VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza jedovatých sudů: majitelé opět nepochodili

Opava - Okresní soud se v úterý znovu zabýval mediálně známým případem nebezpečných sudů. Jsou zazděné ve sklepě rodinného domu na Hviezdoslavově ulici, který původně patřil opavské firmě Merkanta.

18.2.2009
SDÍLEJ:

Toxické látky. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

Když si ho rodina Žídkova v lednu 2002 od správce konkurzní podstaty kupovala, těšila se na klidné bydlení.

Po deseti dnech však bylo jisté, že pravdou je opak. Ve sklepě nový majitel objevil uložené sudy s nebezpečným odpadem, zalité betonem. Od té doby se marně domáhá toho, aby byly z jeho nemovitosti odstraněny.

První žalobu v tomto směru podal Michal Žídek v únoru 2003, a jeho nárok nebyl soudem uznán. Odvolal se ke Krajskému soudu v Ostravě a ten celý případ vrátil okresnímu soudu k dalšímu řízení. „Nejdříve jsem se snažil domluvit s představiteli Merkanty, která sudy do sklepa umístila, ale marně.

Následovala soudní řízení, která rovněž nic nezměnila, a my dál bydlíme nad jedy,“ konstatoval otec vlastníka nemovitosti Petr Žídek. Likvidace nebezpečného odpadu podle něj přijde na miliony korun, a nikdo navíc ani neví, v jakém stavu sudy i jejich obsah momentálně jsou.

Jediné vrty byly provedeny před čtyřmi lety. Žaloba Michala Žídka proti správci konkurzní podstaty Vladimíru Čelkovi byla ve včerejším hlavním líčení opět zamítnuta. V odůvodnění soudce uvedl, že podle znaleckého posudku a dalších důkazů není skládka sudů nebytovým ani bytovým prostorem, ani jinou místností.

Je prostorem pod přístavbou rodinného domu a sudy s odpadem už nejsou movitou věcí. Zazděním ve vymezeném prostoru přestaly samostatně existovat a právně představují jen vadu. Dalším argumentem, který ve zdůvodnění rozsudku zazněl, byla samotná koupě.

Soudce argumentoval tím, že žalovaný správce konkurzní podstaty o existenci skládky před prodejem nevěděl a tomu odpovídala klauzule v kupní smlouvě o prodeji nemovitosti se vším, jak stojí a leží. Podle jeho názoru se kupující měl se stavem domu dokonale seznámit ještě před podpisem kupní smlouvy a teprve potom se rozhodnout.

Jisté je i to, že rodinný dům Žídkových má pro zdravotní rizika nulovou prodejní hodnotu. Jeho majitelé proto musejí chtě nechtě dál bydlet ve společnosti jedů, které si rozhodně kupovat nechtěli. Rozsudek dosud nenabyl právní moc, protože majitel se proti němu znovu odvolá.

„Pořád se točíme kolem okresního soudu, a dál jsme se ještě nedostali. Potřebujeme, aby se věci konečně daly do pohybu tak, abychom využili veškeré opravné prostředky. Bez toho nemohu požádat o spravedlnost soud pro lidská práva ve Štrasburku,“ povzdechl si Petr Žídek.

Autor: Jitka Hrušková

18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkoviště, ilustrační foto.

Stavba parkoviště na Rovninách úspěšně pokračuje

Ilustrační foto.

V Hlučíně vzniká nová cyklostezka

Silnice do Polska je uzavřena

Kdo je zvyklý jezdit k našim severním sousedům přes Sudice po silnici III/04614, má smůlu. V minulých dnech totiž byla cesta kvůli opravě povrchu uzavřena.

Soud zrušil rozsudek nad fotbalisty

Čtyři profesionální fotbalisté - bývalí a současní hráči druholigového týmu Slezského FC Opava - v úterý předstoupili před Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli Zbyněk Pospěch, David Mikula, Jan Schaffartzik a Nemanja Kuzmanović.

Prvňáci budou mít svá tabla! Tento týden představíme školáky ze ZŠ Mařádkova

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Jaký bude další osud bývalého areálu kasáren ve Služovicích?

Tak trochu danajským darem nazval starosta Služovic Petr Weczerek situaci, kdy byly objekty bývalých kasáren v roce 2000 převedeny pod správu obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení