Podle obžaloby, která vzešla ze strany Krajské veterinární správy, trio zaměstnanců figurovalo v kšeftování s masem skotu, u něhož to ze zdravotních důvodů bylo nepřípustné. Jatečním způsobem se měl nemocný dobytek zpracovat minimálně ve 12 případech.

Vedoucího Jatek Melč, které spadají pod dolnobenešovský podnik, Karla Klemense mladšího, řidiče firmy Ondřeje Fuse a pracovníka prodejny Karla Vaňka údajně usvědčují i odposlechy. Nemocné kusy neměly projít veterinární kontrolou. Lidé si požitím takového masa mohli přivodit nepříjemné zdravotní problémy.

Za poškození spotřebitele a ohrožení závadnými potravinami obžalovaným hrozí trest v rozpětí dvou až osmi let. Trojice nevypovídala na policii ani u soudu. Pouze Karel Klemens mladší řekl, že se cítí nevinný.

Během čtvrtečního dopoledne před opavským soudem vypovídalo hned několik svědků. Soudkyně se zaměstnanců jatek a nebo veterinárních specialistů, kteří v Melči během roku 2013 pracovali, ptala na to, jakým způsobem probíhá veterinární kontrola a jestli maso nemocných zvířat mohlo dostat osvědčení k tomu, aby bylo použito k lidské konzumaci.

Probíralo se, zda k zákazníkům mohlo doputovat maso krav, které prodělaly zápal plic, měly v sobě mumifikované tele anebo se nemohly postavit na vlastní nohy. Definovaly se také speciální pojmy v kartě dobytka, v němž měly být zaznamenány údaje o zdravotním stavu zvířat. Definovalo se třeba označení PP, tedy podmíněně poživatelný.

Jedná se o takové maso, které je pro lidskou konzumaci vhodné až po tepelné úpravě. Podle předvolaného veterinárního technika, jenž před čtyřmi lety v Melči působil, byla na jatka přivážena také nemocná zvířata.

„Dostala se tam zvířata, která měla například zlomeniny nebo jiné zdravotní problémy. Ta však šla na porážku pod dohledem veteriny. Nevím o ničem, že by něco probíhalo tak, jak nemělo," uvedl muž, jenž zaregistroval, že před čtyřmi lety melčská jatka navštívila policie.

S masem nemocných kusů dobytka se dále pracuje. Může být zpracováno například jako krmivo pro jiná zvířata. Řešilo se také, zda byly porušeny ochranné lhůty při léčbě krav.

Posledním ze svědků byl jednatel společnosti Alima, která s Masomou spolupracuje. „Zabýváme se výrobou uzenin a prodejem bouraného masa. Od Masomy odebíráme hovězí čtvrtě. Nebyli jsme upozorněni na žádný problém a s odebíraným zbožím nikdy nebyly žádné problémy," uvedl Miloslav Šturma, jenž byl tázán i na to, jestli věděl o existenci falešného razítka, jímž se potřebné dokumenty měly opatřovat.

Dotyčný však odpověděl, že si ničeho takového není vědom. Případ se bude dále projednávat v červnu. Je třeba vyslechnout posledního svědka, který se ve čtvrtek k líčení nemohl dostavit, poté své závěry přednesou znalci obžaloby a obhajoby. Přehrávat by se měly i získané odposlechy.