Hospodář opavských rybářů Miroslav Kiszka pozoruje bobry na řece Opavě posledních šest až sedm let. Podle něj se jejich počet stále zvyšuje.

„Zatím jsme jejich výskyt nezaznamenali na Moravici, ale jsou na Opavě a posouvají se směrem ke Krnovu. Narazili jsme na ně například v blízkosti Holasovic, stabilně asi šest či sedm let jsou ve Vávrovicích nad splavem na Palhanci. Jsou už i přímo v Opavě.

Se stromy poznamenanými bobřím okusem jsme se setkali v blízkosti Stříbrného jezera," vysvětloval Miroslav Kiszka.

Pro samotné rybáře jsou daleko horším problémem vydry, kormoráni anebo volavky. „Myslím si, že horší paseku tento živočich páchá Povodí Odry. Bobři nakusují stromy, které pak padají do vody a brání průtoku. Dokáží přitom poznat, jak bude foukat vítr a strom jim spadne přesně tam, kam chtějí.

Našim chovným potůčkům se zatím naštěstí bobr vyhýbá. Rybám ale nijak neškodí, protože se živí především lýkem ze stromů. Problém je akorát v tom, že zatarasí cestu. Podstatně více nás trápí například vydry. Ty se podobně jako bobr množí především proto, že v přírodě nemají žádného přirozeného predátora," pokračoval.

Podél řeky Opavy lze na bobra narazit také na druhé straně opavského okresu na Hlučínsku. Potvrdil to hospodář hlučínských rybářů Otmar Diehel. „V našem revíru je úsek od Smolkova po Děhylov. Na bobra zde lze narazit. Jsou tady provrtané břehy a pokousané stromy, ale situaci nepovažuji za alarmující," uvedl.

Ilustrační foto

Může napadat vodní díla

Podle Břetislava Turečka z Povodí Odry se výskyt bobra na území kraje rozšiřuje. V současnosti ho evidují na Odře a jejich přítocích, zejména pak v Chráněné krajinné oblasti Poodří, na řece Opavě nad Ostravou, dolním toku Olše anebo Stonávce v prostoru poklesové kotliny v Karviné a případně i jinde.

„Problémy s bobry z hlediska vodního hospodářské jsou, protože ohrožují odběry vody, postupně likvidují břehové a doprovodné porosty, které mají řadu funkcí. Bobři mohou začít postupně napadat vodní díla, tedy říční hráze, a ohrožovat jejich funkci a bezpečnost," upozorňoval Břetislav Tureček.

O odlovech se zatím neuvažuje

Situace v některých krajích republiky zašla tak daleko, že muselo být požádáno o odlov, neboť bobr patří mezi chráněné živočichy. Škody třeba v Jihomoravském kraji a v tom Moravskoslezském jsou i přesto neporovnatelné.

„Víme o tom, že bobr se na území kraje pohybuje. O odlovech jsme však prozatím uvažovat nemuseli. Za poslední tři roky jsme obdrželi pouze tři žádosti. Celkové škody, které napáchal bobr, za poslední tři roky činily sto osmdesát tisíc korun. Průměrná roční škoda tedy byla v průměru šedesát tisíc korun.

Na jihu Moravy, kde odlovy povoleny jsou, jdou přitom škody do milionů," vysvětloval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a životní prostředí Daniel Havlík.