Z analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vyplývá, že v 72 sociálně vyloučených lokalitách žije přes dvacet tisíc lidí.

Po Ústeckém je tak Moravskoslezský kraj druhý v České republice s největším počtem osob žijících v těchto ghettech.

Města a obce v Moravskoslezském kraji, které se potřebují zbavit opuštěných a zdevastovaných budov v těchto lokalitách, mohou nyní získat na jejich zbourání státní dotace.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo tříletý dotační program pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, každý rok pro tyto účely uvolní 100 milionů korun.

„Krajský úřad v rámci předběžného průzkumu zjišťoval, jaké jsou potřeby měst a obcí v regionu, a zmapoval projekty, které by byly pro program využitelné. Předběžně jsme zaznamenali zájem obcí a měst v řádu milionů korun. Věříme, že to obcím pomůže ve zlepšení jejich vizáže," uvedl náměstek hejtmana pro investice a cestovní ruch Ivan Strachoň.

Žadatelé mohou získat až osmdesát procent nákladů na demolici, nejméně tři sta tisíc korun a nejvýše pět milionů korun. Čím větší je míra sociálního vyloučení v určité lokalitě, tím větší šanci bude mít obec na získání dotace. Podmínkou ale je, že musí nemovitosti vlastnit a mít zpracovaný projekt následného využití pozemku.

Ten pak do tří let po zbourání budovy realizovat. Prostor po demolici je nutné také revitalizovat, je možné v něm postavit nový objekt, který bude sloužit jinému účelu než sociálnímu bydlení.

O dotace v rámci první výzvy tohoto programu mohou samosprávy žádat do 29. dubna.

Více informací o dotačním programu naleznete na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR.