I když policie momentálně eviduje 25 poškozených, z nichž někteří důvěřivě svěřili muži středního věku z Opavy i miliony, případů, kdy peníze měnily majitele, je celkem jedenačtyřicet. Muž působil hlavně na Opavsku, ale nezdráhal se vyrazit za výdělkem i za hranice okresu.

Vždy dokázal najít někoho, kdo mu své finance svěřil. Bylo jedno, zda se jednalo o kamarády, známé nebo třeba vlastní rodinu. I když se zájemně většinou oslovení znali, netušili, že je muž postupně obchází. Peníze už nikdo z nich neviděl, stejně jako slíbená auta, která byla častou záminkou k jejich vylákání.

Muž provozoval autobazar, a tak byly jeho sliby věrohodné. „Někteří známí svěřili své finance muži i opakovaně. Částky, které mu půjčovali, se pohybovaly v řádech od desetitisíců až po miliony,“ uvedla mluvčí krajské policie Soňa Štětínská s tím, že nejmenší známá částka je 50 tisíc korun a nejvyšší škoda u jedné osoby se vyšplhala na 4,3 milionu korun.

Celkem si muž takto přišel na téměř 18 milionů korun.

Když podvedení pochopili, začali se obracet na policii. Ta následně začala zjišťovat a evidovat veškeré okolnosti případu. Vyslechla všech pětadvacet poškozených i řadu dalších osob. „Nutno podotknout, že v některých případech to byl problém. Lidé si někdy neuchovávají dokumenty a je posléze složitější pátrat po oprávněnosti jejich nároku,“ prozradila Štětínská.

Policisté se také zaměřili na slibovaná auta. Zatím je případ rozpracován na spisu čítajícím přes dva tisíce stran. Dnes už muže stíhají pro přečiny zpronevěry a podvodu. Vyšetřování Opavana je vedeno na svobodě.

Na otázku, kde jsou půjčené peníze, není jednoduchá odpověď. „Dalo by se říci, že na samotném počátku si muž zřejmě půjčoval s čistým svědomím, že vše vrátí. Zisk z provedených transakcí ale půjčky nepokrýval,“ uvedla ještě Štětínská.

A tak si muž půjčoval další a další peníze, ze kterých mohl hradit alespoň část předešlých dluhů. Jak se říká, vybíjel klín klínem. Ale dluh narůstal do milionových výšek.