V březnu 2006 se Lakatoš kolem poledne vypravil do opavské polikliniky vykrást místnost správce. Byl však přistižen tehdy čtyřiatřicetiletým Tomášem Valentou a podle svého zvyku za– útočil. Bodl ho do břicha a přeřízl mu šlachu na prstě, což má pro napadeného doživotní následek. Zraněný Valenta stihl ještě přivolat svého tehdy osmatřicetiletého kolegu Jana Flaschku, který prchajícího útočníka chytil za bundu a pachatel ho bodl do hrudníku. Zraněný Flaschka muže dál pronásledoval a zadržel ho s přispěním přivolaného správce ve sklepě.

Opavským soudem byl Lakatoš za krádež a pokus o ublížení na zdraví odsouzen na 10 let do věznice, ale začal se odvolávat a Nejvyšší soud trest zcela nepochopitelně zrušil. Případ vrátil v březnu 2007 zpátky se zdůvodněním, že u pachatele nebyl dostatečně prokázán úmysl způsobit těžkou újmu. Po několika hlavních líčeních dospěl opavský soud k názoru, že v původním rozsudku nebylo nic zanedbáno a původní verdikt v souhrnném trestu potvrdil. Ve zdůvodnění předseda senátu Vladimír Polášek konstatoval, že obžalovaný je společnosti nebezpečným recidivistou, který se už v minulosti dopustil stejného trestného činu. Jeho trestní rejstřík plní kolem dvaceti trestů majetkové a násilné povahy od různých soudů v republice a v některých městech má dokonce zakázaný pobyt.

„Nebylo zjištěno nic, co by svědčilo o tom, že obžalovaný nechtěl nikomu ublížit. Není normální ani běžné, že člověk chodí na veřejnosti se dvěma noži po kapsách,“ konstatoval soudce Polášek ve zdůvodnění rozsudku. Lubomír Lakatoš je velmi nebezpečný recidivista a právě soud by před ním měl veřejnost chránit. Tvrzení, že šlo o drobný nůž, kterým nelze ublížit, je víc než pochybné, protože nůž, o který opíral výrok Nejvyšší soud, nebyl tím, kterým násilník bodal a který byl do spisu také zahrnut. Měl šesticentimetrovou čepel a bodnutého zachránilo jen to, že rána byla vedena šikmo, a proto nezasáhla žádný důležitý orgán. Druhému poškozenému tento nůž přeťal šlachu na prstě s doživotními následky. Jsou horší o to, že muž jako hudebník potřeboval mít všechny prsty funkční.

Státní zástupce si vzal lhůtu na rozmyšlenou a obžalovaný se podle očekávání odvolal. Soudní mašinerie se znovu rozjede a účet za ni i za obhájce budou opět platit daňoví poplatníci.