VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trestných činů ubylo. Policisty ale trápí vyšší počet přestupků

Trestné činnosti na Opavsku bylo méně než v předchozích letech. Opavští policisté navíc objasnili více než 63 procent případů.

13.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Drahomír Stulír

Celkový počet trestných činů na území opavského okresu za loňský rok se zastavil na čísle 2402. To je o 555 případů méně než loni. Rozdíl oproti roku 2014 dokonce činí 1253.

Ve srovnání s rokem 2015 ubylo také násilné trestné činnosti. Policisté museli řešit celkem 215 takových skutků. Nejvíce je zaměstnávaly série pokusů o znásilnění. Jednoho pachatele rumunské národnosti se podařilo zajistit na jaře, druhého, možná ještě nebezpečnější agresora pak na podzim.

„Podzimní případ patřil k nejnáročnějším. Okamžitě se do něj zapojil velký počet policistů, kteří na něm pracovali prakticky nepřetržitě. Násilníka se naštěstí povedlo brzy zadržet," komentoval vedoucí Územního odboru Opava Policie ČR Petr Častulík.

V Moravskoslezském kraji byli policisté úspěšní také ve statistice poměru zajištění a škody. Jedná se o to, jaký podíl ukradených věcí či financí se vrátil k poškozeným. V Opavě šlo o 36,4 procenta. Pokud to budeme vyjadřovat v konkrétních částkách, pak na Opavsku hodnota odcizených věcí přesáhla 50 milionů korun. Z toho bylo zajištěno zhruba 18 milionů.

Opavsko stále trápí drogová kriminalita. Vloni se z těchto důvodů stíhalo celkem 89 osob, což vzhledem k předchozím letům znamená nárůst. „Navýšení je znatelné. Jedná se však o celospolečenský problém, a i když jsme při řešení této trestné činnosti byli velmi úspěšní, hodláme mu i nadále věnovat velkou pozornost. Je to jedna z našich priorit pro tento rok," pokračoval dále Petr Častulík, jenž také uvedl, že současný opavský toxi tým má 12 členů.

Jestliže trestných činů na Opavsku loni ubylo, pak počet přestupků se zvýšil, ve srovnání s rokem 2015 o více než 2100 skutků. Číslo se zastavilo na 17 473. Dopravní záležitosti činí 7404 z nich. V loňském roce došlo k celkem 1231 nehodám, při kterých zemřelo pět lidí, 48 pak bylo těžce zraněno.

K prioritám pro letošní rok patří zkrácení dojezdových časů policistů z Opavska na místo nehody. K tomu jsou určeny tzv. prvosledové hlídky. „Jedná se o policisty, kteří ihned po oznámení na linku 158 vyrážejí k nehodě. Samotný případ neprošetřují, naopak se snaží co nejrychleji zajistit pomoc. Tito policisté jsou speciálně vyškoleni a vyzbrojeni," uvedla zástupkyně vedoucího opavského územního odboru Policie ČR Natálie Pastuchová.

Zároveň doplnila, že loňský rok na cestách v Opavě poznamenala řada dopravních omezení souvisejících s rekonstrukcí železniční trati na Krnov. K monitorování dopravní situace byl dokonce použit i vrtulník. „Dá se díky němu snadno vysledovat způsob jízdy řidičů. Žádáme o něj vždy dopředu. Většinou ho používáme dvakrát ročně. Plánujeme ho využít u větších bezpečnostních akcí," uvedla dále.

Vrtulník by mohl být nad městem nasazen už příští měsíc. Opava totiž bude hostit velké derby mezi Slezským FC a Baníkem Ostrava. Policejní složky se na toto utkání začaly pečlivě připravovat s více než měsíčním předstihem.

Autor: Petr Dušek

13.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výročí 750 let od svatořečení patronky Slezska a Ostravsko-opavské diecéze si připomněli věřící nejen v Opavě v chrámu zasvěceném svaté Hedvice.
14

OBRAZEM: Hedvika slavila výročí svatořečení

Keltský telegraf letos propojil 248 stanovišt, mezi nimi Opavu, krnovský Cvilín i Praděd.
8

Keltské čerty propojil laser

S jarem přicházejí další uzavírky

Uzavírku silnic prodlužuje do 31. března pokračující rekonstrukce přehradní hráze v Kružberku.

FILMOVÝ KLUB: Tohle je náš svět

/POZVÁNKA/ Po rumunské rozhádané rodince z minulého týdne představí Opavský filmový klub rodinu hodně netradiční ve snímku Tohle je náš svět.

Zátěž pro místní: Městy denně projíždí tisíce aut

Denně jimi projíždí tisícovky aut, místní občané si stěžují na nebývalou dopravní zátěž, avšak řešení v podobě obchvatu je v nedohlednu. Takové problémy svírají města a obce na silnici I/56 mezi Opavou a Ostravou. Naše redakce se ale zaměřila také na „obchvatovou" situaci v Opavě. Není to totiž tak dávno, co byla zahájena stavba východní části severního obchvatu města.

Mlýn U vodníka Slámy ve Lhotě zůstal součástí života obce

/HISTORIE/ Dřevěné kolo nevelkého mlýna s doškovou střechou roztáčel od poloviny 15. století náhon v místní části Lhota. Vodní mlýn byl přestavěn na parní a v areálu dnešního válcového mlýna je teď venkovský areál s muzeem Havlíčkovy mlýny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies