VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo může za převrácení hasičských plošin? Čeká se na posudek

Havířov – Kauza životu nebezpečných vysokozdvižných plošin stále nebere konce. Policie dosud čeká na důležitý znalecký posudek.

30.8.2017
SDÍLEJ:

Požární plošina AP 40 Bumar krátce po převrácení ve dvorku hasičské zbrojnice v Havířově. . Foto: Deník/Libor Běčák

Kdo může za to, že hasičům spadly dvě zbrusu nové plošiny a jeden hasič se u toho poranil? Právě na tuto otázku bude hledat odpověď soud. Zatím ale spis leží na stole policejního vyšetřovatele. Ten čeká na dokončení znaleckého posudku.
Moravskoslezský kraj koupil loni v lednu pro své profesionální hasičské jednotky šest speciálních požárních plošin AP 40 Bumar s dosahem až 44 metrů. Zaplatil za ně 100 milionů korun.

Od samého počátku, kdy na nich hasiči prováděli výcvik, aby je mohli zařadit do ostrého provozu k zásahům, se na plošinách objevovaly méně či více závažné závady, které byly odstraňovány v rámci reklamací.

Na začátku září však došlo k první vážné nehodě. V požárnickém areálu ve Frýdku-Místku se plošina převrátila na bok. Protože podle stanovených parametrů k takové nehodě nemělo dojít, udělali hasiči zkoušku s další plošinou. Ta se odehrála v areálu požární zbrojnice v Havířově. Hasiči s plošinou pracovali přesně podle manuálu a pod dohledem techniků výrobce. I přesto se plošina opět převrátila. Obsluhující hasič se při úprku z bortícího stroje zranil.

Další zkouška se konala na letišti v Mošnově. Plošinu tam hasiči navíc ukotvili tak, aby se nemohla převrátit, ani kdyby sama selhala. I při této zkoušce se ukázalo, že bez tohoto upoutání, by se opět převrátila.

Špatný software?

Z dostupných informací vyplývá, že počítač zajišťující chod plošiny měl být opatřen programem z jiné plošiny. Proto na plošině s jinými parametry vyhodnocoval situaci odlišně od skutečnosti.

Zda tomu tak bylo skutečně a kdo je za to zodpovědný bude soud řešit právě na základě posudků znalců. Na ten už delší dobu čeká státní zástupce, který vyšetřování případu dozoruje. „Teprve ze závěru znaleckého posudku je možné spolehlivě rozhodnout o dalším postupu ve věci,“ řekl Deníku státní zástupce Otakar Cibien.

Počítač má vyhodnocovat řadu okolností, podle kterých zabrání provozu v nebezpečné situaci. Pokud by například hasiči kvůli nedostatku místa nemohli plošinu ukotvit bočními stabilizačními opěrami v jejich plném rozsahu, omezí počítač kvůli těžišti pracovní výšku a výlož ramene. Stejně má reagovat i na aktuální sílu větru. K převrácení plošin došlo právě za situace, kdy postranní opěry nebyly vysunuty do maximálního rozpětí a samotné rameno plošiny bylo vysunuto jen částečně. I z toho technici usoudili, že počítač nevyhodnocuje data ze zařízení správně a bez varování dovolí jeho chod za kritickou hranici. Po zkoušce na letišti si jsou technici téměř jisti, což Deníku potvrdil i ředitel HZS MSK Zdeněk Nytra. „V podstatě se potvrdilo to, že minimálně za nehodou ve Frýdku-Místku byl problém se software. Jde o předběžný závěr, že byl nahrán špatný software. Definitivní závěry však zatím ještě nejsou," řekl. Podle dostupných informací došlo k lidskému pochybení. Která konkrétní osoba je za to odpovědná musí prokázat probíhající policejní vyšetřování.

Plošiny, za které dal kraj 100 milionů, jsou stále mimo provoz. Dvě protože jsou poškozené a další čtyři, protože dosud nikdo neřekl, že jsou bezpečné.  

Autor: Libor Běčák

30.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Otická a ZŠ pro tělesně postižené

Dermoplastický model slůněte krátce před dokončením.

V muzeu je k vidění další preparát slona indického

Souhrn fotbalového víkendu

/FOTOGALERIE, VÝSLEDKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Obyvatelé si oddechli: herna v Osadě míru už je minulostí

Aby se jí zbavili, zakázali v Dolním Benešově provoz nonstopů i hazardu. Po několika letech se konečně dočkali. Herna totiž byla před několika měsíci uzavřena.

Rozestavěné obchvaty jsou teď v bezpečí

Klíčové dopravní stavby v regionu budou mít příští rok zelenou, ale například opravy krajských silnic čeká pro přiškrcený rozpočet velmi nejistá sezona.

Ženu ohrozil truhlík s květinami, který se zřítil přímo na chodník

V místech, kde se truhlík s květinami zřítil, je velký pohyb lidí. Je tedy velkým štěstím, že se nikomu nic nestalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení