Neutěšený vývoj by měla zvrátit nová protidrogová kampaň nazvané „Bereš? Zemřeš!!", kterou v úterý zahájila moravskoslezská policie. Její představitelé připouštějí, že vsadili na drsnou, pro některé až morbidní kartu.

„Běžnými způsoby nemáme šanci dnešní mládež oslovit. Je velmi obtížné je zaujmout," vysvětlil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

V obrazovém spotu namlouvaném smrtí jsou k vidění šokující záběry, ve kterých lze například při podrobnějším zkoumání objevit v pozadí dvojici souložící v drogovém doupěti. Závěr videa se odehrává na prosektuře. Vše končí převozem mrtvoly do chladicího boxu. „Jsme si vědomi toho, že to může být trochu morbidní. Ale drogy takové jsou," zdůraznil Kužel, podle kterého lze video najít na internetu. „Konkrétně je na YouTube," dodal Kužel.

Součástí kampaně jsou i zvukové nahrávky, které ve stručnosti popisují skutečné příběhy a vycházejí z reálných policejních výpovědí. Do kampaně se zapojil i ostravský dopravní podnik, který ve svých vozech umístil letáky.

Na mládež

Kampaň je zaměřena na děti ve věku od čtrnácti let. Policisté chtějí oslovit základní a střední školy v celém kraji. „Z praxe víme, že někde si problém s drogami na škole připouštějí a sami nás žádají o vyslání našich preventistů. Máme ale i zkušenosti se školami, kde ten problém nepřiznávají, ale on zkrátka existuje. Nikomu to nebudeme vnucovat. Budeme vzdělávat děti podle zájmu pedagogů a školských zařízení," řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Slabý region

Podle expertů se drogám se v Moravskoslezském kraji daří i kvůli sociální situaci. „Tím, že je zde sociálně slabší prostředí, tak jsou zde drogy rozšířenější než jinde. Tohle je prostě fakt," uvedl Kužel, podle kterého převažují levnější drogy. Jak zdůraznil Kužel, lidé jsou za ně ochotni dát i své poslední peníze. „Je to beznaděj a chtění úniku z reality. Někomu třeba stačí alkohol, jiný chce drogy," dodal Kužel.

Syntetické drogy

Stále rozšířenější, zejména mezi mládeží, jsou syntetické drogy, které odborníci označují za nevyzpytatelné.

Jak zdůraznil přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Igor Dvořáček, některé z nich účinkují až po několika hodinách, čímž se stávají velmi nebezpečné. Lidé si v domnění, že na ně syntetická droga nepůsobí, dají další dávku, případně něco jiného. Během krátké doby může dojít k prudkému zhoršení zdravotního stavu. „Třes, vysoká teplota, ti lidé končí v bezvědomí nemocnici. Dneska už zdravotníci mají o tom povědomí a vědí, že něco takového u nezletilců bývá. Ale pozor, to že jsou připraveni, neznamená, že to skončí bez následků," varoval Dvořáček s tím, že se občas objevují i nové syntetické drogy. Jedna z nich se k nám nedávno dostala z Polska. „Jsou tam těžké poruchy chování ve smyslu agresivity. Jsou to velmi nevyzpytatelné věci," shrnul nebezpečí syntetických drog Dvořáček, který jako odstrašující příklady uvedl počin mladíka, jenž pod vlivem drog vylezl na elektrický rozvaděč. Došlo k popálení a pádu. Mladík zemřel.

Moravskoslezští policisté věnují boji proti drogám velkou pozornost. V letošním roce zaznamenali nárůst počtu odhalených varen a pěstíren konopí, kvůli drogám stíhají i více lidí než o rok dříve. Do začátku listopadu zlikvidovali čtyřiatřicet pervitinových varen, což je o šest více než vloni. Co se týká pěstíren konopí, těch zajistili devětatřicet (o pět více). Celkem v souvislosti s drogami stíhají 351 osob (vloni 315).