VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radka Heiserová by chtěla být choreografkou

Opava /ROZHOVOR/ - Ladné pohyby a načechrané sukně. Jedním slovem balet. V současné době už se tomuto typu tance nevěnuje tolik lidí jako dřív. Pro dvaadvacetiletou Radku Heiserovou z Opavy je to ale neoddělitelná součást života. Svou radost z pohybu teď předává dětem

9.6.2012
SDÍLEJ:

Radka Heiserová se svými svěřenci.Foto: archiv Radky Heiserové

Kdy jste začala s baletem?

K baletu mě přivedla babička v mých pěti letech, předtím jsem trénovala sportovní gymnastiku, ale nebavilo mě to tak moc jako tanec. Navštěvovala jsem baletní školu při Slezském divadle v Opavě, kde vyučovala paní Violeta Tomaníková Makešová, je to užasná stará paní, která mě naučila všechny ty základy, které jsem pro balet potřebovala. Odnesla jsem si toho samozřejmě mnoho, měla jsem všechny předpoklady ke studiu konzervatoře.

Byl váš dětský sen být profesionální baletkou?

Sen to rozhodně nebyl, ale když se na něco takového dáte a baví vás to, jiné povolání dělat nechcete.

Později jste pokračovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Čím se vám tato škola zapsala do života?

Na konzervatoř jsem nastoupila do 6. třídy, tedy ve dvanácti letech. Měla jsem ale štěstí, že spolu se mnou nastoupily i mé nejlepší kamarádky z baletní školy. Začátky jsou tam velmi těžké, hlavně pro děti, které nebydlí v Ostravě nebo okolí. Dojíždění nepřipadá v úvahu, protože už od prvního ročníku máte celkem nabitý rozvrh.

Studium je osmileté, tedy při přechodu na střední školu se z matematiky, fyziky, chemie a dalších stávají odborné předměty, jako dějiny tance a baletu či divadla. Na této škole jsem trávila hodně času, hlavně se svými spolužáky, za osm let se z nás stala rodina. Tato škola mi dala mnoho zkušeností do života v mém oboru, nelituji ničeho a jsem velmi ráda, že jsem školu absolvovala.

Teď tedy vyučujete balet. Myslíte si, že je balet i dnes populární?

Tanec vyučuji na třech Základních uměleckých školách v Opavě, Valašském Meziříčí a v Městě Albrechticích. Jsem ráda, že učím na více školách, mám větší rozhled a moc mi to pomáhá se posouvat dál. Žáci školu navštěvují od svých pěti let až do osmnácti. Dětí je samozřejmě málo jako v každé umělecké škole, ale snažíme se, aby tanec mělo rádo co nejvíce dětí.

Balet mnoho lidí nezná, třeba ho zahlídli v televizi nebo divadle, ale když jim to nic neřekne, své dítě na balet nedají. V dnešní době už je mnoho jiných populárnějších stylů tance jako hip hop, street dance, disco. Jsou to živější styly a není za tím tolik námahy jako u baletu. Chlapců je pochopitelně málo, ale já kluky učím a rovnou tři.

Jak jsou na tom ostatní spolužačky z baletní konzervatoře? Věnují se pořád baletu nebo zvolily jiné povolání? Máte pocit, že je v tomto odvětví složitější získat práci než v jakémkoliv jiném?

Se svými spolužáky jsem velmi často v kontaktu, takže mám přehled co dělají. Ve třídě nás bylo pouze devět, z toho tři kluci. Někteří z nás pokračují v tanci i nadále v divadlech v Ostravě či Brně, jiní zase studují vysoké školy. Ale najdou se mezi nimi i ti, co obor úplně změnili, protože nedostali šanci se uplatnit.

Věřím, že v dnešní době je složité se uplatnit v jakémkoliv oboru, ale přece jenom balet je něco, co nemůžete dělat věčně. Získat práci v tomto oboru se nepodaří každému, ať už studujete a dřete jak dlouho chcete, divadla jsou plná dobrých tanečníků a šance na úspěch jsou takřka minimální.

Jaké máte plány do budoucna? Chcete se baletu věnovat i nadále?

Před dvěma lety, když jsem absolvovala na škole, jsem se chtěla věnovat choreografii, podala jsem si přihlášku na vysokou školu v Praze, ale ten rok mi to nevyšlo a poté jsem odletěla na půl roku do Ameriky. Určitě bych se chtěla vrátit k tomu snu být choreografkou, protože už na škole to byl můj velký koníček a myslím, že jsem v tom byla dobrá.

Momentálně také tancuji ve Slezském divadle v baletním představení Prométheus, je to další skvělá zkušenost prezentovat se před publikem, tady, kde jsem doma. A věnovat se baletu i nadále? Nad něčím jiným bych ani nepřemýšlela.

Autor: Klára Jarošová

9.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení