VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Canisterapie pomáhá ve školách i v domovech pro seniory

OPAVA - Magdaléna Šimečková: Člověka vždy potěší, když se mu na tváři druhého podaří vykouzlit úsměv.

26.11.2007
SDÍLEJ:

Canisterapie. Pejskové vykonávající tuto léčbu zpříjemňují život všem věkovým kategoriím. Od dětí po seniory.Foto: DENÍK/Martina Rybková

Canisterapie neboli léčba psem. Ta se v současné době stává čím dál více populární a využívá ji stále více institucí. V Opavě jsou to kupříkladu Speciální škola pro tělesně postižené nebo Domovy pro seniory na Rybářské a Rooseveltově ulici. „Je to pro nás opravdu velký přínos,“ uvedl ředitel Speciální školy pro tělesně postižené v Opavě Zdeněk Gajdušek. „Je to už delší dobu, kdy u nás canisterapii provozujeme. Absolvují ji děti ze speciální základní školy,“ dodal ředitel s tím, že paní s pejskem na školu dochází jednou týdně a stráví s dětmi z ročníku, ve kterém jich je šest, v průměru hodinu. Canisterapie není jediná léčebná metoda, která má v této škole zelenou. Krom toho zde provozují například také hipoterapii.

Psi zpříjemňují život seniorům

Rovněž v Domově Bílá Opava na Rybářské ulici a jeho přidruženému domovu na Rooseveltově ulici se takovýmto léčebným metodám nebrání. „Canisterapii v našem domově praktikujeme už dlouho,“ uvedl ředitel domova Jaromír Zahel a dodal: „Tuto léčebnou metodu jsme chtěli již dříve zavést i v Domově důchodců na Roosveltově. Naše snaha se ale setkala s odmítavým postojem klientek.“

Postupnou obměnou osazenstva se ale názor a přístup klientek změnil, a tak od letošního ledna zpříjemňují čtyřnozí společníci také život obyvatelům domova na ulici Roosveltově. „Je to tak tři roky zpátky, co knámzačala z vlastního zájmu docházela v pátek odpoledne ještě jiná majitelka se psem. Pro nedostatek času musela tuto činnost ale ukončit,“ podotkl Jaromír Zahel s tím, že v současné době navštěvuje oba domovy Magdaléna Šimečková, která zde se svým zvířecím kamarádem tráví zhruba dvě hodiny týdně.

„Canisterapie je určitě pro naše klienty přínosem. Kdyby už nic jiného, tak ti, kteří o ni mají zájem, se sejdou společně v kulturní místnosti, pomazlí se s pejskem, popřípadě si přitom popovídají, a dopoledne jim rychleji uběhne. Pokud někdo má rád zvířata, určitě mu přítomnost přítulného psa udělá dobře, zvláště pak, když si k němu pejsek přijde pro pohlazení nebo nějaký pamlsek,“ dodal na závěr Jaromír Zahel.

Pes musí absolvovat výcvik

Do výše zmíněných domovů pro seniory a také do opavské Charity dochází se svým královským pudlem Adámkem Magdaléna Šimečková. Této činnosti se věnuje již šest let. Jedná se o ryze dobrovolnickou činnost. „Psovod nepotřebuje žádné zkoušky, a to je chyba. U nás stačí, pokud pes, tedy polovina týmu, absolvuje příslušný výcvik. Je to zarážející, ale je to tak,“ vysvětluje Magdaléna Šimečková. Pokud je pes šikovný a zvládá základní poslušnost, není pro něj prý složité zkoušky absolvovat. „Vše se odvíjí od šikovnosti psa. Canisterapii by měl pejsek začít provádět, až když je psychicky vyspělý, minimálně však ve dvanácti měsících. U větších plemen tak ve dvou letech,“ upřesňuje Magdalena Šimečková.

Jak dále sdělila, nedá se říct, zda pro tuto léčebnou metodu je vhodnější pes nebo naopak fena. „Ano, fenky jsou jemnější, to ale nemusí být vždy ta pravá vlastnost. Pes musí mít charakter. Pokud pes sám nevyhledává přítomnost lidí, je to chyba. Jsou věci, které nejdou naučit,“ A o tom to je, vysvětluje Magdalena Šimečková. A proč vlastně canisterapii provozuje? „Chci alespoň trochu pomáhat lidem. Člověka vždy potěší, když se mu na tváři druhého podaří vykouzlit úsměv. Canisterapie je přínosná jak pro mé klienty, tak pro mě,“ řekla Magdaléna Šimečková.

26.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení