Opava - Klášter na Pekařské ulici byl postaven roku 1291 pro dominikány z popudu opavského vévody Mikuláše, který byl synem krále Přemysla Otakara II.

DOMY S HISTORIÍ: Kostel svatého Václava

Opava – S bývalým dominikánským klášterem je Křížovou chodbou a Rajským dvorem spojený kostel sv. Václava, vysvěcený v roce 1336. Trojlodní bazilika má protáhlý presbytář a z jižní strany přiléhá ke kostelu kaple sv. Dominika s původními freskami z poloviny 14. století.

DOMY S HISTORIÍ: Městský dům kultury Petra Bezruče

Opava – Opavská obchodní a živnostenská komora vypsala roku 1908 veřejnou soutěž na výstavbu svého sídla. V konkurencí více než čtyřiceti zájemců zvítězil projekt vídeňského architekta Leopolda Bauera.

DOMY S HISTORIÍ: Kostel sv. Vojtěcha

Opava – Na Dolním náměstí postavili jezuité v letech 1675 až 1678 kostel, který byl postavený na místě původního kostelíka sv. Jiří. Svatostánek vyprojektovali a postavili Jakub a Mikuláš Brascheovi.

DOMY S HISTORIÍ: Budova České spořitelny

Opava - Historická budova na náměstí Republiky byla postavena roku 1902 jako opavský peněžní dům v pozdně německém renesančním stylu.

DOMY S HISTORIÍ: Výstavní budova Slezského muzea

Opava - Expozice muzea najdete v historické budově. Budova byla vystavěna pro potřeby uměleckoprůmyslového muzea, založeného v Opavě v roce 1882 z podnětu Obchodní a živnostenské komory, která také stavbu financovala, a to na pozemku věnovaném knížetem Lichtenštejnem.

DOMY S HISTORIÍ: Dům U Mouřenína

Opava – Po druhé světové válce naštěstí odolal v rozbombardované ulici Mezi Trhy válečné zkáze krásný dům U Mouřenína. Představuje názornou ukázku barokní měšťanské zástavby 18. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení