Někdo třídí, někdo ne. Nehledě na to, jestli je to třeba. Ty poctivce, kteří ale plasty a papír dávají zvlášť, se rozhodlo město Budišov nad Budišovkou odměnit.

Služba, která pro občany zahrnuje pytlový a náborový sběr tříděného odpadu, je zavedena už od začátku nového roku. „Jedná se o evidenci pomocí čárových kódů, které identifikují druh odpadu a domácnost, ve které byl odpad vytříděn," vysvětluje Jana Dovrtělová z Městského úřadu v Budišově nad Budišovkou. Domácnosti, které tedy odpad poctivě vytřídí, pak dostanou slevu z ročního paušálního poplatku za odpad, a to formou úlevy.

A jak to vypadá v praxi? Jestliže vytřídíte jedno kilo plastu, vaše roční sazba se snižuje o pět korun. Jestliže se jedná o papír, zaplatíte zase o dvě koruny méně. Pakliže jste z Budišova a chcete se do projektu zapojit, musíte se nejprve registrovat na městském úřadě. Zde obdržíte zdarma pytle na tříděný odpad a samolepky s čárovými kódy registrované osoby. Pakliže vložíte do nádoby nežádoucí obsah, nebude váš kód načten.

„Budišov se inspiroval v Trojanovicích, kde se byli zástupci města osobně podívat," informovala Jana Dovrtělová.

A jak vypadá provoz tohoto nového systému po půl roce? K prvnímu dni tohoto měsíce je evidováno celkem 490 účastníků sběru z cca 1200 domácností, což je jednačtyřicet procent všech domácností v Budišově. Slouží jim k tomu pytle dotované městem a k dispozici jsou jim také nádoby na plast a papír o objemu 120 l.

Svoz pytlů a nádob probíhá vždy v pátek jednou za čtrnáct dní. Od zavedení projektu až do prvního července bylo svezených celkem 2633 pytlů s plasty a 842 pytlů s papírem.

Budišovská novinka neunikla ani starostovi Pavlu Smolkovi z nedalekého Vítkova. „Myšlenka je to úžasná. Trochu se ale obávám finanční zátěže, jelikož je s tím spojeno plno nákladů a času, kvůli tvorbě evidence a podobně," domnívá se vítkovský starosta. „Pokud se to ale v Budišově osvědčí, možná se necháme inspirovat," dodal.

Ani v Hlučíně v tuto chvíli o zavedení nového projektu neuvažují. „V Hlučíně zůstáváme u jednotné ceny za svoz odpadu. Žádné finanční úlevy za dobré třídění občanům neposkytujeme," sdělila vedoucí odboru životního prostředí a komunálních služeb hlučínského městského úřadu Soňa Prášková.

„Podle mého nejekologičtější přístup nespočívá v tom, kolik kilogramů plastů a papírů se vytřídí, ale v tom, že člověk nekupuje nápoje v pet lahvích a podobně. K třídění by potom nebylo vůbec nic," připojila názor Soňa Prášková.

V Hradci nad Moravicí žádný speciální systém nemají. Přesto zde lidé třídí zodpovědně. Jako důkaz může sloužit i fakt, že se město několik let po sobě umisťuje na horních příčkách v třídění odpadu v celém kraji. Několikrát dokonce bylo vítězem. „Lidé u nás opravdu s tříděním nemají problém. Úspěch v soutěži to dokazuje," uvedl starosta Hradce nad Moravicí Karel Hanák.

I tady se dá říct, že lidé mají určitou motivaci třídit. Podle toho, jaké jsou náklady, totiž teprve město stanoví výši poplatku. Ani Opava občanům za třídění odpadu žádné odměny neposkytuje.