VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hláska pátrala po azbestu

Opavsko - Azbest. Téma, které nedává spát ani opavským úředníkům. Veškerý městský majetek tak musel projít kontrolou. Výsledky šetření ukázaly na nutnost prozkoumat některá místa ještě důkladněji.

4.3.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Václav Pancer

Opavský magistrát dal pokyn. Všechny budovy, jež jsou v jeho majetku, musely kvůli riziku výskytu azbestu projít místním šetřením a vizuálními prohlídkami. Pozornost přitom byla věnována zejména školským zařízením.

Ne všude se přitom zdařilo potvrdit, že se ve stavbě zdraví nebezpečný azbest nenachází. Na těchto místech tak musí proběhnout další a podrobnější kontroly.

„Bylo zjištěno, že bude nutné ve spolupráci s technickými službami provést preventivní měření výskytu azbestu v městských lázních a dále u budovy denního stacionáře Mraveneček, kde je fasáda částečně tvořena osinkocementovými deskami,“ popisuje první náměstkyně primátora města Opavy Pavla Brady (nez.). Ani u těchto objektů však problém s azbestem na Opavsku nekončí.

„Měření proběhne také v budově Základní školy Komárov, kde kvůli nátěrům již nelze přesně zjistit, zda jsou zde stále obsaženy azbestové desky. Stejná situace je i u objektu v zahradě Azylového domu pro matky s dětmi v Rybářské ulici. Azbest by mohl být eventuálně také ve fasádě skladových budov dvou mateřských škol, a to Sadová a Zborovská,“ vypočítává dále Pavla Brady.

Jinak mají ale v tomto ohledu opavské školy štěstí. Azbest se při jejich stavbách nepoužíval. Souvisí to mimo jiné s tím, že řada těchto budov je historická a stavěla se pomocí jiných postupů.

Podezření na výskyt nebezpečné látky je prý však podle provedených kontrol i jinde na Opavsku. Nejčastěji se má jednat o problém s použitým osinkocementem u svislých potrubí kanalizace a odvětrávacích potrubí. Některé budovy v majetku města mají zase na střechách použity jako krytinu osinkocementové vlnovky.

„V těchto případech však azbest není zdraví nebezpečný a není nutné přijímat žádná opatření,“ uklidňuje obavy veřejnosti tisková mluvčí hlásky Lada Dobrovolná. Skutečnost, že by na postižených místech hrozilo lidem bezprostřední riziko, magistrát odmítá. Když se totiž údajně nezasahuje přímo do konstrukcí budov, nebezpečí není, jelikož azbest se projevuje zejména ve chvílích, kdy se pracuje s materiálem, jenž ho obsahuje tzn. například čištění.

Přesto se musí případné nedostatky na městských budovách dát do pořádku. Jak moc přitom zatíží eventuální vynucené úpravy staveb městskou pokladnu, to se teprve uvidí. Úředníci z odboru majetku opavského magistrátu nyní mají zpracovávat odhad.

Autor: Tomáš Pustka

4.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení