VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti a absolventi Institutu tvůrčí fotografie sbírali ceny

ITF při Slezské univerzitě byl vidět v soutěži novinářské fotografie s názvem Czech Press Photo 2015. U odborné poroty bodovali absolventi institutu, ale také současní studenti.

18.10.2015
SDÍLEJ:

Absolvent opavského ITF Jan Zátorský vyhrál v kategorii Aktualita.Foto: Jan Zátorský

V současnosti nejen českými médii hýbe zejména téma uprchlíků z afrických států, Sýrie a dalších států Blízkého východu, dalo se tedy očekávat, že právě v duchu této problematiky byla vyrobena většina ze 3700 snímků od 278 autorů, jimiž se zabývala mezinárodní porota.

Vítězná Fotografie roku, která získala první cenu i v kategorii Aktualita, pochází z dílny absolventa opavského ITF Jana Zátorského. Snímek zachycuje dav uprchlíků na maďarské hranici, kteří se snaží vniknout do země. Také další kategorie Každodenní život se stala kořistí fotografa, jenž prošel vysokoškolským studiem v Opavě. Oceněným byl Roman Vondrouš, a to konkrétně za cyklus záběrů pojmenovaný Havana Cars.

Snímek Romana Vondrouše z cyklu Havana Cars, za který jeho autor získal ocenění.

„Snímky svou poetikou mají blízko k filmům Wima Wenderse a jsou svěží obrazovou sondou do života kubánské společnosti, která „socialistickým experimentem" hospodářsky zaostala za zbytkem okolního světa. Roman Vondrouš patří k nejúspěšnějším českým fotoreportérům," mínil Václav Podestát z ITF Slezské univerzity v Opavě.

Porotu Czech Press Photo neoslňovali pouze absolventi, ale i současní studenti ITF. Zmiňme třeba Róberta Kočana, který publikuje pod jménem Robert Tappert. Vítězství v kategorii Portrét mu přinesla fotografie s poškozenými podobenkami cestovních pasů a dalších osobních dokladů, které uprchlíci odhodili v lesích na srbsko-maďarském pomezí, aby nemuseli přiznávat svou totožnost.

Také druhé a třetí místo mezi portréty patřilo opavským zástupcům. Šlo o absolventa Maňo Štraucha a současnou studentku Michaelu Spurnou. Čestné uznání obdrželi Martin Holík a Oldřich Malachta. Vítězkou v Umění a zábavě se stala Petra Vlčková za svou bakalářskou práci z ITF. Pojmenovala ji Babičky současná móda seniorek. Na druhém místě v téže kategorii skončil Martin Holík a třetí byl Oldřich Malachta.

Nakonec uveďme ještě dvojici bronzových umístění. Za snímek týkající se přírody a životního prostředí ho získala Eva Skaláková a co se týče reportáží uspěl i Matěj Stránský. „Je to pro nás ohromný úspěch. Obdobně dopadlo Slovak Press Photo, kde hlavní cenu získal student ITF Robert Kočan (Tappert).

Tamní úspěchy dalších našich studentů budou zveřejněny 21. října při vernisáži v Městském muzeu v Bratislavě," uvedl vedoucí IFT Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Vladimír Birgus.

Pokud byste se chtěli na vlastní oči podívat na to nejlepší z české novinářské fotografie, pak vězte, že výstava od 15. prosince bude veřejnosti přístupna na Staroměstské radnici v Praze.

Autor: Petr Dušek

18.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení