Možná že si ho procházející lidé všimli dříve, ale koho by dnes spící bezdomovec vyvedl z míry? Až chvíli před čtvrtou odpolední ho chtěli probudit dva kamarádi, také opavští bezdomovci. Zjistili ale, že šestapadesátiletý muž nespí. Byl mrtvý.

Zavolali tedy na procházejícího strážníka Městské policie Opava. Ten přivolal lékaře záchranné služby a policisty. Ti již jen potvrdili, že muž nežije.

V úterý dopoledne, den po nálezu mrtvého, nic nenasvědčovalo tomu, že zde zemřel člověk. Stačilo se ale sehnout nebo podívat za křoví – a hned bylo jasněji. „Lůžko“, na kterém muž usnul navěky, bylo stále rozestláno. Papírové krabice, hadry, starý kabát, jako by z něj někdo právě vstal. A dost možná, že tu i někdo opravdu spal.

Na nedaleké lavičce seděla pětice mužů a jedna žena. Jedli suché rohlíky, konzervu lančmítu, pili červené víno v PET–láhvi, pivo. Byli to právě oni, kdo mrtvého našli. Jak k tomu došlo? Prý si šel lehnout, a když se dlouho nevracel, šli pro něj. Už byl mrtvý. Pravidelně tu ale nepřespával, strážníci by ho prý vyhnali.

O nalezení mrtvého bezdomovce jen kousek od Hlásky vedení radnice ví. „Byl schovaný v hustém křoví a jeho objevení bylo náhodné. Bezdomovci mohou přespávat v azylovém domě, ale málokterý to využije. Dávají přednost životu s návyky, které jim vyhovují,“ míní primátorův náměstek Daniel Žídek (ČSSD).

„Můžeme jim pomáhat jen podporováním sociální sítě, k řešení jejich konkrétních problémů město nemá legislativně danou povinnost,“ dodává náměstkyně Pavla Brady (SOS pro Opavu).

K tomu jsou zaměřené humanitární organizace, například Armáda spásy. K nocování v jejím opavském azylovém domě se bezdomovci během léta nehrnou a zhruba třetina noclehárny zeje prázdnotou. První tři noci přitom mohou zájemci v relativně střízlivém stavu přespat zdarma, další je přijdou na pětatřicet korun. K jednorázovému přespání nevyžadují zaměstnanci azylového domu po bezdomovcích dokonce ani doklady.

„Hodně bezprizorných lidí přesto volí nocleh na lavičce nebo v křoví. Zřejmě jim naše pravidla nevyhovují a dávají přednost osobní svobodě,“ říká ředitel azylového domu Armády spásy Tomáš Surovka.

Podobný případ se v Opavě objevil v rozmezí několika málo měsíců potřetí. V úterý 24. května byl v ulici U Jaktařské brány nalezen sedmasedmdesátiletý muž ze Služovic. Ten seděl na lavičce, kde jej podle lékaře záchranné služby zastihl infarkt.

O den později našel okolo páté ranní dvaatřicetiletý Opavan tělo sedmačtyřicetiletého muže z Opavy, který ležel na dlažbě před budovou rektorátu Slezské univerzity. Ani jeho tělo nenaznačovalo, že by na smrti měl podíl někdo jiný, a tak policisté v obou případech nařídili zdravotní pitvu, která objasní příčinu úmrtí.

Martin Kůs, Jitka Hrušková