Lidé budou proto co nejvíce využívat pálenice, ve kterých si mohou nechat přeměnit své ovoce na alkohol legálně. Dražší alkohol však může podnítit tak zvané „černé paliče“ ke zvýšeným aktivitám v produkování levnějšího pitiva. Mluvčí ostravského celního ředitelství Karel Moškoř je přesvědčen, že lidé budou i nadále ostražití ke kupování nekolkovaného alkoholu, jehož původ neznají.

„Peníze by sice ušetřili, ale pochybný alkohol by jim mohl vážně a někdy i nevratně ohrozit zdraví, které si pak už nekoupí. Žádné dosavadní zdražování se ve zvýšeném černém obchodu výrazněji nepromítlo. Například po zdražení cigaret byly chvíli pašovány ukrajinské cigarety z Polska a zájem o ně časem opadl. Celníci budou v kontrolách dál pokračovat, ale žádné větší problémy než dosavadní v tomto směru zřejmě zjištěny nebudou,“ míní mluvčí ostravského Celního ředitelství Karel Moškoř.

Levněji a přesto legálně je tvrdý alkohol stále možné získat v registrovaných pálenicích, které i na Opavsku rostou jako houby po dešti. V pěstitelské pálenici Lihovar a likérka Velká Polom sezona skončí zhruba v březnu. „Každé zdražení alkoholu vyvolává další snahu o soukromé pálení. Na trhu jsme už přes deset let a zájem o naše služby neustále stoupá. Letos jsme pálili hlavně slivovici a calvados,“ konstatuje spolumajitel lihovaru Marcel Černík.

Lihovar Dolní Životice končí sezonu pálení v závěru ledna. Největší zájem v něm měli lidé o pálení švestek na slivovici, jablečného kvasu na calvados bylo méně. „Nemyslím, že by zdražení alkoholu zájem o soukromé pálení výrazněji zvedlo. Každý nemá zahrádku a zhotovení kvasu je dost pracné. Hlavně mladí zájemci proto určitě raději zamíří do supermarketů i v případě, že alkohol podraží,“ říká pracovnice lihovaru Michaela Králová.