Alespoň to tedy tvrdí jednotliví starostové. „V naší obci zřejmě nejčastěji řešíme krádeže, poměrně častý bývá také vandalismus. Naštěstí jsme v poslední době nezaznamenali žádný případ vážnější kriminality, jako jsou loupežná přepadení, vražda a podobně,“ řekl například starosta Ludgeřovic Daniel Havlík, podle kterého bývaly v minulosti poměrně časté případy vykrádání automobilů na parkovišti u obecního úřadu.

„Poté, co jsme zde instalovali kamerový systém, se žádný další případ neobjevil. Uvažujeme o rozšíření kamerového systému i do dalších lokalit, například k obecnímu domu, ke zdravotnickému středisku, kostelu a požární zbrojnici,“ vysvětluje starosta.

Jak zmínil, důraz kladou také na prevenci a maximální spolupráci s Policií České republiky. „Musím říci, že i zde se spolupráce s hlučínským oddělením dle mého názoru výrazně zlepšila,“ podotkl.

Zákon neumožňuje trestat na místě

V Neplachovicích, jak zmínil starosta obce Jiří Čech, se v poslední době objevuje sprejerství. „Pachatelé, kteří pomalovali sochy v zámeckém parku, byli odhaleni Policií České republiky. Ti, kteří pomalovali veřejné a soukromé plochy, dopadeni nebyli,“ řekl starosta s tím, že se často vyskytují případy vzájemného fyzického či slovního napadení.

„Po prošetření policií se tyto případy dostanou před naši komisi pro projednávání přestupků, kde je dokazování velmi složité a zpravidla končí odložením případu, maximálně uložením pokuty. Jsem toho názoru, že kompetence policie při řešení podobných případů je velmi malá. Zákon neumožňuje trestat na místě,“ doplnil starosta.

Rohov se potýká s vandaly

V Rohově mohou mluvit o štěstí. Kriminalita se tady totiž podle slov starosty Daniela Procházky nějak výrazně nevyskytuje.

„V poslední době jsme měli jednu krádež, kterou se policii podařilo velmi rychle vyšetřit, a několik přestupků, které nebyly nikterak závažné. Potýkáme se především s vandalismem. Hlavně mladší generace si trávení volného času představuje poněkud jinak, než je zdrávo. Stupeň slušného chování je rok od roku nižší,“ řekl starosta.

Na otázku, co se snaží dělat proto, aby byla kriminalita v obci nízká, pak odpověděl: „Na vandalismus v obci jsme několikrát upozorňovali prostřednictvím našeho zpravodaje – bezvýsledně. Ani osobní upozornění se nebere moc vážně, proto nevím, kam tato situace dospěje.“

Spolupracují s bezpečnostní agenturou

Jak redakci řekl starosta Bolatic Herbert Pavera, vandalismus jako takový se u nich naštěstí zatím nevyskytuje. „Jen letos začátkem června mladí lidé, pravděpodobně ze Štěpánkovic, zlámali několik stromků v průmyslové zóně,“ vzpomíná starosta se slovy, že nejčastějšími prohřešky, které se u nich řeší, jsou přestupky proti pravidlům silničního provozu.

„Podle policejní zprávy za rok 2007 jsou u nás nejčastěji páchány trestné činy v podobě majetkových škod, tedy například krádeže a vloupání. Dále obecně nebezpečné řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu a případy hrubě narušující občanské soužití,“ vysvětluje starosta.

Co se týká prevence snížení kriminality, tam zmínil například spolupráci s policií, hasiči či prevenci ve škole. „Také ve zpravodaji často píšeme o nutnosti dodržování pravidel občanského soužití i pravidel silničního provozu. Dětem i mládeži nabízíme v obci maximum možností, jak trávit volný čas, a obec podporuje spolky a organizace pracující s mládeží,“ pokračuje.

„Jsem přesvědčen, že i díky této prevenci je bezpečnostní situace u nás dobrá. No, a kde selhává prevence, tam nastupuje i represe. Do obce zajíždí policisté kontrolovat situaci v obci. Spolupracujeme také se soukromou bezpečnostní agenturou při nočních kontrolách určitých částí obce. Myslím si, že mladí lidé si více váží toho, co v obci je. I proto není kriminalita u nás příliš vysoká,“ dodal.

Vandalismus nepřekračuje určitou mez

V Oticích jsou krádeže výjimečné a když, tak jsou malého rozsahu. To tvrdí tamní starosta Jan Lihotzký.

Co se týká vandalismu, ten okomentoval slovy: „Neřekl bych, že vandalismus je kriminalita, spíše je to přestupek. Protože ti, kteří vandalismus provádějí, moc dobře ví, že nesmí způsobit škodu větší než pět tisíc. S vandalismem se v naši obci setkáváme spíše v letních měsících přes prázdniny, ale nepřekračujete to únosnou mez.“

Krádežím se pak dá podle slov starosty předcházet tím, že se důsledně dbá na zabezpečení majetku. „Proti vandalismu se dá bojovat zvýšenou pozorností a všímavostí všech občanů. Máme dobrou spolupráci s oddělením Policie ČR v Hradci nad Moravicí. Příslušníci tohoto oddělení se snaží přijet ihned na zavolání. Jsou ale taky omezení velikosti svého rajónu,“ dodal na závěr starosta.