První léta ostravského studia Československé a později České televize byla opravdu pionýrská. Všechno začalo v malé hlasatelně na vysílači v Ostravě-Hošťálkovicích poslední den v roce 1955.

„Vidím to jako dnes. Muže v bílých pláštích nervózně pobíhající sem a tam pod vedením v té době jediného opravdového televizního profesionála, režiséra Iva Paukerta. Světla se rozsvítila. Kamera běžela a já jsem poprvé promluvila k divákům," zavzpomínala pro Deník Eva Mudrová, první ostravská a dnes již legendární televizní hlasatelka.

Snímek z přípravy výstavy Od televise k televizi ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. „Vím, že ten silvestrovský večer roku 1955 recitoval z obrazovky Bezručovu Ostravu herec Miloslav Holub a účinkoval v něm i jeho herecký kolega Lubor Tokoš," dodala Eva Mudrová.

Seriály a estrády

Každé období a každá tvůrčí generace měly v dosavadní historii studia své programové „vlajkové lodi". Ostravské studio brzy překonalo „dětské nemoci". Dostalo k dispozici první přenosový vůz a postupně vznikaly přenosy představení z divadel, sportovních událostí nebo estrád či soutěží.

V populární restauraci U Havránků v Ostravě-Zábřehu se natáčela například soutěž Hádej, hádej, hadači moderovaná Josefem Kobrem. Ostravské vteřiny Jana Neulse patřily k výkladním skříním tehdejší televizní publicistiky.

Velmi populární se staly například v šedesátých a sedmdesátých letech pořady o přírodě Lovy beze zbraní a později Po loveckých stezkách, které připravovali scenárista Jaroslav Můller a režisér František Mudra.

Od televise k televizi Od televise k televizi nese název rozsáhlá výstava mapující šedesát let ostravského televizního studia, která je od dnešního dne přístupná veřejnosti ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic a potrvá do konce července. „Nejde o dopodrobna rozevřenou učebnici shrnující suchopárná data a názvy. Tvůrci výstavy nahlížejí na televizní dějiny nejstaršího regionálního studia České televize ztvárněné formou komiksu s nadhledem i s jistou porcí sebeironie," řekla za organizátory Jolanda Pilařová z ostravského studia České televize.

Pravidelně se na obrazovce objevovaly operetní pořady s Vladimírem Brázdou Skříňka s líčidly, Země úsměvů a snů nebo Melodie vzpomínek.

Neodmyslitelně a navždy spojen s televizní zábavou z Ostravy zůstane režisér Zdeněk Havlíček. Právě v jeho pořadech se poprvé objevovali naši pozdější populární zpěváci Věra Špinarová, Hana Zagorová, Marie Rottrová, Pavel Novák, Luděk Nekuda, Jaroslav Wykrent a další. V Ostravě začínal i Karel Kryl.

„Vzhledem ke svému věku nemohu být pamětníkem televizních začátků, setkávám se ale pravidelně s našimi seniory a mezi nimi stále i s těmi, kteří ty hodně dobrodružné začátky pamatují. Podmínky před šedesáti lety byly provizorní a stavěly tehdy nové médium před problémy, o nichž se dnešním lidem v televizi, ale i u obrazovek ani nezdá. Současná situace, do které jsem vstoupil před necelými třemi lety, je zásadně jiná. Ostravské televizní studio České televize je plnoformátovým pracovištěm, které pokrývá veškeré televizní žánry," uvedl Tomáš Šiřina, současný ředitel ostravského studia České televize.

Ostravské studio se může pochlubit i úspěšnými seriály, k nimž patřily v minulých desetiletích například Dispečer a děvčátko z kolonie, Haldy, Stavy rachotí, Kamenný řád, Velké sedlo, Bez ženské a bez tabáku a mnoho a mnoho dalších. K jubileu ostravského studia České televize se v Deníku v příštích dnech podrobněji vrátíme.