VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladých lidí bez domova přibývá

Oproti minulým letům se neustále zvyšuje počet mladých lidí, kteří jsou nuceni vyhledat služby a pomoc Armády spásy. Podle jejího opavského ředitele Gerharda Karhana je to zapříčiněno především jejich útěkem z nefunkčních rodin.

22.3.2016
SDÍLEJ:

Služby Armády spásy v Opavě jsou velmi vyhledávané. Kapacity byly stále zaplněné i přesto, že letošní zima nebyla extrémní.Foto: archiv Armády spásy

Mezi klienty Armády spásy byste dříve tolik mladých lidí nejspíše nepotkali. Letos to ale v Opavě nebylo ničím nezvyklým.

„Musím říci, že jich přibylo opravdu hodně a ten trend se bohužel stále drží. Podle mě jsou tím hlavním důvodem nefungující rodiny, ze kterých tito lidé odcházejí. Pak se velmi rychle chytnou nějaké pochybné party, někteří se zapletou i do krádeží a drog.

Když to srovnám třeba s Havířovem, tak ta populace, která je tam, je o dost starší," poznamenal ředitel opavské Armády spásy Gerhard Karhan.

Podle něj byla letošní zima co do počtu klientů přibližně stejná jako v předchozích letech. „Kapacitu noclehárny máme stále plnou i v těchto dnech," uvedl. V minulém roce využilo noclehárnu opavské Armády spásy celkem 119 mužů. Stejnou služu pak vyhledalo i 29 žen.

„Noclehárnu využívají ženy napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejmladší bylo devatenáct, nejtarší pak šestasedmdesát let. Nejvytíženější byla služba v měsíci květnu, kdy jsme poskytli dohromady 222 noclehů. Nejméně jich pak bylo v srpnu, a sice 74.

Nízkoprahové denní centrum v loňském roce navštívilo celkem 210 klientů." shrnul Gerhard Karhan.

V dubnu by Armáda spásy ve spolupráci s městem a s policií ráda provedla sčítání, kolik lidé bez domova se v Opavě přibližně nachází. „Mělo by proběhnout tak zvané sčítání našich interních klientů. Vyrazíme na ulici, projdeme potencionální lokality, kde by se tito lidé mohli nacházet a budeme zjišťovat, kolik jich vlastně je," dodal Gerhard Karhan.

Pro své klienty nabízí byty

Opavská Armáda spásy má od města pronajatý jeden byt, který svým klientům nabízí. „Máme k dispozici jeden tréninkový byt na Krnovské ulici. Další si pak pronajímáme od soukromého vlastníka a od společnosti RPG. Tyto byty slouží pouze pro muže. Lidé, kteří v nich bydlí, jsou stále našimi klienty. Podmínkou je, aby měli práci. Musejí zvládat sousedské soužití, mít uklízecí návyky a podobně," řekl Gerhard Karhan.

Také ženám bez domova nabízí Armáda spásy bydlení v soukromí. „Pro ženy a matky s dětmi máme od města v nájmu domek na Rybářské ulici a další tři byty v Opavě. Jeden z nich je v našem vlastnictví, zbylé dva patří soukromým majitelům. Kapacita ubytování pro ženy je dohromady padesát šest lůžek," pokračoval.

Maximální počet lůžek, které může poskytnout mužům, je pak i s byty dohromady třicet tři. V minulosti už Armáda spásy s městem v rámci prevence bezdomovectví o dalších bytech jednala. „Problém ale byl a je v tom, že Opava zkrátka nemá městské byty k dispozici," doplnil Gerhard Karhan.

Veronika Bernardová

Autor: Redakce

22.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Slezský FC Opava - Sokolov 0:0
AKTUALIZOVÁNO
1 37

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Medu je o osmdesát procent méně, tvrdí včelař z Velkých Heraltic.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení