Případem se v tomto týdnu opět zabýval Okresní soud v Opavě. Po lednovém hlavním líčení došlo v úterý dopoledne k vynesení rozsudku. Jenom než soudce Petr Polák přečetl jednotlivé trestné činy, kterých se dopustili, uběhlo téměř čtyřicet minut.

Dvojice cizinců kradla na Opavsku, Novojičínsku, Frýdecko-Místecku, Ostravsku, a také Olomoucku nebo Zlínsku. V drtivé většině si vytipovávala rodinné domy, do nichž se vloupala, a kradla společně. V některých případech patrně ve spolupráci i s dalšími neustanovenými osobami.

Jako celek tak nejspíš tvořili dobře organizovaný gang. Po vypáčení oken či dveří se v domácnostech zaměřovali na cenné předměty, mezi něž se řadila různá elektronika, šperky nebo finanční hotovost.

Zákon několikrát porušili také na území opavského okresu. Vloupali se například do domů v části Karlovec, v Hlučíně anebo Ludgeřovicích. Obžalovaní se trestné činnosti dopouštěli v letech 2014 a 2015. Rasim Lima, ať už ukradením věcí anebo poškozením majetku při vloupání, způsobil škodu dosahující téměř dvou a půl milionu korun. U jeho komplice částka překročila hranici milionu šesti set tisíc korun.

Před opavským soudem se v doprovodu překladatelky objevil Rasim Lima, jenž při své závěrečné řeči žádal propuštění. „V Kosovu mám malou dceru, kterou jsem už osmnáct měsíců neviděl. Moji rodiče za mnou nemohou přijet na návštěvu, moje partnerka také ne, protože má zdravotní potíže," uvedl. Rasima Limu se členům Městské policie Ostrava podařilo polapit přímo u jednoho vloupání.

Na zloděje ve svém domě strážníky upozornil jeden z poškozených. Lima se sice pokusil o útěk přes sousední pozemky, ale zanedlouho byl dopaden.

Lima byl nakonec odsouzen ke třem letům a šesti měsícům nepodmíněně ve věznici s ostrahou. Zurkani Nebi dostal pětiletý nepodmíněný trest ve stejném typu zařízení. V případě prvně zmíněného soud přihlédl k tomu, že byl dosud bezúhonný. Dotyčný na druhé straně neprojevil účinnou lítost, neučinil žádné doznání a neprojevil ani zájem o náhradu škody.

U Nebiho se jednalo o recidivu, proto byl trest tvrdší. Problémy se zákonem měl opakovaně. V roce 2010 si například odseděl dva a půl roku za distribuci drog.

Nebi se v úterý k soudu osobně nedostavil. Zajímavostí je, že v současnosti pobývá na svobodě, jelikož za něj byla složena záruka za vazbu ve výši 1 200 000 korun. V souvislosti s tímto případem na lavici obžalovaných usedl také Čech Jiří Jahnický. Ten však svou jakoukoliv spojitost s krádežemi důrazně odmítl.

„Je to policejní komplot a útok proti mé osobě," řekl před soudem. Podle rozsudku byl následně zproštěn obžaloby.

Kosovské Albánce usvědčily pachové stopy, záznamy telekomunikačního provozu, analýza jízdy vozidel prostřednictvím GPS, obrazové záznamy anebo také skutečnost, že poškození poznali své věci, které byly u pachatelů zajištěny. Rozsudek ještě není pravomocný, obžaloba i obhajoba si totiž ponechala lhůtu pro odvolání.