VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bolatické lípy mizí, některým to vadí

BOLATICE - V Bolaticích se začaly kácet lípy. Na problém upozornila obyvatelka obce Andrea Murdocková s tím, že je ochotna udělat vše, co je v jejích silách, pro to, aby se tomuto kácení zabránilo.

9.11.2007
SDÍLEJ:

SKÁCENÁ LÍPA v Bolaticích. Podle posudku ohrožovala bezpečnost.Foto: Archiv

Obyvatelka, která si všimla toho, že se kácejí vzrostlé stromy, doslova řekla: „Jsem znepokojena tím, jak mizí z naší obce nádherné vzrostlé lípy. Jsem ochotna udělat vše pro to, aby jejich drastické vykácení bylo až tou poslední možnou variantou,“ uvedla doslova Andrea Murdocková a dodala, že zažádala o další posouzení u Inspekce životního prostředí.

Co vlastně vedlo k tomu, že vzrostlé, košaté lípy z bolatické aleje mizí? V květnu letošního roku se jeden ze stromů rozlomil na dvě poloviny a jedna z nich spadla těsně za jedoucí autobus, druhá do příkopu. Nebezpečí, které to znamenalo pro obyvatele, vedlo zástupce obce k tomu, aby se obrátili na Agenturu ochrany přírody a krajiny s žádostí o nezávislé posouzení stavu ostatních stromů podél frekventované silnice z Bolatic do Chuchelné.

Do obce tedy ještě v květnu přijela zaměstnankyně této agentury Eva Mračanská a společně s místostarostou Martinem Bortlíkem a odborníkem, který se zabývá výsadbou a kácením stromů, posuzovali stav ostatních lip. Ukázalo se, že tři z nich jsou v havarijním stavu. Místostarosta Bolatic k tomu řekl, že lípy byly doporučeny ke skácení z důvodu bezprostředního ohrožení zdraví a bezpečnosti silničního provozu.

„Na pařezech těchto lip je vidět, že byly v havarijním stavu,“ uvedl místostarosta obce a dodal: „Je automatické, že namísto skácených stromů budou vysázeny nové.“ To, že lípy jsou v havarijním stavu, potvrdila i zaměstnankyně Agentury pro ochranu přírody a krajiny, která byla pověřena posouzením stavu těchto stromů.

„Jeden ze tří stromů měl rozevřenou velkou prasklinu a stál v těsné blízkosti rodinného domu, což by znamenalo ohrožení lidí, kteří v blízkosti stromu žijí. Druhá lípa byla z velké části suchá, a to vlivem zásahu do kořenového systému. Ze tří čtvrtin suchá byla také třetí lípa v Borové,“ uvedla jako vysvětlení Eva Mračanská. Podle jejích slov je zásadním problémem dalších 11 stromů, které se posuzovaly, větvení jejich kmenů.

„Kmeny lip se větví a mezi jednotlivými rozvětveními vzniká uvnitř stromu velké pnutí. Pohyby, které tak vznikají v kmeni, mohou způsobit tlaky, které často vedou k roztržení stromu. Takové stromy se zabezpečují vazbami tak, aby nespadly přímo na silnici, ale jde vždy o řešení, které následky může pouze zmírnit,“ vysvětlila Eva Mračanská s tím, že šest z jedenácti stromů doporučila ke skácení mimo jejich vegetační období, které je právě nyní.

Celý posudek je v současnosti na Městském úřadě v Kravařích, kde se jeho závěrečným posouzením zabývá vedoucí odboru životního prostředí Jiří Opatřil. Výsledek jeho posouzení nebyl znám před uzávěrkou tohoto čísla, ale pravděpodobně by měl být znám už dnes. O případu budeme dále informovat.

9.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto
2

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Medu je o osmdesát procent méně, tvrdí včelař z Velkých Heraltic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení