VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozdělí Bolatice projekt kompostárny?

Postavit nebo nepostavit kompostárnu? To je otázka, která v současné době hýbe Bolaticemi.

13.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Pavel Kubný

Argumenty pro jsou jasné. Obec momentálně bioodpad odváží buď do Borové nebo do kompostárny v Hlučíně. Pokud by tamní úřad mohl likvidovat bioodpad přímo v obci, znamenalo by to úsporu až půl milionu.

Kompstárnu v Bolaticích má v plánu vybudovat místní podnikatel Radek Polášek a v areálu bývalého JZD by existovala pět let. „Nemám nic proti takovému záměru, domnívám se však, že by takové zařízení mělo být mimo obec," argumentuje zastupitel Robert Vitásek tím, že by se z kompostárny mohl linout zápach.

To ale Radek Polášek i starosta obce Herbert Pavera popírají. Ten se byl na podobné zařízení podívat v Bystřici pod Hostýnem.

Hospodaření s bioodpadem v obci za rok 2015 v číslech
Svoz na skládku do Borové: 330 472 Kč
Sběr a svoz: 113 477 Kč
Drcení zeleně: 11 892 Kč
Likvidace odpadu v hlučínské kompostárně: 190 720 Kč
Celkové náklady na svoz a likvidaci: 646 561 Kč

Předpokládaná úspora v případě vlastní kompostárny
Úspora za svoz do Borové: 275 000 Kč
Úspora za svoz do Hlučína: 100 000 Kč
Likvidace 160 tun trávy z veřejných ploch: 100 000 Kč

Autor projektu kompostárny tvrdí, že zápach nehrozí

Podnikatel Radek Polášek z Bolatic má v plánu vybudovat obci kompostárnu a to v komplexu bývalého JZD. Zatímco starosta obce Herbert Pavera projekt podporuje, existují i hlasy proti. Podle Pavery se však jedná o zbytečné zneklidňování obyvatel Bolatic a o nepodložené obavy.

Argumenty proti výstavbě se týkají především zápachu a možného nárůstu provozu. „Ony obavy se nezakládají na skutečnostech a my se na přelomu února a března sejdeme s občany a pokusíme se jim to vysvětlit," říká Pavera s tím, že kompostárna by přinesla obci finanční úsporu.

„Nyní se bioodpad odváží do Borové, kde neexistují moderní mechanismy na zpracování. Tam se o to nikdo nestará a následně to odvážíme do Hlučína. Pokud bychom toto nemuseli, znamenalo by to úsporu v řádu několika stovek tisíc. Byli jsme se s některými zastupiteli také podívat na místa, kde podobné kompostárny již fungují, a mohu potvrdit, že jejich provoz nezapáchá.

Kompostárna v Bolaticích má sbírat pouze klasický bioodpad trávu, listí, zbytky ovoce a zeleniny, dřevní hmotu. V žádném případě se zde nemá recyklovat kejda, zbytky jídel a tak dál," vyzdvihuje bolatický starosta.

Obavy se podle něj šíří účelově a občané se straší například vznikem metanu. „Půjde o moderní technologie, takže tam nebude vznikat ani metan. Celý systém bude navíc řízený elektronicky," vysvětluje Radek Polášek, který chce na projekt získat dotaci. Podpora místního podnikatele je jednou z dalších věcí, které podle Pavery představují výhodu.

Navíc podle platného Územního plánu obce Bolatice je v areálu JZD kompostárnu možné vybudovat. Kompostárna je navíc plánována na území obce i ve Strategickém plánu rozvoje obce do roku 2022.

Současný majitel komplexu, akciovka Opavice, živočišnou výrobu stáhla. „Dle informací vedení společnosti byl dobytek z chlévů v Bolaticích z úsporných důvodů a z důvodu omezení chovu převezen na přelomu roku 2015/2016 do chlévů na Moravci. Zatím v bolatickém areálu nepočítají s chovem.

Pokud se občané Borové rovněž postaví proti sběru bioodpadů na Borové a v Bolaticích, museli bychom sběr a likvidaci odpadů zajišťovat sběrnými nádobami na bioodpad. S největší pravděpodobností by to znamenalo pro každého občana navýšení poplatku za odpad o sto nebo dvě stě korun ročně," uzavírá Pavera.

Lidé jsou rozdělení

Obavy některých zastupitelů se přenáší na místní obyvatele, nicméně podle reakcí lidí přímo v obci se nezdá, že by obavy byly výrazné.

„Mně by to určitě nevadilo. Já to mám kousek a nemusela bych odpad odvážet do Borové. Jestli by to trochu smrdělo, tak to nebude tak strašné. Je to příroda," řekla Marcela Michalčíková, která bydlí nedaleko areálu JZD.

Podobně přemýšlí i Jaromír Skotnica. „Já bych se zápachu nebál. Do bývalého JZD chodím pro půdu na zahrádku a myslím že je dostatečně daleko. Navíc si nemyslím, že by správně vedený kompost měl zapáchat. Pokud budou na obci chytří, tak na tom navíc ztrátní nebudou," uvedl.

Vitásek: Nejsem proti kompostárně, pokud bude mimo obec

Zastupitel Robert Vitásek nesdílí přesvědčení starosty a zorganizoval také podpisovou akci. Cílem je zvrátit záležitost kompostárny, variantně vypsat referendum o jejím zřízení. Zastupitel upozorňuje, že desítky let obyvatele okolních domů obtěžoval zápach pocházející z živočišné výroby v JZD.

„Po několika desítkách let, kdy jsou stáje zdevastované a hlavně prázdné, se těmto lidem začalo žít v této lokalitě lépe. Proto mě překvapilo, že obec chce podpořit likvidaci bioodpadu v silážních jámách právě v tomto místě. Protože se domnívám, že je sice teoretická šance na zvrácení kontroverzního usnesení, provedl jsem s podporou několika občanů podpisovou akci, ve které je požadavek na zrušení usnesení.

Pro případ, že tento návrh nebude odsouhlasen, návrh obsahuje i variantní bod, a to vypsat místní referendum o zřízení kompostárny v areálu JZD," informuje Vitásek.

Ten podle svých slov není proti nápadu v jeho podstatě. Hlavní problém spatřuje v právě plánovaném umístění.

„Chápu, že je nutné nějakým způsobem likvidovat odpad, mám ale problém s tím, že má být zřízena v blízkosti obydlí. Domnívám se, že tak závažný krok, kterým je zřízení kompostárny na území obce v bezprostřední blízkosti domů obyvatel obce, si zaslouží řádné projednání a zastupitelstvo obce by si při něm mělo vyslechnout názory občanů a diskutovat o nich.

Takový názor sdílí i celá řada dalších občanů. Nechci rozdělovat obec, ale chci, abychom zkusili udělat maximum a našli společně cestu k tomu, abychom byli všichni spokojeni," dodává Robert Vitásek.

V obci se bude o kompostárně diskutovatPokud budou lidé z Bolatic mít zájem dozvědět se o problematice kompostárny více, obec pro ně připravila na úterý 15. března od půl šesté setkání v sále kulturního domu. Tam budou informování o kladech i záporech takového projektu, o povinnosti obcí a města v oblasti sběru a likvidace bioodpadů.

„Kromě toho se proberou také chystané investice a stavby plánované na nejbližší dobu," doplňuje starosta Bolatic Herbert Pavera.

Autor: Pavel Kubný

13.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení