VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podomní prodejci energií cílí na seniory

Na Opavsku jsou evidovány ročně desítky případů, kdy se starší občané nechají od falešných prodejců přesvědčit k podepsání nevýhodné smlouvy. Odstoupit od ní je pak mnohdy složitou záležitostí.

20.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kordovaník

I v současné době, kdy je v mnoha obcích a městech na Opavsku podomní prodej zakázán, se najdou jedinci, kteří se snaží obohatit na úkor seniorů. Při své snaze uzavřít se staršími občany smlouvu se odvolávají na známá jména energetických poskytovatelů.

„Velmi časté jsou případy, kdy se prodejce představí jako zaměstnanec firmy, jejíž jméno je dostatečně známé. Sdělí seniorům, že je například od ČEZu nebo z RWE. Ti ho následně vpustí do svého bytu či domu a než jim dojde, že mohl být tento prodejce falešný, mají s ním uzavřenou smlouvu,“ říká k tématu vedoucí občanské poradny Charity Opava Lucie Vehovská.

Její slova potvrzuje Jiřina Bartoníčková z Opavy, která se stala jednou z obětí podomních prodejců: „Dopoledne k mému domu přijel mladý muž. Sdělil mi, že se mnou chce můj stávající dodavatel energií prodloužit smlouvu. V dobré víře jsem ho pozvala dál a asi během hodiny došlo k podpisu nové smlouvy.

Tehdy mě bohužel nenapadlo, že by mohlo jít o podvodníka. Doplatila jsem na svou důvěřivost.“

Případ Jiřiny Bartoníčkové měl nakonec šťastný konec a nevýhodnou smlouvu se jí podařilo za pomocí své rodiny zrušit. V mnoha případech se však senioři dostanou do situací, které tak snadno vyřešit nejdou.

„Těch případů jsou ročně desítky. Často jsou i velmi komplikované. Někteří senioři si uvědomí, že podepsali smlouvu s falešným prodejcem poměrně pozdě. Evidujeme také případ, kdy náš klient měl v jednu chvíli dokonce uzavřeny smlouvy s třemi různými dodavateli,“ sdělila k tématu Lucie Vehovská.

Podle jejich slov se najdou i klienti, kteří po tom, co se jim podaří smlouvu zrušit, uzavřou po nějaké době další a celá situace se opakuje. Stíhat falešného prodejce je pak poměrně složitá záležitost.

„Pokud občan uzavře smlouvu s takovýmto prodejcem dobrovolně, jedná se o občanskoprávní záležitost. V řadě měst i obcí v současné době platí zákaz podomního prodeje. Pokud se na nás obrátí občan s tím, že se stal obětí falešného prodejce, tak se snažíme o to, abychom danou osobu ztotožnili.

Posléze na ni upozorníme příslušný správný orgán města či obce,“ říká k tématu Pavla Jiroušková z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

Autor: David Beinhauer

20.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Dětských úrazů v létě přibývá

Dětských úrazů v období prázdnin na Opavsku každoročně přibývá. Důvody jsou podle mluvčího krajské záchranky Lukáše Humpla jasné. 

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení