VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agresory vykáže z obydlí policie, oběti násilí se obracejí na poradny

Na Opavsku loni policisté vykázali ze společného obydlí šestnáct osob, na Bruntálsku o dvě méně.

9.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Již deset let mají policisté podle zákona možnost vykázat z obydlí podezřelou osobu. Nejčastěji se jedná o muže, kteří pod vlivem alkoholu nebo drog ohrožují své partnerky.

Pokud policisté takové jednání zjistí, mají právo agresora z blízkosti oběti vykázat. Na Opavsku se loni řešilo dohromady šestnáct případů vykázání, z nichž v patnácti případech šlo o muže a jednou o ženu.

„Nejvíce pachatelů protiprávního jednání vykázali ze společného obydlí s poškozenou osobou policisté z opavského obvodního oddělení, a to devět osob. Do čtyřiadvaceti hodin od spáchání své trestné činnosti museli trvalý pobyt na dobu deseti dnů opustit tři muži v Hlučíně, dva v Kravařích, jeden ve Vítkově a ve Velkých Heralticích," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Letos zatím policisté na Opavsku řešili jeden takovýto případ. „Třicetiletý muž z Opavska byl vykázán ze společného bydlení s manželkou kravařskými policisty 20. ledna, přičemž musel odevzdat i klíče od rodinného domu. V tomto případě totiž byla zcela zřejmá opakovanost a postupný nárůst intenzity," vysvětlil Černohorský.

Výše uvedený muž trápil svou ženu téměř pět měsíců. Od začátku září loňského roku ji týral fyzicky i psychicky, neodpustil si vulgarity ani výhružky. „Bylo rozhodnuto o dodání muže do vazební věznice v Ostravě a celá věc je nyní nadále ve vyšetřování," doplnil.

Oběti domácího násilí mohou najít pomoc třeba v Občanské poradně Charity Opava. Jak přiblížila její vedoucí Lucie Vehovská, v drtivé většině případů se na ně obracejí ženy.

„Jedná se o právní pomoc, to znamená, že jim poskytneme informace o možnosti vykázání agresora, podání záležitosti na soud. Někdy je nutný také rozvod, v mnoha případech se řeší také to, co bude s dětmi či hledání nového bydlení. Avšak často potřebují oběti hlavně psychickou podporu, aby měl člověk vůbec sílu od agresora odejít. I tu jsme připraveni jim poskytnout," sdělila Lucie Vehovská.

JEDNI A TI STEJNÍ

Na Bruntálsku byl v loňském roce trest vykázání z bytu udělen čtrnácti lidem, násilí se muži dopouštěli většinou pod vlivem alkoholu. Ke dvěma případům došlo hned během prvních dvou týdnech roku.

Oba se odehrály na Rýmařovsku. „K prvnímu napadení došlo 8. ledna v nočních hodinách. Násilníkem byl jedenapadesátiletý muž, který se pod vlivem alkoholu choval násilně ke své družce. O den později pak napadl svou manželku osmapadesátiletý muž, také on byl opilý," informovala policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

„Oba muži měli přes dvě promile, střízlivěli na záchytce a byli vykázáni z bytu na deset dnů," doplnila. Násilného chování vůči svým ženám se tito muži pod vlivem alkoholu dopouštěli delší dobu, v minulosti zasahovali policisté v jejich domácnostech již několikrát.

Lidem, kteří se stali obětí domácího násilí, pomáhá na Bruntálsku poradna Slezské diakonie Elpis Bruntál. Za pracovníky poradny ale nemusíte pouze do Bruntálu, schůzku si můžete telefonicky domluvit i v Krnově nebo v Rýmařově, kam za vámi pracovník přijede na základě vašich možností a potřeb.

„Pokud budou mít lidé problémy, mohou se na nás s důvěrou obrátit, naše poradna funguje již desátým rokem a za tu dobu jsme pomohli vyřešit situaci mnoha žen (výjimečně i mužů), které doma zažívaly násilí. Mohu potvrdit, že násilníci ve většině případů jednají pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek," uvedla koordinátorka střediska Klára Maková.

A kde mají nocovat násilníci, kteří jsou vykázáni a nemohou domů? Zpytovat své svědomí mohou třeba v noclehárně Armády spásy v Krnově. Ale střízliví.

Veronika Bernardová, Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

9.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Podle Romana Skuhravého bude tento víkend klíčový

Šestadvacetiletý výrobce a dealer drog z Hlučínska skončil v rukou policie. Kromě pěstování konopí se věnoval také vaření pervitinu.

Dealer byl dopaden. Prodával marihuanu a pervitin

Pomozte najít pohřešované dívky

Během středečního rána, okolo půl osmé, byly naposledy viděny společně u Penny marketu ve Vítkově, potom ale jako by se po nich slehla zem. Policie po Miloslavě Hanslíkové (ročník narození 2001) z Budišova nad Budišovkou a Veronice Levákové (r. n. 2000) z Vítkova zatím neúspěšně pátrá. Obě dívky dosud o sobě nepodaly žádnou zprávu a nikdo neví kde a v jakém stavu se nyní mohou nacházet.

Hadamczik získal dotaci na hřiště

Sedmiset tisícovou dotaci na opravu dětského hřiště u Buly Arény ve středu odsouhlasili kravařští zastupitelé.

SLEZSKÝ POHÁR: Velké Heraltice - Štěpánkovice 0:3

Finále Slezského poháru ve středu odpoledne proběhlo ve velkém stylu. Na opavském fotbalovém stadionu v Městských sadech na sebe narazily Velké Heraltice a Štěpánkovice. Druhý jmenovaný celek nakonec zvítězil 3:0 a postoupil o úroveň výše do Krajského poháru, kde bude bojovat o předkolo MOL Cupu.

Noční bruslení začíná. Počasí má jezdcům navzdory nepříznivému týdnu přát

Už více než deset let se mohou lidé zapojovat do sportovního projektu, při kterém mají možnost na kolečkových bruslích projet těmi nejzajímavějšími částmi Opavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies